Hekimliğin Ritimsel Tarafı: The Rocktors: "Para Varsa Biz Yokuz"

 |  || Hekimliğin Ritimsel Tarafı: The Rocktors:
01 Kasım 2021

Hekimliğin Ritimsel Tarafı: The Rocktors: "Para Varsa Biz Yokuz"

  • 01 Kasım 2021
  • 189 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen

 

Hekimliğin Ritimsel Tarafı:

The Rocktors:

"Para Varsa Biz Yokuz"

Pandemi döneminde şüphesiz en çok yıpranan sağlık çalışanları oldu. Günlerce evine gidemeyen ailesini göremeyen emekçiler, uykusuz kalıp kendine bile zaman ayıramayan bedenler. Bunun yanında kurulduğu 2013 yılından beri sağlık alanında yardım konserleri veren, mesleği hekim olan kişilerden kurulmuş, hekimliğin ritimsel tarafını bize tüm samimiyetiyle gösteren The Rocktors... Amatör ruhla çıktıkları bu yolda güzel arkadaşlık kuran ekip "Para varsa biz yokuz" diyerek hiçbir maddi beklentilerinin olmadığını belirtti. The Rocktors’ın doktorlarıyla, sizin için konuştuk.

Ege Life | Hekimliğin Ritimsel Tarafı: The Rocktors:

The Rocktors macerası nasıl başladı?

The Rocktors 2013 yılı Ocak ayında kuruldu. Kutsal Hoca ile Soysal Hoca kardeş. Zaten ikisi daha önce amatör olarak stüdyoya gidiyordu. Diğer grup üyeleri de bu durumu öğrenince onlar da gitmek istediler ve hep beraber stüdyoya gitmeye başladılar. Birlikte çaldıkça daha da keyif almaya başladık. Müzik dışında da yakın arkadaştık. Vakit geçirdikçe müzikte daha da iyi anlaştık ve 2013 Mayıs ayında Bostanlı'da ilk konserimizi verdik. O zaman herkes çok amatördü ve 8 tane şarkı hazırlayabilmiştik. Sonra biz her hafta çalışmaya devam ettik. 2014 yılında Alsancak'ta bir mekânda yılda 5-6 kere kendi arkadaş çevremize çalmaya başladık. Belirli gün tarih olmadan hala aynı mekânda çalmaya devam ediyoruz. Gittikçe şarkı çeşitliliğimiz genişledi. Bu tıp çevrelerinden duyuldukça bizi tıp kongrelerine davet etmeye başladılar. Antalya'da Bodrum'da İstanbul'da başka yerlerde kongre ve derneklerde çaldık. Kesinlikle şimdiye kadar verdiğimiz konserlerin hiçbirinden 1 kuruş gelir elde etmedik. Kimseden istemedik. Bu işi keyif alarak yapıyoruz. İnsanların eğlenmesi bizi de eğlendiriyor. Amatör ruh olduğu için daha keyifli oluyor. Bu gruptaki asıl amacımız eğlenmek.

"MADDİ BİR BEKLENTİMİZ YOK"

Ege Life | Hekimliğin Ritimsel Tarafı: The Rocktors:

Son 3-4 yıldır baktık ki seyirci sayısı bayağı iyi. Bütün konserlerimiz doluyor. Maddi bir beklentimiz yok ancak yardım konserleri şeklinde yapabiliriz diye düşündük. İlk olarak prematüre bebekler için bir yardım konseri düzenledik. Poliklinik odası yaptırdık, çocuk sağlığında bir servisin yapımına katkıda bulunduk. En son KAHEV adına konser verdik. Konserlerimizden maddi olarak bir şey almadan yardım amaçlı yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bir şeylere katkı sağlamak istiyoruz. Genelde sağlık ile ilgili bir amaç için bunu yapıyoruz. Az da olsa katkımızın olması hoşumuza gidiyor. Pandemi yüzünden bir buçuk sene ara vermek zorunda kalmıştık. Şimdilerde sadece açık hava konserlerini kabul ediyoruz. En heyecan verici konserimiz 2018 yılında Ege Üniversitesi Bahar Şenlikleri'nde 15 bin kişiye verdiğimiz konserdi. Biz müzik yapmaktan çok keyif alıyoruz.

"EN AZ BİR HOBİNİZ OLMALI"

Ege Life | Hekimliğin Ritimsel Tarafı: The Rocktors:

Hekimlik gibi çok değerli ve stresli bir mesleği icra ediyorsunuz. The Rocktors iş hayatınızı nasıl etkiledi?

Cerrahlık tarafı bayağı stresli. Hekimlikte insanın sürekli güncel kalması gerekiyor. Tıptaki yeni gelişmeleri takip etmeniz gerekiyor. Ameliyatta ve sonrasında çok fazla stres yükü altında kalıyorsunuz. Meslek hayatının getirdiği bu zorlukları aşabilmek için insanın farklı bir uğraşı olması gerekiyor. Bu müzik olmak zorunda değil; resim, edebiyat, dağcılık olabilir. İnsanın mutlaka kafasını boşaltması gerekiyor. Müzik bunlar arasında bizim için en önemli şeylerden bir tanesi. Müzik yaparken tamamen notalara ve çaldığınız şarkıya konsantre oluyorsunuz. Arkadaşlarınızla olduğunuz için mutlu hissediyorsunuz. Bizim için sadece git stüdyoya 1 saat çal şeklinde olmuyor. Öncesinde buluşmak, sohbet etmek; sonrasında da gidip birlikte bir şeyler yemek şeklinde vakit geçiriyoruz. Hepimiz çok iyi arkadaşız. Enerjimizin seyirciye yansıdığını düşünüyoruz. İşinizin dışında en az bir hobiniz olmalı. Buna da vakit ayırmalısınız. Çünkü iş yaşamınızdaki başarıyı da arttıran bir faktör. Hobi olmayınca iş yerindeki stresle eve gittiğinizde birikimli bir stres yaratmış oluyorsunuz.

"AMACIMIZ KARŞILIKLI EĞLENMEK"

Ege Life | Hekimliğin Ritimsel Tarafı: The Rocktors:

The Rocktors ileride profesyonel olarak albüm yapacak mı?

Hayır, düşünmüyoruz. Amatör ruhla devam edeceğiz. Albüm değil ancak kendimize bir profesyonel kayıt almak istiyoruz. Öyle kaydımız var ancak birkaç tane daha olsun istiyoruz. Birlikte güzel bir dönem geçiriyoruz ileride de bu döneme bakmak isteriz. 8 yıl oldu, umarız uzun yıllar devam ederiz. Profesyonel olmak, bundan bir gelir beklentimiz olması yok ve olmayacak. Sadece yardım konserleri, kongre konserleri, şenlik konserleri şeklinde devam edeceğiz. İşin içinde para varsa biz yokuz.

Ege Life | Hekimliğin Ritimsel Tarafı: The Rocktors:

Sağ olsun arkadaşlarımız bizi her zaman çok destekledi. En kötü çaldığımız dönemde bile bizden vazgeçmediler. Hep salonlar doluydu ve birlikte çok eğlendik. Temel amacımız karşılıklı eğlenmek.

 

The Rocktors Grup Üyeleri:

Prof. Dr. Kutsal Turhan (Göğüs Cerrahisi)

Prof. Dr. Coşkun Özcan (Çocuk Cerrahisi)

Uzm. Dr. Sedat Can Güney (Endokrin)

Op. Dr. Soysal Turhan (Kalp Damar Cerrahisi)

Op. Dr. Görkem Yavaş (Beyin Cerrahisi)

Av. Eray Egemen Özkan

Dr. Esin Güney (Pedodonti)

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500