Haziran Ayı Vizyon Seçkisi

 |  || Haziran Ayı Vizyon Seçkisi
1 Haziran 2018

Haziran Ayı Vizyon Seçkisi

  • 1 Haziran 2018
  • 667 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Merhabalar, sevgili Ege Life okuyucuları!Bazı aylar vizyon açısından son derece sıkıcı olsa da Haziran ayı o aylardan biri değil! Hele ki zaten ayın ilk haftası efsane olmaya aday bir filmle başlarken…


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


Haziran ayının ilk haftası bizi Nuri Bilge Ceylan ile karşılıyor. Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan son filmi “Ahlat Ağacı”. Kadrosunda Bennu Yıldırımlar, Serkan Keskin, Murat Cemcir, Hazal Ergüçlü gibi ünlü oyuncuları barındıran filmin başrolünü Doğu Demirkol üstleniyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra Anadolu'da küçük bir kasaba olan memleketine dönen, yazdığı kitabını bastırabilmek için para bulmaya çalışırken bir yandan da babasının yarattığı sorunlarla uğraşan Sinan (Doğu Demirkol) isimli bir adamın öyküsü filmde anlatılıyor. Nuri Bilge Ceylan’ın izleyicilerini yine sinematografik bir şölene davet ettiği fragmanlarından bile kendini hissettiriyor. 


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


Bu filmin üzerine öneri yapılmaz ama alternatiflerini bekleyenleri boşa çıkarmayalım. “Cino ve Jülyet aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte şehre ilk geldiklerinde en büyük istekleri yeni bahçelerini ilkbahar için hazır etmektir. Fakat kısa bir süre içinde birinin Londra'nın dört bir yanındaki bahçe cücelerini kaçırdığını fark ederler. Cino ve Jülyet eve dönüp bahçelerindeki herkesin kaybolduğunu gördüklerinde aramaları gereken tek bir cüce vardır.” Eğer ki okullar kapanmak üzereyken karne hediyesi olarak çocuklarınızı sinemaya götürmek istiyorsanız “Cüce Dedektif Şerlok (Gnomeo and Juliet: Sherlock Gnomes)” tavsiyemdir. 


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


“Artık orta yaşları da geride bırakmaya başlamış 4 yakın arkadaş, Diane, Vivian, Sharon ve Carol, aylık kitap kulüplerinde Grinin 50 Tonu kitabını okumaya karar verince sıradan hayatları bambaşka bir şekil alır. Sonsuza dek kapattıklarını düşündükleri aşk defterlerini yeniden açan kadınlar, hayatta hiçbir şey için geç olmadığını yaşayarak öğrenecektir.” Hem eğlenmek hem de kendi sınırlarınızı kırmak istiyorsanız bu dört kadının hikâyesini izlemek size iyi gelecektir. “Kitap Kulübü (Book Club)” 


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


“Boşanmayla sonuçlanan bir evlilik geçirmiş olan Florence Green (Emily Mortimer), değişimlere kapalı, küçük deniz kenarı kasabası Hardborough'da bütün riskleri alarak bir kitapçı açar. Dükkanında 1950 ve 60'ların en modern eserlerine yer veren Florence, önce fazla dikkate alınmasa da sonrasında kasabalının gönlünü kazanmayı başarır. Başta kendisi gibi kasabanın atmosferini değiştirmek isteyen Brundish (Bill Nighy) olmak üzere destek de görür. Ancak Gamart (Patricia Clarkson), Florence'a her türlü zorluğu çıkarmaya hazırdır.” Haziran ayının ikinci sayfasındaki ilk önerimi benim de merakla beklediğim bir film ile yapmak istedim. “Kitapçı (The Bookshop)  Almanya, İngiltere ve İspanya ortak yapımım olan film hepimizi entelektüel bir ziyafet sunuyor. 


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


Edebiyata değil ama spora özellikle de tenise düşkünüm diyorsanız 1980'li yılların iki efsane tenisçisi, İsveçli Björn Borg ve Amerikalı John McEnroe'nun Wimbledon'da yaşadıkları büyük çekişmenin konu edildiği “Borg / McEnroe” önerimdir. Biyografik filmlere biraz önyargılı olsam da izlemeden bilemiyoruz. 


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


İkinci haftanın önermeden, adı anılmadan geçilemeyecek filmi: “Jurassic World: Yıkılmış Krallık (Jurassic World: Fallen Kingdom). Steven Spielberg’ün yarattığı efsane eski tadı vermese de özellikle doksanlarda doğmuş ve büyümüş nesli hala cezbedebiliyor.


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


Ayın ilk yarısı bitirip üçüncü haftaya geldik bile desenize! :) Hazır mıyıııız? Kadrosunda başarılı oyuncu Sandra Bullock,  ödüllü oyuncu Cate Blanchett, fantastik yapımların aranan ismi Helena Bonham Carter, American Horror Story'nin başarılı yıldızı Sarah Paulson, Mindy Project'in yıldızı Mindy Kaling, Amerikalı rap müzik sanatçısı Awkwafina, Hollywood kariyerinde hızlı adımlarla yükselen Rihanna ve Anne Hathaway gibi isimleri bulunduran “Ocean’s 8” geliyoooor! ‘Ocean’s’ serisinin yeni filminin kadrosu bu kez sadece kadınlardan oluşuyor. “Danny Ocean'ın uzun süredir ortalarda olmayan kız kardeşi Debbie Ocean (Sandra Bullock) şartlı tahliyeyle serbest kalınca çok büyük bir soygun gerçekleştirmeyi planlamıştır. Metropolitan Müzesi'nin her yıl düzenlediği ve son derece seçkin isimlerin katıldığı 'Met Gala'da, Daphne Kluger'in (Anne Hathaway) boynunda taşıyacağı milyonlarca dolar değerindeki mücevheri çalmak istemektedir. Bu amaçla yeteneklerine güvendiği birbirinden yetenekli 7 kadın arkadaşını bir araya getirerek imkansızı gerçekleştirmeye çalışacaktır.” Vizyondayken sinemada izlemediğiniz için üzüleceğiniz filmlerden biri olduğunu belirtirim. Bunun dışında ise bu hafta için size önerebileceğim iki film daha var. 


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


“Bir grup genç ve parlak bilim insanı, bir kuantum bilgisayarı vasıtasıyla zihinlerini birbirine bağlayarak zihinsel gücün özgürce kişiden kişiye aktarılmasını sağlar. Bu gelişmenin tüm insanlığa yeni ufuklar açması beklenmektedir, ancak bir süre sonra çok daha büyük ve kötü niyetli bir gücün başka planları olduğunu, bu teknolojiyi kitleleri kontrol etmek için kullanmayı düşünenler bulunduğunu fark ederler.” “Aklın Gözü (Mindgamers)”


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


“Theo ve Luke birbirinden tamamen farklı yapıda insanlardır. Birisi işleri kaba kuvvetle çözerken diğeri ise olayları aklı ile çözmeye çalışır. Büyükelçinin kızının kaçırılması ikisinin bir araya gelmesine neden olur. Kaçırılan kızı kurtarmak için birlikte çalışmak zorunda olan Theo ve Luke zorlu bir maceraya atılır. Çünkü kızın kaçırılması basit bir fidye isteme olayından çok daha fazlasıdır.”  Torsten Künstler'in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Til Schweiger, Matthias Schweighöfer, Anne Schäfer, Lisa Tomaschewsky gibi isimler yer alıyor. “Kod Adı: Hot Dog (Hot Dog)”Yaza başlamışken Haziran ayının son iki haftası bize aksiyon vadediyor.  “Los Angeles'ta yaşayan bir özel dedektif olan Steve Ford (Bruce Willis), çok sevdiği köpeği Buddy'nin tehlikeli bir çete tarafından çalınmasıyla büyük üzüntü yaşar. Ancak Steve'in köpeğini sağ salim geri alabilmek için yapmayacağı şey yoktur, birbirinden tehlikeli maceralara atılmak, acımasız kişi ve örügtlenmeleri karşısına almak pahasına bile olsa...” “Los Angeles’ta Gizli Görev (Once Upon a Time in Venice)” Aralarında en iddialısı bu olsa da “Kaçış Planı (Escape Plan 2: Hades)” ve “Sicario: Day of the Soldado” filmleri de izlenmek üzere sizi bekliyor olacak. 


Ege Life | Haziran Ayı Vizyon Seçkisi


Sanatsal bir temayla başlayıp klişe Hollywood aksiyonlarıyla sonlandırdığımız bu ayda tercihiniz ne olursa olsun, yolunuz sinemaya uğramış olsun sevgili okurlar! :)
 

Yorumlar

Yorum Yap

500