Hayvanlarda Coronavırus

01 Mart 2020
Ş. Tuğrul KUNT

1982 Eskişehir doğumlu olan Uzman Veteriner Hekim Ş. Tuğrul Kunt, 2007 yılında Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Veteriner Cerrahi Uzmanı unvanını aldı. Daha sonra Edinburgh, Münih ve Cambridge'de cerrahi ve ortopedi üzerine eğitim gördü. Halen Ege Üniversitesi'nde doktora eğitimini sürdüren Kunt, aynı zamanda kendi kliniğinde kurucu hekim ve Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme & Farmakokinetik Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

Hayvanlarda Coronavırus

  • 01 Mart 2020
  • 640 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Merhabalar,

Bu sayımızda son zamanlarda dünya gündeminde en çok konuşulan konulardan biri olan Corona virüsünden bahsedeceğiz. Çin’de ortaya çıkan ve pek çok kişinin ölümüne sebep olarak tüm dünyaya korku salan Corona virüsü ile ilgili en çok aldığım soru kedi ya da köpekten insana bulaşıp bulaşmayacağı yönünde. Bu sebeple bundan bahsetmekte fayda gördüm. Corona biz veteriner hekimlerin çok aşina olduğu bir isimdir. Ama bu isim tek bir virüsün değil, bir virüs ailesinin ismidir. Dolayısıyla her Coronavirus, Çin’deki salgına sebep olan Coronavirus değildir. Çin’de insanlarda hastalık meydana getiren virüs sadece bu aileye dahil bir virüstür. Mesela MERS, SARS gibi hastalıkları meydana getiren virüsler de Coronavirüs ailesine dahil virüslerdir.

Ege Life | Hayvanlarda Coronavırus

Kedi ve köpeklerimizde genellikle bağırsak hastalıklarına sebep olan Coronavirus ailesine dahil olan virüsler insanlara bulaşmazlar. Nasıl kediyi etkileyen Coronavirus köpeklerde etkili olmuyorsa, insanlarda da etkili olmayacaktır. İnsanlara bulaşabilen Coronavirus türleri ise, insanlarda genellikle akut solunum hastalıklarına sebep olurlar.

Ege Life | Hayvanlarda Coronavırus

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada dolaşan bazı asılsız iddialar, kedi ve köpek sahiplerini boş yere endişelendirmektedir. Bazı zoonoz, yani hayvandan insana bulaşabilen hastalıklar elbette vardır ama bu hastalık onlardan biri değildir. Köpekler için etkili bir Corona aşısı bulunurken, kedilerde FIP hastalığı meydana getiren virüs için maalesef henüz bir aşı bulunmamaktadır.

Ege Life | Hayvanlarda Coronavırus

Kedi ve köpeklerinizi düzenli olarak veteriner hekim kontrolüne götürmeniz, onlar için gerekli tüm önlemleri almanızı sağlayacağından büyük önem taşımaktadır.

Ege Life | Hayvanlarda Coronavırus

Gördüğünüz gibi bu konuda korkulacak bir şey yoktur. Benim tavsiyem asılsız sosyal medya haberlerini paylaşmayarak bu iddianın yayılmasına engel olunmasıdır.

Sağlıklı günler dilerim.

 

Ş. Tuğrul Kunt


Yorumlar

Yorum Yap

500