Hayattan… Fotoğraf Nedir?

 |  || Hayattan… Fotoğraf Nedir?
1 Şubat 2019

Hayattan… Fotoğraf Nedir?

  • 1 Şubat 2019
  • 674 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Hayattan…


Fotoğraf Nedir?

“Kadrajdan Fazlasıdır Fotoğraf”

Evet, fotoğraf... Hayatımızın en mahrem yerlerine girmiş, her anı belgelemek için kullandığımız, olmazsa olmazımız fotoğraf. Mutsuzken kocaman gülümseyerek verdiğimiz ‘selfie’ pozlarımız, dakikalarca poz vermek için uğraşıp ‘haberim yokken’ çekildi şaşkınlıklarımızın sığınağı fotoğraf. Sahi neydi fotoğraf? Bir sanat mı? Yoksa bir uğraş mı? Ya da bir daha yan yana gelmeyeceğin biri ile sonsuza kadar yan yana kalmanı sağlayacak bir kilit mi? Bence hayattır fotoğraf, saf ve göz ardı edilemeyecek cinsten. 

Ege Life | Hayattan… Fotoğraf Nedir?


Fotoğrafın tarihi ile ilgili kesin bir şey söyleyememekle birlikte, “camera obscura”nın (karanlık kutu) Rönesans dönemlerine kadar gittiği söyleniyor. Ancak modern fotoğrafın tarihi Henry Fox Talbot ile 1840’da başladığı söylenir. Tabii o zamanlar saniyede 5 kare çekme gibi bir imkân olmadığı için 1 saate varan pozlama süreleri söz konusuydu. Düşünsenize, bir saat boyunca, tek bir fotoğraf çektirmek için kıpırdamadan poz veriyorsunuz. O kadar sürede fotoğraf çektirmektense Da Vinci portrenizi çizerdi belki de. :)


Ege Life | Hayattan… Fotoğraf Nedir?


Benim düşünceme göre, fotoğraf çekme işine girmeden önce bol bol kitap okumak gerekiyor. Çünkü kitap okumak size yeni ufuklar açar ve farklı bakış açıları kazanmanıza yardımcı olur. Tabii bunun dışında iyi bir gözlemci de olmak gerekiyor. Kendimden örnek verecek olursam, sokakta yürürken her detayı gözlemlemeye, kendi kafamda kadrajlar oluşturmaya çalışırım. Sokağın havasını içinize çekmeniz gerekiyor. Fotoğraf dikdörtgen içerisine sığdırdığınız görselden ibaret değildir. Öncesi ve sonrası vardır. Sonrası ise bir belge niteliği taşıyan hayatın kendisidir. Duyguları tüm çıplaklığı ile yansıtması bakımından da ressamlara taş çıkartır cinstendir. Sanat mıdır konusuna gelecek olursak ise bana göre sanattır; çünkü bakmak ile görmek aynı şey değildir.

Ege Life | Hayattan… Fotoğraf Nedir?


Fotoğraf, zamanı mumyalamaktır. Zamanı saklamak ve tarihin tozlu raflarından korumaktır. Belki de geçip giden zamanı yakaladığımız tek yer diyebilirim. Geçmişin, kültürel mirasın, dünyaya bakışın karmasını ortaya döker fotoğraf. Kaçamadığınız geçmişinizi, hiç hesapta olmayan geleceği gösterir size. Doğru kişilerin elindeyse dünyayı müthiş yer yapar, yanlış insanların eline geçerse kitleleri kötü yönde tahrik eder. Fotoğraf aslında bütüne bakmayı öğretir. Fotoğrafa ilk başlayacak kişilere önerim, önce bütüne bakmaları daha sonra detaya inerek sadece fotoğrafçılığa adım atmaları olur. 


Bu yazıda size fotoğrafın nasıl güçlü bir araç olduğunu ve nasıl etkileri olduğundan dilim döndüğünce bahsetmeye çalıştım. Bir sonraki ay, fotoğrafa ilk defa başlayacaklar için rehber niteliğinde bir yazı ile karşınızda olacağım. Bol okumayla ve fotoğrafla kalın…





Yorumlar

Yorum Yap

500