Güzel Sesi ve Farklı İmajı ile; Elif Kaya

 |  || Güzel Sesi ve Farklı İmajı ile; Elif Kaya
1 Ağustos 2016

Güzel Sesi ve Farklı İmajı ile; Elif Kaya

  • 1 Ağustos 2016
  • 533 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Seher DENİZ 

‘Hande Yener’in Veliahtı’ olarak tanıdığımız Elif Kaya, güzel sesi ve ilginç imajı ile son dönemlere bomba gibi düştü. Müslüm Gürses'in yorumu ile tanıdığımız "Bir Bilebilsen" şarkısına yeniden hayat veren Kaya ile müzik yolculuğu, hayalleri ve kariyerine dair söyleştik.Elif Hanım merhaba, öncelikle sizi daha yakından tanımak isteriz. Elif Kaya kimdir?

Fatsa’da doğar doğmaz gözlerimi İstanbul da açmışım. İstanbul'da ortasından dere akan yemyeşil ağaçların olduğu çiçeklerle süslenmiş küçük bir mahallede büyüdüm. Aileme müzik yapmak istediğimi hiç bir zaman itiraf edemediğim için kendimle alakasız bir bölüm (muhasebe) okumak durumunda kaldım. Kendimi bildim bileli müzik yapmak ve sanatçı olabilmek istiyorum.


Sizi yarısı siyah, yarısı saçlarınızla tanıdık… Herkesten farklı bir tarzınız var. Ne zaman ve nasıl karar verdiniz buna?

2014 yılında albüm imaj çalışması olarak selim Akar  Marka Ofisi tarafından karar verildi. Şarkıların kalite veya anlamının unutulduğu günümüzde güzel şarkılarınız veya sesinizle akıllarda kalmak oldukça zorlaştı bu imaj hem insanların beni hatırlamasına yardımcı oldu hem de benim kararsız kişiliğimin simgesi haline geldi :)


İnsanların size karşı tepkileri nasıl oldu?

İlk önce alışamadılar saçlarıma. Fakat bugün baktığınızda birçok kişi değişik renkler ve modellerle kullanıyor artık. Hatta dünyaca ünlü Sia benim saçımın birebir aynısını kullanıyor.

Artık tepkilerin çoğu beğeni oldu. Hatta saçımı değiştirmek istediğimi söylediğimde karşı çıkıyorlar :)


Müzik hayatına ne zaman ve nasıl adım attınız?

(oyuncu -yaşam koçu) Ayşe tolga'nın Bebek de Aromaterapi mağazasında yaptığı kokuları satıyordum. Bir yandan müzisyen arkadaşım Emrah Karaduman ile besteler yapıyor ve onun bestelerinin demosunu okuyordum şarkıcılara dinletip şarkıları satmak üzere. Tabii o yıllar Emrah da henüz meşhur değildi :) 

Mağazada sabun paketlerken telefonum çaldı ve arayan kişi Mustafa Sandal olduğunu söyledi.  Emrah ile kayıt ettiğimiz şarkıyı beğenmiş ve albümüne almak istiyormuş bununla kalmayıp benimle düet yapmak istiyormuş..Hadi Oradan canım :) Biri beni kandırıyor olmalı! dedim ve Hep hayalini kurduğum bu yola profesyonel olarak ilk  Mustafa Sandal ile yaptığım " Var mısın Yok musun" isimli şarkı ile adım attım. Aynı dönemde tanıştığım Selim Çaldıran ise Yolumu taçlandırdı ve bana albüm elini uzatıp hayatımı değiştiren oldu.


Mustafa Sandal ile düet,  Serdar Ortaç, Hande Yener, Sibel Can gibi birçok ünlü isme vokal yapmışsınız..

Selim Çaldıran çok değerli bir üstat. Onun besteleriyle büyümüşüm. Stüdyosunda çalışmaya başladım ve bu sayede birçok şarkıcıya albümlerinde backvocak yapma şansım oldu. Bu isimlerden birkaçı Ferhat Göçer, İzel, Yıldız Tilbe, Kutsi, Sibel Can, Sinan Akçıl, Serdar Ortaç, Hande yener, Baha, Özcan Deniz, Emir, Metin Şentürk gibi ..


Veliaht adlı programda Hande Yener’in yarışmacısıydınız. Müzik hayatınızda nasıl bir desteği oldu?

Hande Yener'e sahnede 2 yıl vokal yaptım. Vokal olarak çalıştığım yıllarda Selim Çaldıran ile Albüm çalışmam devam ediyordu. Albümüm hazır olduğunda vokal işini bırakıp klip çekmek için hazırlanırken ' veliaht' programı teklifi geldi. Hiç istemedim. Ama bir şekilde kendimi orda buldum belki de bugün bunları konuşuyor olmak adına bana bir fayda sağlamıştır diye düşünüyorum. Hayatta ne yaşarsak yaşayalım hepsi bizi bugüne getirmek için olduğunu düşünüyorum.


Bu yarışmanın size nasıl bir katkısı oldu?

Müzikal anlamda yarışmanın bana kattığı sesimin gücünü eğitmek ve televizyonda yayın tecrübesi kattığını düşünüyorum. Çünkü o vakte kadar sakin ve bağırmadan şarkı söylüyordum yarışmanın heyecanı ile kaybettiğim kontrolümü geliştirmek için bir fırsattı bir nevi. Şimdi daha pişmiş hissediyorum..


Hayatınızın kırılma noktası nedir?

Hayatımın kırılma noktası işi bırakıp sadece müzik yapmaya karar verdiğim ve bunu yaptığım andı. Aslında iki noktası var biri Selim çaldıran diğeri Mustafa Sandal. Özellikle Selim ÇALDIRAN olmasaydı bu cesareti bulamazdım. Bununla kalmayıp dükkanın iki yanındaki Bar’a zorla ikna ederek mikrofon aldırıp program yapmaya başladım. 


Müzik camiasında örnek aldığınız isimler var mı?

Elbette Sezen Aksu - Ajda Pekkan


Müzik sizin için neyi ifade ediyor?

Damarlarımda akan kanım, Başımdaki aklım, Kalbimdeki canım, Ruhumun aynası diyebilirim. Oldukça arabesk bi tabir oldu. İçimden bunlar geldi :)

Gerçek anlamda yaşamamı sağlayan ekmek su gibi ya da elim kolum ayağım sırdaşım arkadaşım müzik. Her gün şükrediyorum bana bu yeteneği müziği verdiği için. O olmadan yaşamayı hayal edemiyorum..


Müslüm Gürses'in yorumu ile tanıdığımız "Bir Bilebilsen" şarkısına yeniden hayat verdiniz. Nasıl oluştu bu proje anlatır mısınız?

Ahmet  Selçuk ilkan'ın 35. yılını kutlamak adına hazırladığı 'İmza' isimli albümde 35 ses 35 nefes den biri de ' Bir bilebilsen' ile benim. Birçok şarkıcının seslendirdiği Ahmet Selçuk İlkan sözlerinden oluşan bu albüm de ben özellikle Müslüm Gürses şarkısı okumak istedim. Allah rahmet etsin çok sevdiğim ve idol görebileceğim kıymetli müzik babamızdı. Onun seslendirdiği şarkıyı tekrar okumaya çalıştım çok gururluyum. Şarkı oldukça beğeni aldı ve Baba’yı bir kez daha andık. Hatta şuan yaşadığım kırılma noktası diyebilirim bu şarkı için. 


2014 yılında yayınladığınız Karanlık Dünyam albümündeki şarkılarınız size mi ait, kimlerin imzası var?

Karanlık dünyam anonim bir şarkıdır. Böyle olduğunu zannediyorduk fakat aslen bir Yunan şarkısıymış. Şarkıyı Zerrin Zeren’in sesinden 'Tophaneli Murat' filminde babam dinliyor ve telefonuna kayıt ediyor. Bu şarkının ayrıca Neşe Karaböceğin sesinden 'Atsan atılmaz satsan satılmaz' diye daha eski sözleri de var. Neyse ki babam şarkıyı bulamadığından benden dinlemek için kayıt edip cd sini istiyor.  

Selim Çaldıran’ ın aranjesini yaptığı oldukça keyifli bir klibe sahip parçamız. Klibinde kıymetli dostlarımız Metin Şentürk, Kutsi, Baha, Berksan ve Selim Çaldıran oynuyor. Yeşilçam dönemini yansıtmaya çalıştığımız keyifli bir çıkış klibi.


Yeni albüm hazırlığı var mı?

Birbirinden güzel yeni şarkılar birikti. Yeni besteler aranjeler yazılmakta olanlar :) En yakın tarih bayramdan sonra çok hareketli çılgın bir şarkı hazırladık. Dinleyici ile buluşturmak için sabırsızlanıyorum. Herkesin çok yakından bildiği ve mutlaka hayatının bir yerinde dinlediği unutulmaz bir melodi. 


Müzik olmasaydı, hangi mesleği yapmak isterdiniz?

Öğretmen, Dansçı veya Oyuncu olmak isterdim.


Olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Su :)


En büyük pişmanlığınız?

Pişmanlığım yok iyi kötü yaşadığım her şeyin bir sebebi olduğunu düşünüyorum. 


Keşkeleriniz…

Şükretmek ile tanışanın insanın keşkelere veda ettiğini düşünüyorum.

Hayallerimi sınırlamıyorum plan yapıp düşlerimi kısıtlamıyorum. Mucizelere ve inancın gücüne inanırım. 
Yorumlar

Yorum Yap

500