GÜLER ÖZİNCE "Sözlerim İçselliğimin Etrafında Toplanmayı Seviyor"

 |  || GÜLER ÖZİNCE
01 Şubat 2021

GÜLER ÖZİNCE "Sözlerim İçselliğimin Etrafında Toplanmayı Seviyor"

  • 1 ubat 2021
  • 610 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

GÜLER ÖZİNCE

"Sözlerim İçselliğimin Etrafında Toplanmayı Seviyor"

 

Son birkaç senedir hepimiz az çok astrolojiyle ilgili bir şeyler duyuyorduk; ancak şarkısını ilk Güler Özince'den "Merkür Retrosu"yla duyduk. Sesinin nahifliğiyle, günümüzden bir terimle ve sıra dışı bulmakla birlikte, onu çok sevdik. Her şarkısının sözlerinin sizinle konuşuyor gibi olmasıyla kendisi ayıran bir özelliği olan Özince ile harika bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Ege Life | GÜLER ÖZİNCEGüler Özince'yi bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Aslında zaten beni bir tek beni benden dinliyordunuz bugüne kadar. Ama biyografik olarak özetlemek gerekirse; İstanbul doğumluyum, 2000'lerin ortalarından bu yana profesyonel olarak söz yazarı, besteci, yorumcu ve kimi zaman da seslendirmen olarak sürdürüyorum mesleki hayatımı...

 

"MERKÜR RETROSU BENİM İRONİMDİ, GERÇEKLİĞİME GÜLÜMSEME ŞEKLİMDİ"

 

Ege Life | GÜLER ÖZİNCE


Merkür Retrosu’yla hayatlarımıza girdiniz. Astrolojiden esinlendiğiniz şarkınızın, bu kadar olumlu geri dönüş sonrası size hissettirdikleri nelerdir?

Aslında ben o şarkıyı, haksızlığa uğradığımı iliklerime kadar hissettiğim bir anda, sadece duygularımı dışa vurmak adına yazmıştım 2014 Kasım’ında. Nasıl desem, Merkür Retrosu benim ironimdi, gerçekliğime gülümseme şeklimdi diyebilirim. O nedenle, hiçbir şekilde öngörmediğim bir boyutta sevilmiş olması mutlu hissettirdi elbette. 3 yıl önce yayımlanmış olmasına rağmen, bugün dinleyicinin hâlen en çok bağ kurduğu ve sevdiği şarkılardan biri olması da bu sevincimi hep taze tuttu eksik olmasınlar.

 

"NEDEN VE NASIL OLDUĞUNU BİLMEDİĞİM BİR ŞEKİLDE, EN BAŞINDAN İTİBAREN MÜZİKLİ YAŞADIM"

 

Ege Life | GÜLER ÖZİNCE

 

Müzikle nasıl ilgilenmeye başladınız, biraz bahseder misiniz?

Ben ilk cümlemi 7 aylıkken, şarkı olarak kurmuşum. Bebekliğimde, sadece radyo açarak uyutabiliyormuş annem. Bugün bile hâlâ şakalar yapar bu detaylar hakkında.

Müziğe merakı olan her çocuk gibi ben de pencere pervazında hayali piyano resitalleri, ardından babamın hediye ettiği Casio org ile yetenek denemeleri ve tüm çocukluk yıllarım boyunca en çok sevdiğim oyun olan şarkıcılık performanslarından da anlaşılacağı üzere, neden ve nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde, en başından itibaren müzikli yaşadım. 

 

Ege Life | GÜLER ÖZİNCE


Müzik dışında neler yapıyorsunuz, sizi neler mutlu ediyor?

Seyahat edip, yeni yerler keşfettiğimde, lezzetli ve yeni tatlar, yeni şarkılar keşfettiğimde çok mutlu hissediyorum, felsefe, psikoloji ve kişisel gelişim kitapları okumayı, bisiklet ve müzikle gezinmeyi, sevdiğim insanlara yemek yapmayı ve dostlarımla vakit geçirmeyi çok severim.

 

"SÖZLERİM İÇSELLİĞİMİN ETRAFINDA TOPLANMAYI SEVİYOR"

 

Ege Life | GÜLER ÖZİNCE

 

Tüm şarkılarınızın sözleri size ait. Sözleri yazmanızı sağlayan, kalemi elinize aldıran duygulardan bahseder misiniz?

Genelde beni yazmaya ve söylemeye iten durumlar, kendimle yaptığım zihinsel konuşmalar sırasında kurduğum cümlelerin dışarı çıkma isteğiyle oluşuyor, Günlük sohbetlerimde kurduğum herhangi bir cümleye refleks olarak, bundan çok güzel şarkı sözü olur yaz bunu! şeklinde çok espriler döner arkadaşlarımla aramızda. Ben genelde içsel durumlarla ilgilenmeyi sevdiğimden, sözlerim de bu konunun etrafında toplanmayı seviyor. Basit ve melodik yapılı besteleri, günlük ifadeleri kullanmayı seviyorum. Bu arada: yazarken kalemden önce gitarıma davranıyorum. Bir şarkıyı kaç dakika olarak dinliyorsanız, bu çoğu zaman, o şarkının oluşum dakikasıyla aynı oluyor.

 

Ege Life | GÜLER ÖZİNCE

 

Alternatif müziğin yeni nesil hâli hakkında düşünceleriniz ve önerileriniz nelerdir?

Nesillerinin ve başarılarının devamını diliyorum. Herhangi bir önerim yok elbette, neticede hepimizin bir şekilde bir yolu var ve yürüyoruz. Alternatifi bol ve akıcı yollar dilerim.

 

Ege Life | GÜLER ÖZİNCE

 

Yakın zamanda çıkan 8 şarkılık "Zihnimin Odaları" albümünüzü müzikseverlerle buluşturdunuz. Albümünüz hakkında neler düşünüyor ve hissediyorsunuz? Bu 8 şarkının seçilme hikâyesi nedir?

Son 8 yılda yazmış olduğum, konserlerimde de söylediğim şarkılardan seçtik ekip arkadaşlarımla. Dışarıda kaldığı için üzüldüğümüz şarkılar da oldu ancak onları da sıraya ekledik. 2019 Ağustos'undan 2020 Kasım'ına kadar geçen uzun stüdyo sürecinden de anlaşıldığı gibi, pandemiye ve her türlü olumsuz koşula rağmen bu albüm 2020'de doğsun, ihtiyacı olan herkese güzel duygular yaşatsın ve eşlik etsin istedim. Kendi tarihim adıma da: 2020 benim için güzel bitsin istedim.

 

Ege Life | GÜLER ÖZİNCE


Bu güzel röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Ege'de olmayı ve Ege yemeklerini çok özledim! Benim için de yesinler :) Ben de size teşekkür ederim, herkese çok sevgiler...

 

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500