GÜLÇİN ERGÜL "Hayallerimi Dile Getirmektense Göstermeyi Tercih Ediyorum"

 |  || GÜLÇİN ERGÜL
01 Haziran 2021

GÜLÇİN ERGÜL "Hayallerimi Dile Getirmektense Göstermeyi Tercih Ediyorum"

  • 01 Haziran 2021
  • 404 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

GÜLÇİN ERGÜL

"Hayallerimi Dile Getirmektense Göstermeyi Tercih Ediyorum"

Onu Hepsi grubuyla, sarı kıvırcık saçlarıyla tanıdık. Uzun süredir kariyerine solo olarak devam eden Gülçin Ergül ile konuştuk. Sadece sesiyle değil, söz ve besteleriyle kendisine ait olan şarkılarının yanı sıra, harika bir dansçı olmasıyla günümüzün çok yönlü müzisyenlerinden. Bugünlerde geçirdiğimiz zorlu dönemin getirdiklerinden bahseden ve düşüncelerini bizimle paylaşan Gülçin, neler yaptığını da anlattı. Hepsi ve daha fazlası röportajımızda!

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL


Gülçin Ergül magazinden uzak yaşantısıyla, sadece yaptığı işlerle gündemde olan ve çok sevilen bir isim. Sizi merak eden ve yakından tanımak isteyen sevenleriniz için kendinizden bahseder misiniz?

Kendi hâlinde yaşayan biriyim ben. Müzik sektöründe olduğum 16 yıl boyunca özel hayatımla gündeme gelmeyi tercih etmedim ama tercihim dahilinde olmayan şeyler de oldu. Magazin kötü bir şey değil seviyeli yapıldığında diye düşünüyorum. Ama o şekilde yapabilmek de ayrı bir konu. Beni tanımak isteyen kişiler beni daha yakından takip ediyor, sosyal medyada iletişime giriyor ve tanıyorlar; artık böyle bir imkân var. Ailemize dahil olun isterim.

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL

 

"ÖZGÜRCE KENDİM OLABİLİYORUM, KENDİMİ ORTAYA KOYABİLİYORUM"
 

Sizi yıllar önce Hepsi grubuyla tanıdık. Şimdi müziğinize başarılı bir kadın olarak, solo kariyerinizle devam ediyorsunuz. Sizin için grupla veya solo devam etmenin farkları neler, biraz bahseder misiniz?

Özgürce kendim olabiliyorum. Özellikle Davet ve Invitation albümlerimde kendimi ortaya koyabildiğimi düşünüyorum ve her zaman dinleyicilerime daha iyisini sunabilmek için uğraş vermeye devam edeceğim. Grup olmak ise; müziği ve bir markanın kimliğini paylaşmak gibi. Şimdi çok sorumluluk var üstümde ama bu sorumluluk çok güzel.

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL

"DEĞİŞİK BİR TARZIN İÇİNDE KENDİM OLABİLDİĞİM BİR ALBÜM"


Birçok tarzda müzik yapıyorsunuz; ancak tarzınıza uzak olan arabesk bir albümünüz var. Riskli bir tercih yaptınız ancak sevildi. Böyle bir albüm nasıl gündeme geldi? Bu deneyim hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Arabesk konseptli çok iyi bilinen arabesk şarkıların tarafından yorumlanmış hâllerini dinleyiciye sunduğum albümüm; aslında arşivlik bir albüm. Funk grubu olan ekibim What Da Funk ile kaydettiğimiz bu albümde, yorumlarım bir arabesk şarkıcısı gibi değil de kendi tarzımda olduğu için bir sentez oldu. O nedenle aslında değişik bir tarzın içinde kendim olabildiğim bir albüm. Bu albümü yaparken oldukça kendimi başka bir köşede eğitmek zorunda kaldım çünkü küçüklüğümden

beri söylemediğim bir tarzda şarkı söylemek onu sentezlemek gerçekten bir basamak yukarı çıkmamı sağladı. Çok da sevildiğini görüyoruz.

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL


Sesinizin gücüyle dinleyiciyi büyülüyorsunuz. Türkçe şarkıların dışında İngilizce şarkılarınız da mevcut, özellikle yeni albümünüzde. Yurt dışına yönelik bir kariyer planınız var mı?

Güzel hayallerim var; düşlemeyi bıraktığım hayallerime geri dönmeyi düşünüyorum, tabii pandemi izin verirse… Son albümüm bana bazı şeylerin çok uzak olmadığını hatırlattı. Çünkü çok güzel tepkiler alıyor. Henüz dinlemeyenleri dinlemeye davet ediyorum.

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL

"ZAMANLA UPDATE OLUYORUM"
 

Bir röportajınızda, geçmişten bugüne gelen müziğiniz için "upgrade" edilmiş müzik tanımını kullanmışsınız. Geçmişteki müziğinizle, bugünkü müziğiniz arasındaki farkı daha net açıklayabilir misiniz?

Her şey değişim içinde. Ben de gelişiyorum zamanla. Update oluyorum, dinleyicilerim de güncellenmiş versiyonumu benimsiyor. Gruptaki Gülçin ile şimdi şarkı söyleyen Gülçin arasında dağlar kadar fark var, arada tecrübe farkı var, olgunluk farkı var. Şimdi çok daha iyi bir şarkıcıyım.
 

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL


Tüm şarkılarınızın söz yazarı olarak; öncelikle neyi esas alıyorsunuz? Sesinizin rengine göre mi yazıyorsunuz yoksa içinizden ne gelirse mi?

Bazen bir mesaj üzerine, düşündüğüm bir konu hakkında, kendi sesime göre ve konuşma dilime göre yazıyorum. Benim sözlerimde arabesk cümleler yer almıyor modern bir dille yazıyorum. Argoyu sevmem. Şarkılarımda da pek yer vermiyorum.

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL


Müzisyen olmanızın yanı sıra, aynı zamanda başarılı bir dansçısınız. Bilmediğimiz ya da az bilinen başka ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz var mı?

Yoga meditasyon hocalıkları aldım ama öğretmiyorum kendim için aldığım eğitimler daha çok. Kendimi saklayan biri değilim sanırım. Bitkileri çok seviyorum. Son dönemde ilgi alanım oldu.
 

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL


Daha önceki soruda söylemiş olduğum gibi, sizi birçok tarzda gördük. Sizin kendinize en yakın hissettiğiniz müzik tarzı hangisi? Neden?

Son iki albümü davet ve invitation beni yansıtan albümler yaptığım her işin arkasındayım. Bir Tanecik Aşkım da aynı şekilde beni çok iyi yansıtıyordu.

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL

 

"İÇERİSİNDE OLDUĞUMUZ DÖNEMDEN DOLAYI İNSANLAR MÜZİĞİ İKİNCİ PLANA ATTILAR"


Hep söylenen "Hit müzik çıkmıyor" sözüne binaen, sizce pop müzik tükeniyor mu?

Pop denen şey en çok dinlenen müzik anlamına gelir. Türkiye’de pop denen şey zaten arabeskin modernleştirilmiş hâli genelde. Belki o tarzda bir değişiklik olabilir. Hit çıkmıyor diye düşünmüyorum İnsanlar bu dönemde can derdindeler ve müzik dinlemeyi ikinci plana atıyorlar, mekânlarda müzik dinlemiyorlar, yeni şarkılarla tanışmaları daha zor bir hâl aldı. Herkes televizyonu haber izlemek için açıyor böyle bir dönemde algoritmaların da değişmesi ile şarkılar daha az tutuyormuş gibi oluyor. Ama bu dönemsel bir şey bence. Bu yaptığımız şarkıların hit olmadığı anlamına gelmez. Zeminin kaygan olduğu bir yerde koşmaya çalışmıyorum. Rakamlar nedir ki…

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL

 

"KOCAMAN BİR OKYANUS İÇİNDE PARLAYAN BİR BALIK OLMAYA ÇALIŞMAK"


Müzik dünyasına her gün yeni bir isim katılıyor ve tarzlar günden güne çoğalıyor. Bu hızlı artış karşısında, ilerisi için ne söyleyebilirsiniz?

Kocaman bir okyanus içinde parlayan bir balık olmaya çalışmak gerekiyor. Algoritmanız ne kadar iyi ise ve ne kadar çok takipçiniz varsa o kadar şansınız oluyor. Bu nedenle YouTuberlar genelde şarkıcı oldular. Ama müziğin güzelini dinlemek ayrı bir meziyettir.

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL

 

"DİNLEYİCİLERİMİN ÖZEL KİŞİLER OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"


Bu sene çıkarmış olduğunuz "Invitation" albümünden ve geri dönüşlerinden bahseder misiniz?
 

Beni bu rüyadan uyandırma isimli şarkımın İngilizcesi “Don’t Wake Me Up” Türkçe versiyonundan çok daha fazla beğenildi. Hatta anket yaptım %75 oranında daha fazla ilgi aldı. Diğer şarkılar da albümü dinleyenler için sevilen şarkılar oldular. Bu güzel yorumları okumak cevap vermek beni çok mutlu ediyor dinleyicilerimin özel kişiler olduğunu düşünüyorum.

Ege Life | GÜLÇİN ERGÜL

 

Sizce albüm çıkarmak mı yoksa tekli yayınlamak şeklinde ilerlemek mi mantıklı? Neden?

Ben albüm çıkarmayı seviyorum fakat algoritmaları düşünürsek uzun vadede albümün getirisi olsa da üst üste single’lar çıkartmak doğru zamanı hedefleyerek mantıklı.


Planlarınızdan ve gelecek projelerinizden bahseder misiniz?

Ben hayallerimden ve planlarımdan çok fazla bahsetmeyi sevmiyorum çünkü her an her şey değişebiliyor, revize oluyor ve hayallerimi dile getirmektense göstermeyi tercih ediyorum. Hep beraber görelim diyorum.

Son olarak hayranlarınız ve Ege Life Dergisi okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Son albümlerim Davet ve Invitation’ı dinlemeleri için bu röportaj bir çağrı olsun. Ve beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500