Tunus Gezi Rehberi

GEZİ |  || Tunus Gezi Rehberi
1 Mart 2020

Tunus Gezi Rehberi

  • 1 Mart 2020
  • 585 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Akdeniz’e kıyısı olan, Afrika kıtasının kuzeyinde bulunan, Sahra Çölü’ne ev sahipliği yapan kocaman bir medeniyet Tunus! Bu ay gezi rehberimiz Tunus’ta. Resmi dili Arapça olan şehirde bir miktar Fransızca da konuşuluyor. Türkiye’ye oldukça yakın olduğunu bildiğimiz dini inançları ile kendinizi evinizde hissetmeye yaklaşacağınız yerlerden birini bu ay sizlere anlatacağız. Bakalım bu keyifli kentte nereye gidilir ve ne yenir?

 

Nereye Gidilir?

Douz - Sahra Çölü

Ege Life | Tunus Gezi Rehberi

En mistik ülkelerden birine yolculuk ettiğinize göre, mutlaka bir çöl gezisi ile bu seyahatinizi taçlandırmalısınız. Çöl gezisinin başlangıç destinasyonu olarak kabul edilen Douz, çöl festivalleri ile meşhur. Aralık ayında gerçekleşen festivallerde, bölgenin kültürü hakkında geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Merkeze 1,5 saat uzaklıkta bulunan Douz, inanılmaz bir sıcakla da baş etmeniz gereken yerlerden biri. Sahra Çölü’nde karşılaşabileceğiniz bazı etkinlikler şöyle, Çöl düğünleri, geleneksel danslar, uçurtma yarışları ve av gösterileri. Ayrıca Sahra Çölü’nde kamp yapmanız da mümkün.

 

Monastır

Ege Life | Tunus Gezi Rehberi

Tunus’un kıyı kesiminde bulunan şehir, eski zamanlarda balıkçı kenti olarak bilinse de şimdilerde turizmin önemli noktalarından biri olarak biliniyor. Roma kenti kalıntılarının üzerine kurulan şehirde tarihin inanılmaz kokusunu içinize çekebilirsiniz. Tarih boyunca dini anlamda önemli olan bu şehirde, dini anlamda da gezilecek pek çok yer mevcut.

 

Tunus Şehri

Ege Life | Tunus Gezi Rehberi

Tunus’un kendisiyle aynı adı taşıyan başkenti Tunus şehri, birçok Avrupa ülkesinden kolay ulaşıma sahiptir. Tunus Gölü’nün yanında konumlanan şehirde, çok eskilere dayanan bir tarih olduğunu görmek mümkün. Kuzey Afrika ülkesi olarak bildiğimiz Tunus’ta Akdeniz etkisi ile çöl etkisini aynı anda hissetmek mümkün. Ticaret ve endüstri anlamında da oldukça gelişmiş bu şehirde alışveriş yapmanıza olanak sağlanıyor.

 

Tabarka

Ege Life | Tunus Gezi Rehberi

Su altına meraklı okurlarımız için gerçek bir nimet olan Tabarka, mercan balıkçılığı ile de oldukça önemli bir şehir. Pek çok etnografik kültürün geçtiği şehirde tarihi de sonuna kadar incelemeniz mümkün. Sualtı fotoğrafçılığı ile ilgilenenlerin adeta akın ettiği Mercan Festivali de şehrin önemli unsurlarından biri. Bu festivale denk gelmeniz halinde oldukça keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Kairouan

Ege Life | Tunus Gezi Rehberi

İslam’ın en kutsal kentlerinden biri olarak görülen Kairouan, oldukça önem arz eden bir dini merkez. Camileri ile ün salmakla beraber bu camileri gezmeniz ve dini ögeleri yakından görmeniz de mümkün. İslam ve Kur’an öğrenilen önemli merkezlerden biri olma özelliği ile de çok sayıda Müslüman’ı kente çektiği önemli bilgiler arasında.

Ne Yenir?

Ege Life | Tunus Gezi Rehberi

En acı yemekleri yemeye hazır olun. Tunus’a gittiğinizde yiyeceğiniz acıların tadı damağınızda kalacak. Kırmızı biber, sarımsak ve çeşitli baharatlarla hazırlanan Harissa sosu özellikle sıkça kullanılır. Her öğünde zeytini kullanmayı çok seven Tunuslular, et olarak sıkça kuzu eti tercih ettiklerinden alışık olmayanlar için koku yapacaktır. Deve etinin tadına bakmak isteyen okurlarımız için yine en iyi destinasyon şüphesiz Tunus. Domates, kuzu, yumurta ve Harissa ile yapılan Ojja yemeği de Tunus’ta yenmesi gereken önemli tatlardan birisi.


Yorumlar

Yorum Yap

500