Balıkesir Gezi Rehberi

GEZİ |  || Balıkesir Gezi Rehberi
1 Ocak 2020

Balıkesir Gezi Rehberi

  • 1 Ocak 2020
  • 656 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ülkemizin kalabalık şehirlerinden biri olan Balıkesir, bu ay, kış mevsiminde sakinliğin tadını çıkarmak isteyen okurlarımız için karşınızda! Bu şehirde öyle bir ada var ki, gittiğinizde vurulacaksınız. Sizler için derlediğimiz Balıkesir gezi rehberimiz işte burada!

Nereye Gidilir?

Cunda Adası

Ege Life | Balıkesir Gezi Rehberi

Alibey adası olarak da bilinen Cunda, adeta bir doğal güzellik harikası. Balıkesir’de bulunan pek çok adadan üzerinde yaşam olan tek ada olarak bilinen Cunda’da mutlaka balık yemeli, deniz kıyısında sakinliğin ve doğallığın keyfini çıkarmalısınız. Pek çok kilise ve Rum evinin de bulunduğu ada 1976 yılından beri sit alanı olarak korunuyor. Tarihi doku ile doğallığın bir arada sunulduğu bölgeyi mutlaka rotanıza eklemelisiniz.

Antandros Antik Kenti

Ege Life | Balıkesir Gezi Rehberi

Şirin mi şirin Altınoluk kentinde bulunan arkeolojik şehrin hikâyesi M.Ö. 1200 yılına dayanıyor. Bir kısmı Bursa Arkeolojik Müzesi’nde sergilenen buluntuların kazıları günümüzde de devam ediyor. Afrodit Kültüründen etkilendiği tespit edilen kentin, Kaz Dağları’ndan elde edilen keresteler ile geçim sağladıkları görülmüştür. Tarihi, Balıkesir’de koklamak isteyenler için son derece uygun bir rota olacaktır.

Balıkesir Saat Kulesi

Ege Life | Balıkesir Gezi Rehberi

20 metre yüksekliğindeki 5 katlı saatin kubbesinin hemen altında oldukça büyük bir çan bulunuyor. 1827 yılında Giritli Zade Mehmet Paşa tarafından ilk kez yaptırıldığı bilinen kule halk arasında Koca Saat olarak anılıyor. 1962 yılında Balıkesir Belediyesi tarafından onarılan saat ilk yapıldığı hâlini korumaya devam ediyor. Mimarisi ile göz dolduran bu yapı ile muhakkak bir fotoğrafınız olmalı!

Yıldırım Camii ve Külliyesi

Ege Life | Balıkesir Gezi Rehberi

Tamamı kesme taşlarla kaplı olan caminin 1403 yılında yapılmaya başlandığı ve yaklaşık 4 yılda tamamlandığı söyleniyor. Kubbeler zamanla zarar görmüş olsa da aslı korunarak yeniden inşa edilmiş ve bu mimari harikası günümüze kadar korunmuştur. Görkemli iç mimarisi ile de gözlerinizi doyuracak olan bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kaz Dağları

Ege Life | Balıkesir Gezi Rehberi

Tertemiz havası ve muazzam doğal güzelliği ile meşhur Kaz Dağları elbette Balıkesir’de öncelikle gezilecek yerlerden biri. Çanakkale ile Balıkesir arasında kalan bölge, 1774 metre yüksekliğe sahip. Onlarca uygarlığa ev sahipliği yapan Kaz Dağları, Afrodit’in güzellik kraliçesi seçildiği yer olarak da biliniyor. Bölgenin temiz havasını solurken serin havaya dikkat etmenizi öneriyoruz.

Ne Yenir?

Ege Life | Balıkesir Gezi Rehberi

Ege Life | Balıkesir Gezi Rehberi

 

Balıkesir’i Marmara Bölgesi olarak bilsek de Ege bölgesinin mutfağından da çokça etkilendiğini söylememiz mümkündür. Taze yetiştirilmiş ürünler ile harika bir mutfak keyfi yaşatan Balıkesir’de mutlaka Balıkesir kaymaklısını denemelisiniz. Kayseri mantısından daha büyük ve kıyma içermeyen Balıkesir mantısı tavukla servis edilse de dilerseniz etsiz mantının tadına varabilirsiniz. Deniz kıyısında bulunması dolayısıyla deniz mutfağının da oldukça zengin olduğu bölgede kalamar dolması bir diğer tavsiyelerimizden olacak. Her gidenden istenen tatlı Höşmerim ise herkesin damak hafızasında büyük bir öneme sahip olmalı diye düşünüyoruz. Bir de Balıkesirli bir evde denerseniz tadından yenmez! Ve elbette he yerde gördüğümüz ancak asla gerçeğini tüketemediğimiz Ayvalık Tostu’nu mutlaka Ayvalık’a giderek denemelisiniz.

Ege Life | Balıkesir Gezi Rehberi

 


Yorumlar

Yorum Yap

500