Muğla Gezi Rehberi

GEZİ & KÜLTÜR SANAT |  || Muğla Gezi Rehberi
30 Haziran 2019

Muğla Gezi Rehberi

  • 30 Haziran 2019
  • 76282 Görüntülenme
  • YORUM


Yaz aylarında nüfusu iki katına çıkan Muğla ilimiz, tatil rotasını Ege’ye çevirenlerin en sevdiği illerden. Hal böyle olunca bizler de bu ay sizler için Muğla’da neler yapabileceğinizi derledik. Muğla’da gezecek doğa harikaları bitmez ama küçük bir özet olarak rehberimizi inceleyebilirsiniz. Bu tatlı mı tatlı, keyifli mi keyifli ilimizin en güzel rotalarını ve en leziz yemeklerini bulabileceğiniz dosyamız işte karşınızda! 


Nereye Gidilir?

1. Bodrum Kalesi İki limanın arasında, üç yanı deniz bir yarımada üzerinde bulunan enfes kale, 50 metreye yakın yükseklikteki kuleleri ile oldukça görkemli bir yapı olan Bodrum Kalesi hem iyi bir manzara, hem deniz havası, hem de buram buram tarih vadediyor. Muğla’ya gittiğinizde tarih koklanacak ilk adres kuşkusuz kale! 

2. Halikarnas MozolesiDünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas, hikayesi ile etkilerken, Yunan ve Mısır mimarisinden kesitler sunuyor. Kral Mausolos’un mezarının bulunduğu yapı oldukça önemli olduğundan, bu dönemden sonra kendisine benzer tüm yapılara adını vermiştir. Şimdilerde Halikarnas’a yalnızca balık yemeye gidilse de, siz siz olun mozoleyi görmeden dönmeyin!

3. Akkum Yaz tatillerinde hayalleri süsleyen o sakin ve masmavi koy işte burası! Tüm yorgunluğunuzu daha girişte alacak olan tatlı kasaba Selimiye’de bulunan koy, tertemiz suyu ve ince kumuyla deniz severleri son derece tatmin ediyor. Aman Akkum’un büyüsüne kapılıp tüm tatili burada geçirmeyin, daha gezecek çok yer var!

4. Şeytan YalısıMilas’ın en eşsiz manzaralarından birine ev sahipliği yapan Şeytan Yalısı, zeytin ağaçları ile bezenmiş bir kartpostalın içinde hissetmenizi sağlayacak! Bir tablo gibi görünen küçük liman ve balıkçı tekneleri yorgunluğunuzu silip süpürecek. 

5. Dalaman ÇayıAkdeniz havzası akarsularından biri olan Dalaman Çayı, küçük olmasına rağmen fazla suyuyla rafting severlere son derece keyifli bir imkân sağlıyor. Arazinin çok engebeli yapısı sayesinde pek çok çağlayan görmeniz de mümkündür. Dar ve derin vadiler arasında rafting kulağa çok heyecanlı gelmiyor mu?

6. Kızkumu Muğla’ya geldiğinizde ziyaret etmeden ayrılmamanız gereken bir diğer yer ise Kızkumu! Sessizliği ile büyüleyecek, doğası ile şaşırtacak ve temiz havası ile ciğerlerinize bayram ettirecek. Kırmızı kumdan meydana gelen bir doğal oluşum ile denizin üzerinde yürüyebileceğiniz Kızkumu’nun efsane doğası size unutulmaz bir deneyim yaşatacak.


7. Azmak Akyaka-Gökova’da bulunan Azmak nehri anlatmaya gerek bırakmayacak cinsten. Herkesin favorisi olan bu doğal güzellik, yeşillikler arasında muhteşem bir zaman geçirmenizi sağlayacak. Bol oksijen ve mavinin huzurunu burada depolayabilirsiniz.

8. Kelebek VadisiEn iyisini en sona sakladık! Ölüdeniz’de bulunan Kelebek Vadisi’ne Fethiye’den kalkan motorlarla ulaşılıyor. Cennete geldiğini hissetmek isteyen herkesi mutlaka Kelebek Vadisi’ne bekliyoruz! Pek çok listede dünyanın en güzel yerleri arasına girmeyi başaran bu vadi, Muğla’nın olmazsa olmazlarından!

Ne Yenir?

1. KeşkekSabah sofralarında sıkça tercih edilen keşkek, Ege’nin en güzel lezzetlerinden biri olup, düğünlerin vazgeçilmez yemeğidir. Oldukça büyük kazanlarda yapılan, maaile keyifle yenen bu yemeği fırsat bulursanız bir köy düğününde denemelisiniz. 

2. Çökertme Kebabı Kibrit patateslerin üzerine yerleştirilen dilim dilim etlerin, yoğurt ve domates sosla birleştiği, en et yemeyene et yediren lezzet çökertme kebabının esas menşei Muğla’dır. Bir ailenin yanında yenen kebabın tadına doyulmaz! 

3. EbegümeciYöresel ebegümeci otundan yapılan meze, mevsiminde Muğla sofralarından asla eksik olmaz. Eğer mevsiminde Muğla’da bulunursanız bu leziz mezeyi mutlaka denemelisiniz. 


Hazırlayan: Damla Kılınç


Yorumlar

Yorum Yap

500