Tiyatrokare 27. Sanat Yılında Üç Farklı Oyunla İstanbul’da ve Farklı Kentlerde Tiyatroseverlerle Buluşuyor

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || Tiyatrokare 27. Sanat Yılında Üç Farklı Oyunla İstanbul’da ve Farklı Kentlerde Tiyatroseverlerle Buluşuyor
01 Ocak 2019

Tiyatrokare 27. Sanat Yılında Üç Farklı Oyunla İstanbul’da ve Farklı Kentlerde Tiyatroseverlerle Buluşuyor

  • 01 Ocak 2019
  • 141 Görüntülenme
  • 0 YORUM


“Şen Makas”Tiyatrokare’nin iki sezondur devam eden “Şen Makas” adlı interaktif komedisi, bu yılda tiyatroseverlerin beğenisini topluyor. Amerikan Tiyatro Tarihi’nde en uzun süreli oynanan, Guiness Rekorlar Kitabı’na giren ve dünyada Charlie Chaplin Komedi Ödülü’nü alan tek oyun olan “Şen Makas”, seyircinin interaktif katılımıyla gerçekleşiyor. Oyunda bir cinayet işleniyor ve cinayet seyircinin katılımıyla ve sosyal medya yardımıyla çözülmeye çalışılıyor. Oyun, izleyicilerin seçimi doğrultusunda her gece farklı bir son ile bitiyor. Paul Portner’ın yazdığı, yıllar önce Tiyatrokare’nin Türkiye’ye getirdiği oyunun yeni versiyonu, Nedim Saban tarafından yorumlandı. Anıl Ateş Işık’ın sahne tasarımını yaptığı oyunda, Nurseli İdiz, Veysel Diker, Özgür Yetkinoğlu, Cem Güler, Müge Kement ve Jess Molho oynuyor. Nurseli İdiz’in yıllar sonra tiyatroya döndüğü interaktif komedi, Aralık ayında da izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor.

Ege Life | Tiyatrokare 27. Sanat Yılında Üç Farklı Oyunla İstanbul’da ve Farklı Kentlerde Tiyatroseverlerle Buluşuyor


“Leyla’nın Evi”


9 yıldır kesintisiz perde açan ve rekora koşan oyun “Leyla’nın Evi” bu sezon Kasım ayında Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Ceyhan, Adana, Hatay, Kayseri’yi kapsayan uzun bir turneye çıktı ve her yerde tiyatroseverlerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Oyun, İstanbul, Ankara, İzmir’in yanı sıra, halen pek çok yere turneler düzenliyor ve kapalı gişe oynanıyor. Zülfü Livaneli’nin romanından uyarlanan ve Türkiye’nin her yerinde 900’e yakın perde açan “Leyla’nın Evi”, “Boğaziçi’ndeki yalısı usulsüzlükle elinden alındığı için Beyoğlu’nun arka sokaklarında yaşamına devam eden ve hip-hop kültürüyle tanışan Leyla’nın yeni dostlarıyla olan hikâyesi, izleyicide buruk bir tat bırakırken, bazen güldürüp, bazen ağlatıyor.”


Nedim Saban’ın yönettiği oyunda, Celile Toyon, Ahmet Uz, Dicle Alkan, Halim Ercan, Meral Asitürk, Caner Kurtaran, Barış Atmaca, Koray Kurt, İsmail Karaer  rol alıyor. Oyun,  Kasım ayında gerçekleştirdiği Anadolu turnesinden sonra, Aralık ayında da İstanbul, İzmir, Aydın, Balıkesir, de Tiyatro severlerle yeniden buluşmanın heyecanını yaşıyor.

Ege Life | Tiyatrokare 27. Sanat Yılında Üç Farklı Oyunla İstanbul’da ve Farklı Kentlerde Tiyatroseverlerle Buluşuyor


Ahududu


Joseph Kesselring’in klasikleşen komedisi “AHUDUDU” ise 3 yılda 150’den fazla kez sahnelenerek, geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Melek Baykal’ın yıllar sonra sahneye döndüğü ve usta oyuncu Suna Keskin ile başrolü paylaştığı oyunda, Nedim Saban, Cem Güler, Halim Ercan, Dicle Alkan, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu ve Bülent Seyran oynuyor. “Kara komedi türünün en iyi örneklerinden sayılan ve dünya sahnelerinde en çok oynanan komedilerden biri olan “Ahududu”, insanları huzura kavuşturmak, yalnızlıklarından kurtarmak için farklı bir formül arayışında olan iki kadının ve bu kadınların çevresindeki kişilerin öyküsünü anlatıyor.”


Ocak Ayında Yeni Oyun: “Süper İyi Günler”


Tiyatrokare, 5 Ocak’tan itibaren uzun zamandır üzerinde çalıştığı “SÜPER İYİ GÜNLER” oyununu da repertuvarına alacak. Mark Haddon’un kült romanından Simon Stephens tarafından sahneye taşınan ve “The Curious Incident of a Dog In The Night Time” adıyla tüm dünyada gişe rekorları kıran oyun, başta Oliver ve Tony olmak üzere pek çok ödüle sahip. Ford’un ana sponsorluğunda, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Beko, Michelin gibi markaların katkılarıyla sunulan oyun Nedim Saban’ın çevirisi ve yorumuyla sahnelenecek.

Tiyatrokare’nin Tüm Oyunlarının Biletleri Gişelerden ve Biletix’ten Temin Edilebilir. 

Yorumlar

Yorum Yap

500