Tarık Akan Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || Tarık Akan Karşıyaka’da Ölümsüzleşti
1 Ekim 2017

Tarık Akan Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

  • 1 Ekim 2017
  • 569 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Türk sinemasının unutulmaz ismi Tarık Akan, aramızdan ayrılışının birinci yılında Karşıyaka’da ölümsüzleşti. Karşıyaka Belediyesi tarafından İnönü Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Tarık Akan Parkı; ailesi, sanatçı dostları ve sevenlerinin katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı. Aynı günün akşamında Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda, Tarık Akan için anma programı düzenlendi. Başkan Akpınar “Sanatı ve devrimci ruhuyla bize ışık olan Tarık Akan’ı asla unutmayacağız” dedi.


Ege Life | Tarık Akan Karşıyaka’da Ölümsüzleşti


Ayakta Alkışladılar


Anma programının başında usta isim, tüm salon tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Gecenin sunuculuğunu Orhan Aydın yaptı. Kızı Özlem Üregül bir şiirle, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Oral ise mektupla andı Tarık Akan'ı. Sunay Akın Tarık Akan'la ilgili bilinmeyen hikayeleri anlattı. Arif Keskiner hatıralarını paylaştı. Sadık Gürbüz ise sevdiği şarkıları dillendirdi. Her iki etkinliğe; Tarık Akan’ın oğulları Özgür ve Barış ile kızı Özlem Üregül ile aile bireyleri, Nazım Hikmet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Oral, sanatçı Sunay Akın, Orhan Aydın, Ali ve Aysun Kocatepe ile Sadık Gürbüz de katıldı.


Ege Life | Tarık Akan Karşıyaka’da Ölümsüzleşti


Atatürkçü, Sanatçı, Devrimci, Baba…


Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet’e sımsıkı bağlı olan; sinema oyunculuğunun ve sanatın, magazin sayfalarından geçmediğini gösteren, filmleriyle topluma bir şeyler kazandıran, adam gibi bir adam için buradayız. İyi bir mühendis, iyi bir baba, iyi bir Atatürkçü, iyi bir devrimci için bir aradayız. Karşıyaka sokaklarında gezerseniz vefanın tadını alırsınız. Tarık Akan Parkı'mızla birlikte bizim için önemli bir eksiği daha kapatmış olduk. Ruhundaki güzelliği duruşuyla bizlere sunan Tarık Akan’ı şükranla anıyorum. İnanıyorum ki çocukları da O’nun izinden gideceklerdir. Ardında is değil, iz bırakan bir babanın mirasını en iyi şekilde yerine getireceklerdir” dedi.


Ege Life | Tarık Akan Karşıyaka’da Ölümsüzleşti


Tarık Akan’ın oğlu Özgür Üregül de “Babamın adını yaşatacak bu park için, başta Karşıyaka Belediye Başkanımız Hüseyin Mutlu Akpınar olmak üzere, emeği geçen herkese ve anma gecemizde yanımızda olan tüm katılımcılara, ailem adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Ege Life | Tarık Akan Karşıyaka’da Ölümsüzleşti


Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Oral ise “Bizler Tarık Akan’ı tanıma şansına sahip olan arkadaşları olarak, O’nun kişiliğinde hep doğruluğun, dürüstlüğün, hayat karşısında onurlu duruşun örneklerini izledik. Büyük sanatçı özelliğini iyi insan olma özelliğiyle birleştirdi” diyerek, dostları adına usta sanatçıyı andı.

Yorumlar

Yorum Yap

500