Sinematek’te "Bollywood Rüzgarı"

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || Sinematek’te
01 Mayıs 2019

Sinematek’te "Bollywood Rüzgarı"

  • 01 Mayıs 2019
  • 211 Görüntülenme
  • 0 YORUM

İzmir Büyükşehir Belediyesi, beyaz perde tutkunlarının keyifle takip ettiği “Yeniden Sinematek” etkinliklerini "Hint Sineması Aamir Khan’la Tanışmak” temasıyla sürdürüyor. Yönetmen, senarist ve oyuncu kimliğiyle bir Bollywood efsanesi hâline gelen Aamir Khan'ın imzasını taşıyan dört film,  İzmirlilerle buluştu.


İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘Yeniden Sinematek’ etkinliği kapsamındaki Nisan ayı gösterimlerini Hindistan Büyükelçiliği işbirliğiyle Hint Sineması'na ayırdı. İzmirliler, Hint sinemasının, dünya sinema tarihinin önemli filmlerini "Aamir Khan’la Tanışmak” başlığı altında ücretsiz olarak izledi.

Özel Bir Hikâye

Ege Life | Sinematek’te

Orijinal adı “Taare Zameen Par" olan "Her Çocuk Özeldir"in senaryosu Amole Gupte’ye yönetmenliği ise Aamir Khan’a ait. Problemli bir çocuk ve onun hikâyesini anlatan filmde çocuk yıldız Darsheel Safary büyük bir oyunculuk başarısı sergiliyor. 2007 yapımı olan film, disipline girmesi için yatılı okula gönderilen; ancak oradakilere uyum sağlayamayan 8 yaşındaki bir çocuğun yaşadıklarını anlatıyor. Hikâyenin akışı ise resim öğretmenin çocuğun özel durumu fark etmesi ile başlıyor.

Hollywood Uyarlaması

Ege Life | Sinematek’te

2008 yapımı aksiyon ve dram filmi “Ghajini”de oyuncu olarak yer alan Aamir Khan Hindistan’ın en zengin iş adamlarından birini canlandırıyor. Bir Hollywood uyarlaması olan film, saldırıya maruz kalıp her 15 dakikada bir hafızasından her şey silinen adamın intikam hikâyesini anlatıyor.

Sistem Eleştirisi Yapan Film

Ege Life | Sinematek’te

Ülkemizde “3 Avanak” adıyla vizyona giren “3 Idiots”, 2009 yapımı bir Bollywood filmi. Rajkumar Hirani’nin yazıp yönettiği film, Hindistan'ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken, eğitim sistemini eleştiriyor. Hindistan'da tüm zamanların en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan filmde Aamir Khan, R. Madhavan, Kareena Kapoor muhteşem oyunculuklarını sergiliyor. Bu üçlü ve Profesör Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştiriyor. Son dönemin fazlasıyla dikkat çeken yapıtlarından biri olan film özellikle Amerika'da da bir hayli dikkat çekmişti.

İki Şampiyon Güreşçinin Hikâyesi

Ege Life | Sinematek’te

Yine Aamir Khan'nın başrolünü üstlendiği biyografik spor filmi Dangal, 2016 yılında vizyona girdi. Çekimlerden önce 28 kilo alan Aamir Khan, aynı karakterin gençliğini canlandırmak için daha sonra 20 haftada 25 kilo verdi. Filmde, güreş hayranı bir babanın iki kızını da güreşçi olarak yetiştirmesini ve iki küçük kızın büyüdüğünde şampiyon sporcular olmasını konu alıyor. Dangal’da Hint milli güreşçiler Geeta Phogat ve Babita Kumari'nin gerçek öyküleri anlatılıyor.   

Yorumlar

Yorum Yap

500