Sessiz Sinemanın Devleri İzmir'de Buluşacak

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || Sessiz Sinemanın Devleri İzmir'de Buluşacak
1 Şubat 2018

Sessiz Sinemanın Devleri İzmir'de Buluşacak

  • 1 Şubat 2018
  • 584 Görüntülenme
  • 0 YORUM


İZMİR Büyükşehir Belediyesi, 'Sessiz Sinemada Güldürü' temasıyla tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen komedi klasiklerini İzmirlilerle buluşturuyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin 9 yıldan bu yana 'Yeniden Sinematek' gösterimleri adı altında sunduğu sinema keyfi, yeni yılda da birbirinden güzel filmlerle devam ediyor 'Sessiz Sinemada Güldürü' temasıyla usta yönetmenler Charlie Chaplin, Buster Keaton, Charles Reisner, Fred Newmeyer, Sam Taylor ve King Vidor'un filmleri sinemaseverlerle buluşacak. Sinema tarihinin önemli yapıtları arasında yer alan 'Bill'in Buharlı Gemisi', 'Güvenlik Sonradan Gelir', 'Şehir Işıkları' ve 'Gösteri İnsanları', cuma akşamları saat 20.00'de İzmir Sanat'ta ücretsiz olarak izlenebilecek.
Tüm Zamanların En İyilerinden


Ege Life | Sessiz Sinemanın Devleri İzmir'de Buluşacak

Sinemanın kült filmlerini bir araya getiren 'Yeniden Sinematek'in Orijinal adı 'Steam Boat Bill, Jr.' olan 'Bill'in Buharlı Gemisi' filminin yönetmenliğini sessiz sinemanın dahi çocuğu Buster Keaton ile Charles Reisner üstleniyor. Bill'in Buharlı Gemisi, Keaton'ın komedyen olarak üstün yeteneklerinin ötesinde ne kadar büyük bir yönetmen olduğunu gösteriyor. Usta sanatçı, yaptığı kamera hareketleriyle de filmdeki kurgu sahnelerine gerçeklik hissi kazandırıyor.


Filmde Willie Canfield adlı sönük bir üniversite öğrencisi, gemide babasının yanında çalışmaya başlar ve orada gördüğü bir kıza âşık olur. Geminin yakalandığı fırtınada Willie birçok komik duruma düşer. Film bu komik anları hikâye eder. Kendine özgü komedi tanımını geniş bir kitleye kabul ettiren film, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösteriliyor.
Aksiyon ve Komedi Bir Arada


Ege Life | Sessiz Sinemanın Devleri İzmir'de Buluşacak

Fred Newmeyer ve Sam Taylor'ın 1923'te yönettiği 'Safety Last' (Güvenlik Sonra Gelir) filmini izleme şansı bulacak. Harold Llyoyd, Mildres Davis ve Bill Strother'in rol aldığı filmde aksiyon, komedi ve romantik anlar eksik olmayacak. Taşralı bir çocuğun başarılı olmak için büyük şehre gelmesini ve şehirde bir mağaza sorumlusu olarak girdiği işte başına gelen komik olayları anlatan film ayrıca, Seferihisar Kültür Merkezi - Çağan Irmak Salonu'nda gösterilecek.

Bir Charlie Chaplin Filmi

Ege Life | Sessiz Sinemanın Devleri İzmir'de Buluşacak

İzleyicisiyle buluşacak 1931 yapımı 'Şehir Işıkları', orijinal adıyla 'City Lights', sessiz filminin yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü Charlie Chaplin, üstleniyor. Can verdiği 'Şarlo' karakteriyle herkesin kalbinde taht kuran oyuncu, aynı zamanda filmin müziklerini de kendi besteledi. 'Şehir Işıkları' filmi, 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verildi. Filmlerinde dönem koşulları için imkânsız görülen mizansenlere, koreografilere ve akrobatik hareketlere yer veren Chaplin, komedi sinemasının bütün örneklerini sonuna kadar korudu. Yönetim biçimlerini ve teknolojiye yönelik ağır eleştirilerini komedinin içinde eriten ve sessizce seyirce ulaştırmayı başaran usta yönetmen, sessiz sinemanın altın çocuğu olarak ün yaptı.

Ege Life | Sessiz Sinemanın Devleri İzmir'de Buluşacak

Hollywood’un Yapı TaşıMarion Davies, William Haines ve Dell Henderson gibi ünlü sanatçıların rol aldığı King Vidor'un 'Gösteri İnsanları' isimli film gösterime sunulacak. 1928 yapımı film, Marion Davies'ın hayat verdiği Peggy Pepper karakterinin Hollywod'da ünlü bir oyuncu olma hayalini konu alıyor. Sinema otoriteleri, bu sessiz filmin senaryosunun, daha sonra pek çok filme ilham olan gizli bir hazine değerinde olduğunu söylüyor.
Yorumlar

Yorum Yap

500