Resul Aytemür’den Resim Sergisi

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || Resul Aytemür’den Resim Sergisi
1 Ocak 2019

Resul Aytemür’den Resim Sergisi

  • 1 Ocak 2019
  • 608 Görüntülenme
  • 0 YORUMKullandığı teknik ve renk anlayışıyla günümüzde çağdaş Türk figür resminin en önemli uygulayıcılarından olan ressam Resul Aytemür’ün resim sergisi 7 Aralık 2018 Perşembe günü Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde açıldı. 

Ege Life | Resul Aytemür’den Resim Sergisi


Yoğun boya kullanımı ve geniş fırça darbeleriyle resmettiği, biçim ve içeriği bir araya getirdiği eserlerinde gündelik yaşamı; parkları, denizde yüzen insanları, pasajlardaki çay ocaklarında sohbet eden insanları durum tespitleri yaparak aktaran sanatçı Resul Aytemür’ün sergi açılışına İzmirli sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. İzmir iş ve sanat dünyasından sanatseverlerin katılım gösterdiği açılışa Yaşar Topluluğu yönetici ve çalışanları da katıldı.

Ege Life | Resul Aytemür’den Resim Sergisi


Sanatçı, galeride yapılan bir söyleşi ile sanatseverlerle buluştu. Sanatseverlerin yanı sıra güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin yoğun katılım gösterdiği söyleşide sanatçı Resul Aytemür resim sanatına olan ilgisinin başladığı çocukluk yıllarından bugüne değin sanat yaşamının gelişimini anlattı.

Ege Life | Resul Aytemür’den Resim Sergisi


Resul Aytemür’ün Resim Sergisi 19 Ocak 2019 tarihine kadar ziyarete açık olacak.


Resul Aytemür Kimdir?


1951 yılında Malatya'da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Neşet Günal Atölyesi’nden 1978 yılında mezun oldu. Aytemür, resimlerinin konularını neredeyse tamamen İstanbul’un güncel yaşamından alır. Aytemür’ün resimlerinde canlılık, cümbüş ve kargaşa göze çarpar; karakterlerin yaşama çabaları, kaygıları ve dramları ön plandadır. Yakın dönem resimlerinde plajda güneşlenen veya denize giren insanları konu aldığı resimlerine de kentin kalabalığı ve kargaşası hâkimdir. Aytemür’ün konularını ele alış biçimi onun sarı, kırmızı, yeşillere geniş yer verdiği ve parlak tonlarda kullandığı renk anlayışıyla birlikte kendine has oldukça vurgulu bir anlatıma dönüşür. 29 kişisel sergi açan ve 32 karma sergiye katılan sanatçının 2 ödülü bulunmaktadır.

Ödülleri

1990 Türkiye Jokey Kulübü, 2. Resim Yarışması Birincilik Ödülü
1990 Tekel Geleneksel Resim Yarışması Birincilik ÖdülüYorumlar

Yorum Yap

500