Mevlana’nın Çağrısı

1 Şubat 2018

Mevlana’nın Çağrısı

  • 1 Şubat 2018
  • 583 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 2013 yılında İzmir prömiyeri yapılan ve izleyiciler tarafından büyük ilgi gören tek perdelik “Mevlana’nın Çağrısı” balesi 23 Ocak 2018 D.E.Ü. Sabancı Kültür Sarayı’nda yeniden izleyici ile buluştu.


Ege Life | Mevlana’nın Çağrısı


“New Age”in ülkemizdeki en önemli temsilcisi Can Atilla’nın müziği, Mehmet Balkan’ın koreografisi, Şefik Kahramankaptan’ın librettosu ile sunulan olan Mevlana’nın Çağrısı, Türk ve dünya tarihinin en önemli düşünürlerinden Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin yaşamı, felsefesi ve evrensel sembollerini dans diliyle anlatıyor. Lale Balkan’ın sahneye koyduğu eserde dekor tasarımları Tayfun Çebi, kostüm tasarımları Aydan Çınar, ışık tasarımları Tarı Deniz tarafından hazırlandı. Eserde başlıca rolleri ise; Dolun Doyran, Boğaçhan Bozcaada, Doruk Demirdirek, Selahattin Erkan, Burcu Olguner Alkan, Aslı Çilek, Yasemin Altınel, Tolga İyiuyarlar, Tolga Duyulur, Çağın Hazar Özideş, Sertan Yetkinoğlu, Bülent Özdemir dönüşümlü olarak üstleniyorlar.  


Ege Life | Mevlana’nın Çağrısı

Mevlana’nın Çağrısı’nda; Mevlâna düşüncesinin toplumda kabul görmesi, Şems-i Tebrizi ile karşılaşması, semanın doğuşu ve yaygınlaşması, Şems’in kayboluşu, Mevlâna’nın yedi öğüdü ve çağrısı dans estetiği ile sunulmakta; evrendeki en temel hareket “dönme” vurgulanmakta; böylece dünyanın kendi etrafında dönüşüyle sema arasındaki ilişki anlatılmaktadır. 13. yüzyılda dünya tarihinin en önemli düşünür, ozan ve önderlerinden Mevlâna (1207-1273), öğretisi ile günümüzde dahi büyük kabul görmekte, yapıtları başta Batı dilleri olmak üzere onlarca kez çevrilerek yayınlanmış, dünyanın “dönen dervişler” olarak tanıdığı sema gösterisi bir ritüel olmanın yanı sıra dans türü olarak da kabul edilmiştir.  


Ege Life | Mevlana’nın Çağrısı
 

Yorumlar

Yorum Yap

500