Kenize Mourad İzmirli Okurlarıyla Buluştu

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || Kenize Mourad İzmirli Okurlarıyla Buluştu
01 Mart 2019

Kenize Mourad İzmirli Okurlarıyla Buluştu

  • 01 Mart 2019
  • 233 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Fransız Kültür Merkezi, 70 ülke, 120 şehirde eş zamanlı düzenlenen 'Fikirler Gecesi' etkinliğine ev sahipliği yapıyor. 'Günümüzle yüz yüze' temalı etkinliğin ilk gününde kitaplarıyla satış rekorları kıran Kenize Mourad okuyucularıyla buluştu.

Ege Life | Kenize Mourad İzmirli Okurlarıyla Buluştu


Etkinliğe, Fransa İzmir Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, Fransız Kültür Merkezi Müdürü Caroline David de katıldı. Aynı zamanda annesi Sultan V. Murad'ın torunu Selma Hanımsultan, babası ise Hindistan'da bir raca olan Kenize Mourad, 'Edebiyat ve Sürgün' konusunu işlediği etkinlikte, doğunun güzel yüzünü batıya gösterme amacında olduğuna değinerek, "Son kitabımda Pakistan'a gelen bir gazetecinin öyküsünü konu edindim. Batının doğu ülkelerine karşı bütün önyargılarını kırmak hedefindeyim. Doğulu kadınlar daha az akıllı, daha alt tabakada değiller. Bütün doğulu erkekler çok eşli değiller. Burada doğuluların da büyük kabahati var. Terörist eylem yapan kişiler, bunu yaparken 'Allah-u ekber' kelimesini telaffuz ettiğinde bu direkt olarak Müslümanlıkla bağdaştırılıyor ve batıda Müslümanlığa karşı ön yargı oluşuyor. Bu önyargıyı kırmak için mücadele ediyorum" dedi.

Ege Life | Kenize Mourad İzmirli Okurlarıyla Buluştu


'GAZETECİ KİMLİĞİYLE ANLATMAK ZORDU'

Ege Life | Kenize Mourad İzmirli Okurlarıyla Buluştu

İlk kitabı olan Saraydan Sürgün'ü bir arkadaşının okuduğunda beğenmediğini söyleyen Mourad, "Bir gazetecinin yazacağı şekilde oldukça kuru ve objektif bir üslupla yazmıştım. Kitap yazarken daha şairsel bir tavır takınmak gerekiyordu. Toplamda 5 kitap yazdım, 4'ü roman, 1 tanesi gazeteci kimliğiyle Filistin hakkında yazılmış bir belgesel niteliğinde kitaptı. Gazetecilikten yazarlığa geçiş dönemim ise, gazeteciyken İran Devrimi'nde bulunmam sırasında oldu. Orada gelişen psikolojik ve tarihsel açıdan çok önemli olaylar oldu. Bunları gazeteci kimliğiyle yeterince anlatamamanın zorluğunu yaşadım. İçimden annemin olağanüstü öyküsünü yazmak geldi. Annemin yaşadığı zamanlar, politik ve tarihsel olayları barındıran çalkantılı bir dönemdi ve bunları yazmaya karar verdim. Kitabın içerisinde 20. yüzyılın başlarında gelişen birçok şey var. Bunların başında Osmanlı İmparatorluğu'nun sonu gelmekte. Bunu ilk defa imparatorluğun kendi içinden, aileden birisi yazmış oldu. İmparatorluğun çöküşünden sonra ailem sürgüne gidiyor ve Hindistan'a yerleşiyor. Hindistan'da da İngiltere'ye karşı bağımsızlık savaşları sürüyor ve kitapta bunlar da ele alınıyor" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum Yap

500