İzmir Tiyatroya Doydu

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || İzmir Tiyatroya Doydu
1 Aralık 2017

İzmir Tiyatroya Doydu

  • 1 Aralık 2017
  • 655 Görüntülenme
  • 0 YORUM35. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, 21 Ekim tarihinde görkemli bir açılışla başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Tiyatro Günleri kapsamında, 7 uluslararası, 17 ulusal, 16 yerel ve 20 çocuk oyunu ile 27 sokak gösterisi sahnelendi. 16 gün süren oyunlar, kentte tam bir tiyatro rüzgarı estirdi.

Ege Life | İzmir Tiyatroya Doydu

16 Günde 80 Oyunİzmir Tiyatro Günleri kapsamında Avusturya, Almanya, İngiltere, Fransa, Irak, Polonya ve Portekiz olmak üzere 7 ülkeden tiyatro grupları ile aralarında Dostlar Tiyatrosu, Oyun Atölyesi, Müşterek Tiyatro, Tiyatro Pera, Tatbikat Sahnesi, Moda Sahnesi ve Ankara Sanat Tiyatrosu'nun olduğu birçok ulusal grup İzmir’de sahne aldı. Yerel tiyatro gruplarından ise Sahne Tozu Tiyatrosu, Han Tiyatrosu, Tiyatrohane, Öteki Beriki Tiyatro Topluluğu, Boyoz Akademi ve Tiyatro Terminal etkinliğe renk kattı.Ege Life | İzmir Tiyatroya Doydu

35. İzmir Uluslararası Tiyatro Günleri’nin 21 Ekim saat 20.00’deki açılışında, ünlü sanatçı Erdal Beşikçioğlu’nun uyarlayıp yönettiği ''Woyzeck Masalı'' adlı oyun sahnelendi. Ücretsiz olarak sergilenen açılış oyununda iki bine yakın İzmirli seyirci Kültürpark Açık Hava Tiyatrosunu doldurdu. Erdal Beşikçioğlu tarafından bir Rock Müzikali olarak uyarlanan eser seyirciden tam not aldı ve ayakta alkışlandı.


Başrollerinde Sevinç Erbulak ve Fırat Tanış'ın oynadığı ''Ayrılık'' ve Ayça Bingöl ile Salih Bademci'nin oynadığı ''Hansel ve Gretel'in Öteki Hikayesi'' de festivalin en çok ilgi gören oyunları arasındaydı.

Ege Life | İzmir Tiyatroya Doydu

Özellikli dekor tasarımı ve reji yorumu nedeniyle İzmir'de ancak Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde oynanabilen, kadrosunda Demet Evgar, Okan Yalabık, Engin Hepileri ve Bülent Şakrak'ın bulunduğu ''39 Basamak'' oyunu ise seyirciden büyük beğeni toplayarak ayakta alkışlandı.Ege Life | İzmir Tiyatroya Doydu

Bu Oyunlar Çocuklar İçin

Tiyatro günleri kapsamında çocuklar da unutulmadı. 21 Ekim’de Karaburun Belediyesi Düğün Salonu, 23 Ekim’de Menemen Belediyesi Konferans Salonu ve 24 Ekim’de Kemalpaşa Belediyesi Atatürk Salonu’nda ''Bremen Mızıkacıları'', 21 Ekim’de Torbalı Belediyesi Konferans Salonu’nda ''Zamanda Yolculuk'', 25 Ekim’de Bergama Belediyesi Kültür Merkezi’nde ''Penguan Foster'', Bornova Kültür Merkezi’nde ''Don Kişot ve Gizemli Dünya'', Menderes Belediyesi Kongre Sanat Merkezi’nde ise ''Moli Bir Balık Hikayesi'', 26 Ekim’de Gaziemir Belediyesi AKM Nazım Hikmet Sahnesi’nde ''Pembe Panter Zümrüt Kentte'', 28 Ekim’de Kınık Seyit Cafer İlköğretim Okulu Bahçesi, 29 Ekim’de Dikili Atatürk Meydanı’nda ''Gökyüzü Kimin'', 28 Ekim’de Kiraz Belediyesi Düğün Salonu’nda ''Sihirli Yolculuk'', 30 Ekim’de Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde ''Ormanın Kahramanları'', Aliağa Kültür Merkezi’nde ''Masalcı Kuklalar'', Çeşme Çakabey Kültür Merkezi’nde ''Küçük Yalan Büyük Dolan'' ve Seferihisar Kültür Merkezi’nde ''Kırmızı Karpuz Çekirdeği'', 1 Kasım’da Beydağ Belediyesi Düğün Salonu’nda ''Kırmızı Başlıklı Kurt'', 3 Kasım’da Güzelbahçe Belediyesi Tuncel Kurtiz Salon’unda ''Masal İçinde Bir Masal'' ve Bayındır Belediyesi Yahya Kerim Onat Kültür Merkezi’nde ''Rüyalarım Çok Güzel'', 4 Kasım’da Tire Belediyesi Kültür Salonu’nda ''Bay Minik'', 5 Kasım’da İzmir Sanat’ta ''Neşe Dolu Bir Masal'', Çiğli Kültür Merkezi’nde ''Ece’nin Anı Sandığı'' ve Dikili Belediyesi Çandarlı Ek Hizmet Binası’nda ''Ağaçların Sırrı'' oyunları sahnelendi. 27 Ekim ve 3 Kasım tarihlerinde de İZDOB Elhamra Sahnesi’nde ''Sihirli Dünya'' isimli oyunlar minik tiyatroseverlerin beğenisine sunuldu.


Sokakta da Tiyatro


Tiyatro günleri kapsamında Alsancak Kıbrıs Şehitleri, Kemeraltı girişi, Çiğli Kasaplar Meydanı, Buca Forbes, Hasanağa Bahçesi, Sevgi Yolu, Bornova Küçükpark, Karşıyaka Çarşı, Bornova Çarşı, Fahrettin Altay Metro, Karşıyaka İskele, Poligon Metro, Bornova Metro, Alsancak Limanı, Dominik Caddesi, Karşıyaka İZBAN, Bostanlı İskele, Üçkuyular İskele, Konak Metro, Alsancak Vapur İskelesi, Bayraklı İZBAN çıkışı ve Karabağlar Uğur Mumcu Parkı’nda tiyatro, kukla ve pandomim gösterileri İzmirlileri karşıladı.Ege Life | İzmir Tiyatroya Doydu

Tiyatro günlerini kaçırdık diye üzülmeyin. 16 Kasım-21 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan 2. Alaattin Erarslan tiyatro günleri sizi bekliyor. Genco Erkal, Haluk Bilginer ve Erdal Özyağcılar başta olmak üzere bir çok başarılı tiyatro sanatçısını ağırlayacağımız bu tiyatro günlerinin biletlerini biletixten edinebilirsiniz. İzmir tiyatro festivalinde büyük rağbet gören “39 Basamak” oyunu da 1-2 Aralık tarihlerinde tiyatro günleri kapsamında tekrar İzmir'de olacak. Bunun yanı sıra Haluk Bilginer'in oynadığı “Pencere” ve Şenay Gürler'in oynadığı “Nereye Gitti Bütün Çiçekler” oyunlarını kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Haber: Gizay Kaya

Yorumlar

Yorum Yap

500