İzmir Kısa Film Festival

3 Ocak 2017

İzmir Kısa Film Festival

  • 3 Ocak 2017
  • 766 Görüntülenme
  • 0 YORUM
İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ BU YIL 17. KEZ SİNEMASEVERLELE BULUŞTU. BÜYÜK İLGİ GÖREN FESTİVALİ YAKLAŞIK 17 BİN KİŞİ İZLEDİ.

FESTİVAL FİLMLERİ BİNLERCE SİNEMASEVERLE BULUŞTU

Bu yıl 17. kez düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali sona erdi. Festivalde özel seçkilerle beraber 427 kısa filmi ücretsiz olarak seyirciyle buluştururken; festivaldeki atölye çalışmaları, söyleşiler ve etkinlikler büyük ilgi gördü. Toplam 7 salonda yapılan gösterimlere ve etkinliklere on yedi binin üzerinde sinemasever katıldı.

Buca'da Muhteşem Açılış


Festivalin açılış töreni, Buca’yı 365 gün kültür ve sanatla buluşturmak üzere Buca Kültür ve Sanat Merkezi olarak faaliyet gösterecek olan Buca'nın tarihi köşklerinden biri olan Hacı Davut Fargoh Malikanesi’nde yapıldı. Buca Belediyesi'nin katkılarıyla yapılan açılış törenine, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, festivalin jüri üyeleri, yerel yönetimlerin temsilcileri, ünlü konuklar ve festivalde yarışan yönetmenler ile oyuncular katıldı. Gece, açılış konuşmaları ve sunumların ardından Hakan Aysev ve Levent Gündüz konseri ile tamamlandı.

Festivalde Film Seçkileri

Film gösterimleri, ana gösterim salonu Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Sanat olmak üzere, Ege Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü Üniversitesi’nde ücretsiz olarak gerçekleşti. Macaristan Seçkisi, İrlanda Seçkisi, Avrupa Film Akademisi (EFA) Kısa Film Seçkisi, Japonya Seçkisi, Romanya Seçkisi ve Antalya Sinema Derneği’nin En İyi 10 Kısa animasyon seçkisi sinemaseverlerle buluştu.

Söyleşi, Atölye Çalışmaları ve 100. Yıl Sergisi

Festivale katılan ünlü konuklar ile yapılacak söyleşilerin yanı sıra kamera önü oyunculuk, görüntü yönetmenliği ve post prodüksiyon konularında düzenlenen ücretsiz workshoplar sayesinde, kısa film konusunda her alanda eğitim sağlanmış oldu. Ünlü oyuncular İrem Altuğ, Bestemsu Özdemir ve Yiğit Kirazcı oyunculuk üzerine televizyon ve sinema ile ilgili deneyimlerini aktarırlarken Türkiye'nin usta yönetmenlerinden Erden Kıral filmleri ve sineması üzerine festival izleyicileri ile buluştu. Ayrıca Türkiye'nin önde gelen görüntü yönetmenlerinden Uğur İçbak, Oktostore ve İstanbul Post Prodüksiyon Departmanı'nın uygulamalı olarak yaptıkları görüntü ve kurgu eğitimleri de merakla takip edildi.

Temel yapım atölyesinde Yonca Ertürk proje hazırlama, sunma ve kaynak bulma konularında bilgi verirken, tasarım konusunda illüstrasyon sanatçısı Ethem Onur Bilgiç tecrübelerini paylaştı. Ünlü oyuncu Hakan Bilgin Ege Üniversitesinde öğrenciler ile bir araya gelirken, Tümay Özokur, Yrd. Doç. Dr. M. Melih Korukçu ve yönetmen Ali Adnan Özgür'ün birlikte düzenledikleri atölye ile kamera önü oyunculuğu konusunda tüm bilinmeyenleri anlattı.

Bandmag dergisinin Antalya Film Festivali için hazırladığı 100 ilüstrasyon ile Türkiye Sineması'nın 100 yılı sergisi de festival sırasında İzmirliler ile buluştu. Sergide Vurun Kahpeye’den (1949) Yalnızlar Rıhtımı’na (1959), Sevmek Zamanı’ndan (1965) Sürü’ye (1978), Karılar Koğuşu’ndan (1989) Eşkıya’ya (1996), Bal’dan (2009) Kış Uykusu’na (2014), sinemamızın hafızalardan silinmeyen 100 filmine dair 20 genç illüstrasyon sanatçısının çalışmaları yer aldı.

Görkemli Ödül Töreni

İzmir Kısa Film Festivaline büyük destek olarak organizasyonun sunuculuğunu gönüllü olarak gerçekleştiren ünlü oyuncu Hakan Bilgin'in sunumu ile gerçekleştirilen ödül töreni, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlendi. Tarihi Havagazı Fabrikası'nda yapılan ödül töreninde 14 kategoride Altın Kedi ödülleri sahiplerini buldu.

Yusuf Saygı, “Tüm İzmir’in bizi desteklediğini biliyor, hissediyoruz. Salonları dolduran, ilgilenen, destek olan herkese teşekkür ederiz. Özellikle bu yıl mükemmel bir çalışma gösteren ekip arkadaşlarımı kutluyorum. Sinema İzmir’e çok yakışıyor, hep beraber İzmir'i sinemayla daha iyi tanıtabiliriz” ifadelerini kullandı.

İzmir’i kültür sanat kenti yapmanın kendisi için en önemli hedef olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Tunçağ, “Her yıl gelişerek devam eden Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali'nde son üç yıldır belirli bir değişiklik olduğunu” söyleyerek, “Katılan tüm filmlere ve festival ekibine sonsuz teşekkür ediyor, seneye buluşmak umut ve dileğiyle.” şeklinde konuştu.

Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Tunçağ, oyuncu Cezmi Baskın, Fransız Kültür Merkezi müdüresi Caroline David, Jüri başkanı Erden Kıral, yönetmen Ali Adnan Özgür, Tümay Özokur, yerel yönetimlerin temsilcileri ve festivalde yarışan filmlerin yönetmen ve oyuncuları katıldı.

Altın Kedi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışan filmler, yönetmen Erden Kıral başkanlığında, oyuncu İrem Altuğ, görüntü yönetmeni Uğur İçbak, yapımcı Yonca Ertürk ve Akademisyen Nikola Vukçeviç'in değerlendirmesi sonucunda belirlendi.

En İyi Ulusal Animasyon dalında “Arkhe” filmi ile Oğuzhan Kaya ödül alırken; Ulusal Deneysel dalında Oğuzhan Kaya “Savaş Bölgesi” filmi, Ulusal Belgesel kategorisinde ise “Dağların Oğlu”nun yönetmeni Yavuz Selim Taşçıoğlu ödül aldı.

Üniversite gösterimlerinde yapılan oylama sonucu belirlenen Migros Gençlik Ödülü’nün sahibi “Siyah Çember” isimli filmiyle Hasan Can Dağlı oldu.

Ulusal film dalında birincilik ödülünü mülteci sorununa insani duygular üzerinden farklı bir bakış açısı ile değinen “Çevirmen” filmiyle Emre Kayış aldı. İkincilik ödülü iki film arasında paylaşıldı; “Yeryüzündesin Ve Bunun Bir Tedavisi Yok” filmiyle Umut Beşkırma ve “Siyah Çember” filmi ile Hasan Can Dağlı, Altın Kedi ödüllerinin sahipleri oldu.

Uluslararası kategoride birincilik ödülü “Time Code” filmi ile Juanjo Gimenez'e giderken, ikincilik ödülü “Fighting for Death” filmi ile Elenora Veninova'ya, üçüncülük ödülü ise “Silence” filmi ile İranlı Yönetmen Farnosh Samadi'ye verildi. Ayrıca Uluslararası kategoride verilen jüri özel ödülü “Ardak” filmi ile Esmail Monsef'in olurken, ulusal kategoride ölüm ve güzellik temalarını bir Çehov hikayesini andıran anlatımı ile “İki parça” filminin yönetmeni Murat Uğurlu aldı.

Gelecek vaad eden oyuncu ödülünü usta oyuncu Cezmi Baskın'ın elinden alan “7 Santimetre” filminin başrol oyuncusu Özgür Molla, “İlk kısa film deneyimi ile aldığı bu ödülün usta bir oyuncu tarafından verilmesine duyduğu mutluluğu” dile getirirken, en iyi görüntü ödülüne aldığı üç ödülle geceye damgasını vuran “Siyah Çember” layık görüldü.

Yorumlar

Yorum Yap

500