İzmir Devlet Opera Ve Balesi'nden Romeo ve Jülyet

1 Mart 2018

İzmir Devlet Opera Ve Balesi'nden Romeo ve Jülyet

  • 1 Mart 2018
  • 568 Görüntülenme
  • 0 YORUMShakespeare’in aynı adlı eserinden hareketle Çaykovski’nin bestelediği eser, orkestra şefi, aranjör, besteci ve eğitimci Tolga TAVİŞ tarafından, uvertürünün ve bazı bölümlerinin birleştirilerek derlenmesi üzerine kurgulanarak bu sezon son kez sahnelendi.

Ege Life | İzmir Devlet Opera Ve Balesi'nden Romeo ve Jülyet


Romeo ile Jülyet balesinin konusu, öykünün aslına sadık kalınarak anlatılmakta. Eserin konusu ise şöyle: Verona’nın iki ünlü ailesi Montague’ler ve Capulet’ler yıllardır birbirinin amansız düşmanıdır. Montague’lerden Romeo, Capulet’lerden Juliet’i görür ve iki genç birbirlerine çılgınca âşık olurlar. Bir rahibin yardımıyla gizlice nikâhlanırlar. Ancak iki aile arasındaki “kan davası” sürmektedir. Romeo, Juliet’in kuzenini öldürür ve prens tarafından Verona’dan uzaklaştırılır. Juliet, ailesi tarafından bir başkası ile evlendirilecekken uyuşturucu ilaç alarak ölmüş taklidi yapacaktır. Amacı Romeo gelene kadar ölü görünmek, sonra da onunla kaçmaktır. Ancak “Verona Aşıkları”nı acı ve mutsuzluk beklemektedir.

Ege Life | İzmir Devlet Opera Ve Balesi'nden Romeo ve Jülyet


Orkestra yönetmenliğini Tolga Taviş'in yaptığı eserin koreografisi ve librettosu Volkan Ersoy ve Armağan Davran'a, dekor tasarımı Çağda Çitkaya'ya, kostüm tasarımı Gülay Korkut'a, ışık tasarımı Fuat Gök'e ve barkovizyon tasarımı Ahmet Şeren'e ait.
 

Yorumlar

Yorum Yap

500