İzmir’den Yeni Bir “İdil Biret” Doğuyor

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || İzmir’den Yeni Bir “İdil Biret” Doğuyor
1 Eylül 2017

İzmir’den Yeni Bir “İdil Biret” Doğuyor

  • 1 Eylül 2017
  • 590 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Çok sesli müzik, piyano, opera ve bale gibi çağdaş sanat dallarında bugüne kadar pek çok yeteneği keşfeden Mozart Akademi, yeni bir uluslararası başarıya daha imza attı. Okulun öğrencilerinden Cinara Manaflı, İtalya’da düzenlenen Uluslararası Tadini Piyano Yarışması’nda

“8-10 Yaş Çocuk Piyanistler” kategorisinde birinci olarak İzmir’in adını uluslararası alanda duyurmayı başardı.


Ege Life | İzmir’den Yeni Bir “İdil Biret” Doğuyor


Güzelyalı Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi olan ve müzik otoriteleri tarafından geleceğin piyanistleri arasında gösterilen Azerbaycan kökenli Cinara, sekiz yaşında olmasına rağmen bugüne kadar pek çok uluslararası yarışmaya katılma başarısı gösterdi.


Mozart Akademi’nin kurucusu ve Genel Müdürü İlhan Cinpir, Cinara’nın beş yaşından itibaren piyano çaldığını ve üç yıldır akademinin öğrencisi olduğunu belirterek, “Cinara oyun çocuğu diyebileceğimiz bir yaşta. Tadini, İtalya’da çok geniş repertuarı olan çocukların katılabildiği üst düzey ve uluslararası bir yarışma... Böylesine önemli bir yarışmada öğrencimizin elde ettiği başarıyla, ailesi ile birlikte bizler de gurur duyduk.” dedi.


“Bakanlık da Desteklemeli”


Chinara Manaflı’nın teknik olarak çok zor olan ve en erken 18 yaşından sonra hâkim olunabilen Chopin’in eserlerini, 8 yaşında olmasına rağmen çalabildiğine dikkat çeken Cinpir, şu değerlendirmeyi yaptı: “Cinara’nın aynı disiplinle eğitimine devam etmesi hâlinde, geleceğin İdil Biret’i olacağını bugünden söyleyebilirim. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, sanatsal başarıları uluslararası alanda tescillenen bu çocuklarımızı destekleyerek, geleceğin piyanistleri olmalarının önünü açmasını diliyorum.”


Piyanist bir anne ve keman sanatçısı bir babanın kızı olan Cinara Manaflı, Temmuz ayında Almanya’nın Geilenkirchen kentinde düzenlenen 5. Uluslararası Euregio Piyano Yarışması’nda “8-12 yaş Çocuk Piyanistler” kategorisinde ikinci olmuştu.  

Yorumlar

Yorum Yap

500