Anaksagoras Doğduğu Yerde Yaşayacak

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || Anaksagoras Doğduğu Yerde Yaşayacak
1 Temmuz 2017

Anaksagoras Doğduğu Yerde Yaşayacak

  • 1 Temmuz 2017
  • 673 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Dünyaca ünlü Urla doğumlu felsefenin atası kabul edilen Anaksagoras’ın heykeli Urla Cumhuriyet Meydanı’nda açıldı.


Ege Life | Anaksagoras Doğduğu Yerde Yaşayacak


Açılış törenine; Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, 22. Dönem Milletvekili Türkan Miçooğulları, İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, İlçe Emniyet Müdürü Oğuzhan Şahin, meclis üyeleri, Anaksagoras heykelini yapan heykeltıraş Tülay Çelikel, gazeteci Öcal Uluç, heykelin Urla’ya kazanılmasına öncülük eden Dr. Mahmut Tolon ve Urla Felsefe Gönüllüleri katıldı.


Urla’nın çok zengin bir mozaik olduğunu ve bu mozaiğin Anaksagoras gibi birçok bilge, sanatçı ve ismini tarihe yazdıran çok değerli insanlar ile renklendiğini, güzelleştiğini ve anlam bulduğunu söyleyen Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar: “Bizler yaşadığımız coğrafyaya, geçmişimize karşı sorumluluklarımızın farkında olduğumuzu bugün bir kez daha kanıtladık. Bu coğrafyayı başarılarıyla onurlandıran değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini bugün bir kez daha gösterdik. Bugün çok önemli bir değer yerini buldu. Anaksagoras heykeli evine hoş geldi.” ifadelerini kullandı.


Ege Life | Anaksagoras Doğduğu Yerde Yaşayacak


Heykelin Urla’ya kazanılmasına öncülük eden Dr. Mahmut Tolon: “Bu heykelin burada olmasından dolayı çok mutluyum ve gururluyum. Dünya için önemli olan bu kişilerin yaşatılması da çok önemlidir. Emeği geçen Sayın Kaymakam’ımıza ve Sayın Başkan’ımıza çok teşekkür ederim.” dedi. Konuşmanın ardından ise heykelin kurdelesi kesildi.


Ege Life | Anaksagoras Doğduğu Yerde Yaşayacak


Anaksagoras Kimdir?


Yunan doğa filozofu. Urla’da M.Ö 500 yılında doğan Anaksagoras, Atina'da bir okul açarak Perikles, Euripides, Arkhealos (bazı yazarlara göre Sokrates), vb. birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bazı parçaları günümüze kadar kalan “Tabiat Üzerine” adlı bir eser yazdı. Anasagoras bu dönemin en büyük doğa bilginidir. Matematikteki bilgileriyle ün salmıştır. Astronomide de buluşları vardır. Ay ışığını, ay ve güneş tutulmalarını doğru olarak açıklamıştır. Anaksagoras M.Ö 428’de Çanakkale’de ölmüştür.

Yorumlar

Yorum Yap

500