32. Uluslararası İzmir Festivali - Efes Antik Tiyatroda Yağmur Sürprizi

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KÜLTÜR SANAT || 32. Uluslararası İzmir Festivali - Efes Antik Tiyatroda Yağmur Sürprizi
1 Temmuz 2018

32. Uluslararası İzmir Festivali - Efes Antik Tiyatroda Yağmur Sürprizi

  • 1 Temmuz 2018
  • 642 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Şef Gerard Schwarz yönetimindeki İngiliz Oda Orkestrası ile Güher- Süher Pekinel piyano İkilisinin Efes Antik Tiyatrodaki konserine yağmur engel olamadı. Yarım saat geç başlayan konserde kendi alanlarında dünyanın en iyilerinden olan şef, solistler ve orkestranın buluşması izleyicilere tarihi bir müzik gecesi yaşattı.

Ege Life | 32. Uluslararası İzmir Festivali - Efes Antik Tiyatroda Yağmur Sürprizi


İki yıl aradan sonra Türkiye’deki ilk konserlerini 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde veren Güher Süher Pekinel ile Şef Gerard Schwarz yönetimindeki İngiliz Oda Orkestrası’nın Efes Antik Tiyatro’daki buluşmasına yağmur engel olamadı. Dinleyicilerin de özverisiyle yarım saat geç başlayan konser, Festival tarihinin unutulmazları arasına girdi. Kendi alanlarında dünyanın en büyüklerinden olan solistler, şef ve Orkestra’nın bu buluşması; gerek konser öncesi yaşananlar gerekse sanatçıların mükemmel performansı ile uzun süre anılardan silinmeyecek bir müzik gecesi oldu.

Konser, dünyanın en çok kayıt yapan orkestrası unvanına sahip İngiliz Oda Orkestrası’nın Şef Gerard Schwarz yönetiminde Sergei Prokofiev’in “Klasik” Senfonisini (Re Majör, 1. Senfoni) seslendirmesiyle başladı. Ardından Güher-Süher Pekinel Piyano İkilisi Francis Poulenc’in İki Piyano ve Orkestra için Re minör Konçertosunu yorumladı. Mükemmel yorumun ardından ikili dakikalarca alkışlandı.

Ege Life | 32. Uluslararası İzmir Festivali - Efes Antik Tiyatroda Yağmur Sürprizi


Yağmur nedeniyle konser geç başladığı için arasız devam eden konserin üçüncü eseri Ludwig van Beethoven’in Fa Majör 8. Senfonisi oldu. Programda yer alan Antonín Dvořák’ın Si Majör, Noktürn’ü konserin uzamaması için çalınmadı. Şef Gerard Schwarz yönetimindeki Orkestranın kusursuz Beethoven yorumu konser öncesi yaşanan sıkıntıları unutturdu.

Yorumlar

Yorum Yap

500