Sokağın Fotoğrafı

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | KADRAJ ||  Sokağın Fotoğrafı
1 Ağustos 2019

Sokağın Fotoğrafı

  • 1 Ağustos 2019
  • 618 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Bu ay size en sevdiğim fotoğraf türlerinden biri olan sokak fotoğrafçılığı üzerine kendi deneyimlerimden bahsedeceğim. Öncelikle fotoğraf çekmeye başlamadan önce dikkat çekici olmayacak şekilde kıyafet seçimi yapmanız gerekiyor. Daha koyu renk kıyafetler giymenizi tavsiye ederim. Çünkü sokakta dikkat çekmeden görünmez olmanız gerekiyor. Ne kadar az dikkat çekerseniz güzel kadrajlar yakalama fırsatınız o kadar artar.

Ekipman olarak farklı çeşit lensleri yanınıza almanıza gerek yok. Geniş aralıklı tek bir lens işinizi görecektir ve tek lensle çıkmak yaratıcılığınızı arttıracaktır. Bir de gereksiz ağırlıklara gerek yok. Fotoğraf makinesi olmayanlar üzülmesin, telefonunuz da gayet iyi iş görecektir. Sadece konuya biraz daha fazla yaklaşmanız gerekiyor. :) Fotoğraf çekeceğiniz bölgeyi, sokağı iyi bilmeniz gerekiyor. Makinenizi çantanızdan çıkartarak elinizde ve her an fotoğraf çekecek şekilde parmağınız deklanşörde olması gerekiyor. Sokak dinamiktir, her anı kritik ve fotoğraflanabilir. İyi gözlem yaparak konuları yakalamaya çalışın. İnsanları gözlemleyin, onların hareketleri size ipucu verecektir.

Sokakta zıtlıkları görmeye çalışın. Özellikle büyük reklam panolarının tam karşısı ilk durağınız olmalı. Reklam panolarında kocaman gülümseyen bir aile fotoğrafı olabilir. Onun altında ise kafasını ellerinin arasına alıp ağlayan bir çocukla karşılaşabilirsiniz. Zıtlık olarak çok güçlü bir fotoğraf. Bir de altın orana oturttuğunuz zaman çok güzel bir fotoğraf elde edersiniz.

Biraz da teknik kısımdan bahsedelim. Makinenizi diyafram öncelikli (A) ya da enstantane öncelikli modlara (S) getirip çekim yapın. Olabildiğince otomatik moddan uzak durmaya çalışın. Eğer hava açıksa ISO’yu en küçük değerde kullanın. Hava kapalı ise 400 civarı ISO işinizi görecektir. Sokak çok hareketli ise yüksek makinenizi yüksek enstantane ile kullanın ki detayları kaçırmayın. Güzel portrelik bir yüz gördüğünüzde kişinin yanına gidip sohbet edin daha sonra fotoğrafını diyaframınızı olabildiğince açık konuma getirerek çekin. Portresini çektiğiniz kişiyi arka plandan olabildiğince soyutlamış olursunuz.

Sokağı iyi hissedebilmeniz için orada yaşayın. Oraya taşının demek istemiyorum. :) Sokağa girdiğinizde oranın evleri ve taşlarıyla birlikte yaşayın, insanları anlayın. Onlarla sohbet edip dertlerini dinlediğinizde en samimi ve sıcak pozları çekebilirsiniz. Bana bak deyip pat diye çekerseniz dayak bile yiyebilirsiniz benden söylemesi. Ancak fotoğraf çektirmek istemeyen biri ile sohbet ederseniz farkında olmadan kendi poz vermek isteyecektir. Gidin, hissedin ve konuşun.

Bol fotoğrafla kalın…

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500