Trabzon Gezi Rehberi

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || Trabzon Gezi Rehberi
1 Aralık 2018

Trabzon Gezi Rehberi

  • 1 Aralık 2018
  • 710 Görüntülenme
  • 0 YORUMEşsiz doğasıyla, tertemiz havasıyla Karadeniz’in incisi olan Trabzon, her mevsim yağışlarıyla meşhur. Sert bir iklime sahip olan şehirde, yapabilecekleriniz oldukça fazla. Manzaraya ve temiz havaya doyarken, mutfaktan da nasibinizi alacaksınız! Vadileri, yamaçları ve akarsuları ve gölleri bakımından oldukça zengin olan şehirde pek çok doğa harikası görmeniz mümkün. 4000 yıllık tarihi geçmişi ile turistlere oldukça fazla gezilecek yer sunan Trabzon’dan sizler için şahane birkaç öneri derledik. 


Nereye Gidilir?


Uzungöl

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi

Göz alıcı doğal güzellikleri ile bir yayla köyü olan Uzungöl, adını kıyısında kurulduğu gölden almaktadır. Yıl boyu yemyeşil olan bitki örtüsü içinizi açtıkça açacak! 1625 hektarlık bir Tabiat Parkı’na da ev sahipliği yapan bölge, yamaç paraşütü severler için de oldukça elverişli bir konuma sahip. Huzur dolu bir tatil için Uzungöl en başta görülmesi gerekenler arasındadır. Siz de Trabzon’un meşhur yaylalarından birinde huzura doymak isterseniz, burayı mutlaka görmelisiniz.


Sümela Manastırı

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi

1923 yılına kadar Manastır özelliğini koruyan Sümela Manastırı, çok dik bir yamacın kenarındadır. Bizans İmparatorluğu Dönemi'nde Atina’dan gelen iki rahip tarafından kurulduğu bilinmekte olup, dışı kadar içerisi de oldukça heybetlidir. Kütüphaneler, şapeller ve kutsal bölümleri ile turizme büyük katkı sağlayan manastır, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Oldukça büyük özen ve ince işçilikle yapılmış freskler ve duvar resimleri sizleri bambaşka bir dünyaya sürükleyecek.


Atatürk Köşkü

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi

Atatürk’ün Trabzon’a ilk geldiği yıllarda Trabzon Müzesi olarak kullanılmakta olan köşk, Atatürk’ün geldiği zamanlarda burada konaklamasından ötürü sonradan Atatürk Köşkü adını almıştır. Avrupa ve Rönesans mimarisinin izlerini görebileceğiniz, taş işçiliğin hakim olduğu bu muhteşem Köşk'te, Atatürk’e ait mobilyalar, halılar ve tablolar görmeniz de mümkün. 


Trabzon Kalesi

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi

5. yüzyılda inşa edilmiş olan kale, Roma dönemi mimarisinin en güzel özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Yemyeşil bir yerde bulunması ile yeşilin ve tarihin buluşmasında önemli yer alıyor. Kale çevresindeki su kemerleri, kalenin ilk günkü gibi korunması ve ihtişam ile gücü simgeleyen görsel şöleni sizleri oldukça etkileyecek. Trabzon’da gidip, Trabzon Kalesi'ni görmeden dönmeyin!


Trabzon Ayasofya Müzesi 

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi

Osmanlı Dönemi'nde camiye dönüştürülen, fakat Cumhuriyet’e kadar bağımsız bir yapı olarak kalan Ayasofya, 1960 yılında bugünkü müze halini almıştır. İç mekândaki freskler kapatılmaya çalışılmış olsa da 13. Yüzyılda kilise olarak kullanılırken yapılmış freskler yer yer görülebilmektedir. Bahçesinde bölgenin en iyi kuymaklarından birini yemeniz de mümkün!


Ne Yenir?


Hamsi Kuşu

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon’un en vazgeçilmez yemeği hiç şüphesiz Hamsi. Tavası, pilavı, böreği... Kısaca her şeyin içine biraz hamsi mutlaka giriyor. Ancak farklı bir şey arıyorsanız hamsi kuşunu mutlaka denemelisiniz. Kılçıkları ayıklanmış iki hamsinin arasına peynir koyulup kızartılarak yapılan hamsi kuşunun tadı damağınızdan gitmeyecek. 


Karalahana Sarması

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi

Bildiğiniz tüm sarmaları unutun! Trabzon’un karalahana sarması bir daha vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet olarak karşınıza çıkacak. Bir kere yiyenin bir daha vazgeçemediği kara lahana sarması, Trabzon’da hemen hemen yer mekânda mutlaka bulunuyor .


Mısır Ekmeği

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi

Buğday ekmeğinin oldukça az tüketildiği Karadeniz’de sıklıkla tüketilen ekmek türü Mısır Ekmeği. Bulunduğunuz yerde yediğiniz mısır ekmeği ile asla bir tutmamanız gereken Karadeniz’e özgü bu ekmek, Trabzon’da adeta baş tacıdır. 


Mıhlama (Kuymak)

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi


Mısır unu, tereyağı ve peynirin bir araya geldiği meşhur Karadeniz yemeği mıhlama sevenlerini Türkiye’nin her yerinden Trabzon’a getirmeyi başarıyor. Özel karıştırma teknikleri ile pişirilen mıhlamanın içindeki peynir de yine yöreye özgü. Sıcak sıcak yemenizi tavsiye ederiz!


Akçaabat Köftesi

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi


Yöreye özgü dana ve öküz etinden oluşturulan Trabzon’a has köfte odun ateşinde pişirilir. Domates ve soğan ile servis edilen köfte neredeyse tüm lokantalarda ünlüdür; ancak en iyisi elbette yine Trabzon’da yenilir!


Laz Böreği

Ege Life | Trabzon Gezi Rehberi

Tuzlu bir börek beklentinizi hemen unutun! Bu kez tatlı bir börek yiyeceksiniz. Her hamur katının üzerine dökülen muhallebi ile yapılan Laz Böreği, hem hafif hem de oldukça lezzetli. Trabzon yerine başka memlekette yediyseniz mutlaka yerinde deneyip gerçek laz böreğinin tadına varmalısınız!

Yorumlar

Yorum Yap

500