Mardin Gezi Rehberi

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || Mardin Gezi Rehberi
5 Mart 2019

Mardin Gezi Rehberi

  • 5 Mart 2019
  • 705 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Bu ay rehber köşemizde sizleri doğunun en güzel ve en tarihi topraklarından birine, Mardin’e götürüyoruz. Dicle ve Fırat nehirleri arasında yer alan tarihin en güzel şehirlerinden biri olan Mardin, kendine özgü mimarisi ile sizleri büyüleyecek! 3000 yıllık tarihi, pek çok dine kucak açan kültürü ve muazzam mutfağı ile sizleri heyecanlı bir yolculuğa çıkaracağız. 


Nereye Gidilir?

Mardin Kalesi

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi

1600 yıllık bir tarihi eser olan Mardin kalesi doğal kaya üzerine eklentiler yapılarak oluşturulmuştur. Mezopotamya Ovası’na bakan kalenin hikâyesi şöyle; rivayete göre, ateşe tapan kral Şad Buhari hastalandığında buraya yerleşir ve hemen iyileşir. Bunun üzerine kendine yaptırdığı kasırda 12 sene yaşar. Ancak daha sonra buraya getirttiği halkın tamamı veba salgınından ölür. Kaleyi yakından görmek isteyenler Zinciriye Medresesi’ne gidebilir buradan kaleyi seyredebilir!

Mardin Ulu Camii

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi


Cami-i Kebir olarak bilinen, Mardin’in simgeleşmiş camisi Ulu Camii, Artuklu Dönemi’ne ait en önemli mimari eserlerden biridir. Kubbesi ve minaresi ile sizleri kendine hayran bırakacak olan cami, 2010 yılında restore edilmiştir. Kilise olarak inşa edilip sonradan camiye dönüştürülmüş ve Mardin’in neredeyse tüm evleri gibi sarı kesme taştan yapılmıştır. Mardin’in  güzel manzarasını da izleyebileceğiniz cami, gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. 

Mardin Müzesi

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi


1895 yılından günümüze kadar varlığını koruyan yapı, sağlık ocağı, karakol ve askeri üs gibi işlevlerde kullanılmış, 1995 yılında da müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Mardin’in arkeolojik ve etnografik yapısını gözler önüne sererken, birçok medeniyete ait altın, gümüş ve bakır sikkelere ayrıca kolye, bilezik, hamam eşyaları ve eski eşyalara da ev sahipliği yapmaktadır. 

Mardin Evleri

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi


Son derece işlevsel çözülmüş Mardin evleri, teraslanmalar sayesinde birbirinin manzarasını kesmeden sosyalleşmeye imkân sağlıyor. Yarı açık ve açık avlular, teraslar, ocaklık ve asma kat gibi mekânları oldukça işlevsel bir paydada birleştiren bu evler gezilmeye son derece değer. Kışın soğuktan yazın sıcaktan kurtulmak için içe dönük formda inşa edilen evlerin süslemelerine hayran kalacaksınız! Sarı kesme taşın büyüsü sizi alıp götürecek. 

Surur Hanı 

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi

Ana caddenin üzerinde durumunu kısmen koruyabilmiş olarak ayakta olan 17. - 18. yüzyıllarda yapılmış olabileceği düşünülen Kervansaray, dikdörtgen bir avlu etrafında, iki katlı revaklı mekânlardan meydana gelmiştir. Cadde üzerinde, girişin iki yanında beşer dükkân mevcuttur. Zaman içerisinde planı üzerinde birçok değişiklik yapılmıştır. Yakın geçmişte restorasyonu tamamlanan yapının içinde restoran ve kafe hizmetleri verilmektedir. (Kaynak: Mardin Valiliği)

Ne Yenir?

Dobo 

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi

Kuzu budundan yapılan dobo Mardin’in en sevilen akşam yemeklerinden biri. Mardin’in en güzel etlerinden hazırlanan doboyu bir restorandan ziyade eğer imkânınız varsa bir Mardinlinin evinde denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Soğan Kebabı 

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi

Soğan severlerin gözdesi olmaya aday soğan kebabı yarım soğanın içerisine yerleştirilen Mardin’e has kıymalı iç ile hazırlanıyor. Eski Mardin Çarşısı’nda soğan kebabının en güzelini yiyebileceğinize hiç şüpheniz olmasın. Oldukça ağır sayılabilecek bu yemeği mutlaka akşam ve az miktarda tercih edin. 

Sembusek 

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi

Doğu yöresinin tamamında farklı çeşitlerde pişirilen sembusek, kökenini Araplardan alıyor. Kapalı lahmacun olarak değerlendirebileceğiniz bu yemek sac üzerinde hazırlanır ve içerisindeki Mardin’e has et yumuşacık olur. Yemeğe doyamayacağınız sembuseki bir de Mardin’de denemelisiniz. 

Kiliçe 

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi

Mardin çöreği olarak bilinen kiliçe, Mardin halkının en sevdiği tatlılardan. Bayram ve özel günlerde sıkça tercih edilen tatlı hamur işi sevenler için oldukça doğru bir tercih olacaktır. Kiliçe, Mardin’e has hamuru ve yumuşacık tadı ile midelerinizi bayram ettirecek!

Accin 

Ege Life | Mardin Gezi Rehberi

Dana eti, bulgur ve Mardin’de tüm yemeklerde olduğu gibi bol baharatın harmanlanması ile hazırlanan accin, üzerine bir de yumurta kırılarak servis ediliyor. Mardin’de iseniz oldukça ağır ve baharatlı yemeklere hazırlıklı olmalısınız. Accin de tam olarak bu yemeklerden biri. Geniş tepsiler içerisinde hazırlandığından midenizde accine bol bol yer açmanızda fayda var!Hazırlayan: Damla Kılınç

Yorumlar

Yorum Yap

500