Kapadokya Gezi Rehberi

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || Kapadokya Gezi Rehberi
1 Ocak 2019

Kapadokya Gezi Rehberi

  • 1 Ocak 2019
  • 691 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Kapadokya, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor. Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu, neredeyse tüm yabancı turisti çeken güzel şehrimiz Kapadokya, bu ay rehberimizde. Romantik ve sıcak atmosferi, büyüleyici doğal güzellikleri ile harika bir tatilin en güzel adreslerinden biri Kapadokya. Bu şehre gelip âşık olmamak elde değil! Sizler için Kapadokya’nın en güzel adreslerini derledik; rehberimizde en güzel oteller, mutlaka görmeniz gereken yerler ve tabii ki yeme içme turizminden seçmeler var.


Nereye Gidilir?

Uçhisar

Ege Life | Kapadokya Gezi Rehberi

Uçhisar’da, Kapadokya’nın en yüksek noktasından muhteşem bir panoramik manzarayı seyretmeniz mümkün. Bu bölge aynı zamanda Kapadokya’nın en lüks otellerine de ev sahipliği yapıyor. Yüksekliği neredeyse 100 metreyi bulan Uçhisar Kalesi’nin tepesinden tüm Kapadokya’yı 360 derece görmek isterseniz mutlaka kaleyi ziyaret edin. 

Ürgüp

Ege Life | Kapadokya Gezi Rehberi

Bizans dönemlerine dayanan tarihiyle önceki zamanlarda dini bir merkez olan Ürgüp, Osmanlı Dönemi’nde de kadılık merkezi idi. Ayrıca Ürgüp’te bulunan, 150 yıllık bir konağın restore edilerek müzeye çevrilmesiyle açılan Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Türkiye’nin ilk özel bebek müzesi. İnanılmaz bir dünyaya adım atmanızı sağlayacak, Kapadokya’nin tarihi ve kültürel özelliklerini yansıtan 200’den fazla bebek bu müzede sizleri bekliyor. 

Zelve 

Ege Life | Kapadokya Gezi Rehberi

Geçmiş dönemlerde eğitim verilen manastırların yer aldığı Zelve Bölgesi, sivri uçlu ve geniş gövdeli peribacalarının en yoğun olduğu yer. Birçok kilise ve şapele de ev sahipliği yapan bölge, mimari zevkinizi sonsuz tatmin edecek. Tünel ve değirmenler sayesinde ise kendinizi oldukça gizemli bir yolculukta bulacaksınız. 

Göreme 

Ege Life | Kapadokya Gezi Rehberi

Pek çok vadiden oluşan bölgede o muhteşem balon manzarasını izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Farklı tarihlerde inşa edilmiş çok sayıda kilise ve manastır da yine bu bölgede karşınıza çıkıyor. En önemli vadilerden biri ise Aşk Vadisi. 4900 metre uzunluğundaki vadiye sıcak hava balonları ile tepeden bakma fırsatını da yine Göreme’de elde edebilirsiniz. 

Yer Altı Şehirleri

Ege Life | Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’da, yörenin volkanik yapısından dolayı kolayca oyulabilen, şekil verilebilen tüf kayalarının şekillendirilebilen pek çok yer altı şehri mevcut. 8 katlı, 5000 kişi kapasiteli ve yerin 20 metre altına kadar giden şehirleri ziyaret edebilir, bu muhteşem mimariye siz de yakından tanıklık edebilirsiniz. 

Ne Yenir?

Testi Kebabı 

Ege Life | Kapadokya Gezi Rehberi

Avanos çömleklerinde, ağır ağır pişen yumuşacık etler ve içerisindeki sebzelerle bütünleşen o tat damağınızdan çıkmayacak. Masada kırılan testiden yemek yiyor olmanın hazzını da es geçmeyelim! 

Dolaz

Ege Life | Kapadokya Gezi Rehberi

Un helvasının, bu yöreye ait yumurtalı ve cevizli hali diyebiliriz. İçerisinde şeker yerine üzüm pekmezi kullanılıyor olması da yine Kapadokya imzası. Bu leziz tatlıyı yemeden dönmeyin!

Köftür

Ege Life | Kapadokya Gezi Rehberi

Anadolu jelibonu olarak adlandırılan Köftür, yörenin kendine özgü üzümlerinden elde edilen pekmez ve pestilden imal ediliyor. Üzüm lokumu da denen köftürler hem sağlıklı hem de oldukça düşük kalorili. 

Kuru Kaymak

Ege Life | Kapadokya Gezi Rehberi

Bıçakla kesilecek kadar sert bir kaymak daha önce yemiş miydiniz? Burada denemediyseniz, hiç sanmıyoruz. Kaymak gofreti diyebileceğiniz bu tatlı sadece Nevşehir’de, Derinkuyu ilçesinin kaymaklı köyünde üretiliyor. Yapımı yaklaşık 5 gün süren kaymak yörede oldukça kıymetli ve revaçta. Hazırlayan: Damla KILINÇ
Yorumlar

Yorum Yap

500