Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları
01 Kasım 2017

Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

  • 01 Kasım 2017
  • 385 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergâhları

İsviçre Alpleri, Sibirya, Venedik, Londra, Paris ve dünyanın en güzel diğer turistik yerlerine giden muhteşem tren yolculukları kulağa inanılmaz geliyor olabilir. Her birinde Avrupa'nın farklı bir yönü var; ama hepsi muazzam. Bu gezilerden bazıları popüler Eurorail sisteminden, Eurorail biletleri satın almanıza ve Avrupa tren tarifesini takip etmenize olanak sağlıyor. Tren gezileri çoğunlukla turizm için yapılır ve sizi Avrupa'daki eğlenceli, sıra dışı turistik yerlere götürür. Bu büyülü şehirlere sindire sindire gitmek isteyen okurlarımıza özel Avrupa'nın en iyi 9 tren güzergâhını derledik!


1.Fransisco de Goya

Rota: Paris'ten Madrid’e

Süre: 13,5 saat

Ege Life | Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

Akşamüzeri Paris’ten ayrılan trende, muhteşem bir akşam yemeği yedikten sonra, giderek kırsala dönen manzaranın ve rayların ritmine kapılarak güzel bir uykuya dalacaksınız. Sabah gözünüzü Madrid'in görkemli atmosferinde açacaksınız. Bu trende, üst sınıf içecekler, gurme yemekleri, kahvaltı ve banyolu bir oda sahibi olabiliyorsunuz.

2.Venedik-Simplon Orient EkspresiRota: Londra'dan Venedik'e

Süre: 2 gün, 1 gece

Ege Life | Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

1920’lerden kalma muhteşem restore edilmiş vagonlarla, Londra'dan Venedik'e ulaştıracak olan trenin biletleri biraz yüksek fiyatlı. Fakat akşam yemeklerini tuvaletler ve takım elbiselerle, gümüş çatal bıçaklar eşliğinde yiyeceğiniz gerçeği sizi bu trende bekliyor.

3.Flam Demiryolu


Rota: Flam'den Myrdal'e ve Norveç'e

Süre: 1 saat


Ege Life | Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

Yokuş yukarı giden bir trende manzarayı seyretmek için biraz daha fazla vaktiniz olacak. Modern dans gösterileri izletmek üzere durduğunda ise görmeniz gereken muhteşem bir şelale var. Kjosfossen şelalesi yıllarca fotoğraflara konu olmuş bir şelale olup, mutlaka akışını seyretmelisiniz.

4.Tuna Ekspresi (Transilvanya Odiyssy)

Rota: Londra'dan İstanbul'a

Süre: 8 gün (Budapeşte ve İstanbul'daki konaklamalar dahil)


Ege Life | Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

Avrupa trenleri arasındaki gıda zincirinin üst kısmında yer alıp, klasik zarafet, modern konforlar ve kaliteli yemekler sunan özel bir tren olan Tuna Ekspresi bulunur. Londra'ya uçuşunuzdan sonra, Budapeşte'de başlayan bu rota Transilvanya'nın kalbine girip Vlad The Impaler'in doğduğu orta çağ kentine yürüyüş turu yapmanıza olanak sağlıyor. Sonunda İstanbul'a, Topkapı Sarayı'nın siluetini izleyerek Boğaz boyunca giriş yapıyorsunuz.

5.Bernina Ekspresi

Rota: İsviçre'den, İtalya'ya

Süre: 4 saat 14 dakika


Ege Life | Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

Vertigo coşturan bu tren yolu, yüzde yedi eğim, 360 derecelik bir dönüş, 55 tünel ve 196 köprüden oluşuyor ve yedi bin feet'lik bir tepe noktasına ulaşıyor ve durmadan beş bin feet'e alçalıyor. Güzergâhın pek çok kısmında UNESCO Dünya mirasları bölgeleri de seyredilebilir.

6.Çikolata Treni

Rota: Montreux'ten İsviçre'ye

Süre: 9 saat 45 dakika


Ege Life | Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

Yaz aylarında ve sonbaharda çalışan bu büyüleyici tren, Cenevre Gölü'nü gören orta çağ kentiyle aynı adı taşıyan 1.600 nüfuslu Montreux'ten tırmanıyor. Peynir fabrikasını ve yerel kaleyi mutlaka görün, burada öğle yemeğinizi yiyin. Dönüş yolculuğuna çıkmadan önce, Cailler-Nestlé çikolata fabrikasına mutlaka gidin, Gruyères Gölü ile doruk tepeleri arasında kalan bu yer, ücretsiz çikolatalar da dağıtıyor!

7.Balkan Fleksipas

Rota: Belgrad, Sırbistan'dan Karadağ’a

Süre: 10 saat/bir ayağı

Ege Life | Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

Eski Yugoslavya'nın kalbini bir Balkan Flexipass (Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Türkiye üzerinden 5, 10 veya 15 gün boyunca) ile keşfedebilirsiniz. Turunuza Belgrad'da başlayın, alışveriş yapmak ya da konaklamak için çeşitli duraklardan birinde durun, daha sonra güneşin altındaki çeşitli fethedici kültürlerden etkilenmiş antik bir kasaba olan Bar'a devam etmek için sonraki trene binin. Makedonya'da yaşayan bir seyahat yazarı Chris Deliso, "Rahatlayın ve kaçınılmaz gecikmeler için ekstra zaman ayırın." diyor.

8.Trans-Sibirya Ekspresi

Rota: Moskova'dan Vladivostok'a

Süre: 7 gün (Duraklarda Konaklama Olmadan)

Ege Life | Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları


Rus kültürünün simgesi olan bu efsanevi rota, Rus başkentini Pasifik Okyanusu'ndaki bir limana bağlamak için sekiz zaman dilimini geçmektedir. Gemide, yoksullar zengin, genç, yaşlı, yerli yabancılarla karışırlar. Yolcular benzersiz bir demiryolu tecrübesi paylaştığından sosyal engeller ortadan kalkar. Daha fazla konfor için bir tur operatörü aracılığıyla özel bir araba kiralayabilirsiniz; trekking ve tüplü dalıştan şehir turlarına kadar çeşitli geziler planlayabilirsiniz. Ayrıca bu noktada, ünlü yazar Paulo Coelho’nun ses getiren kitabı “Elif”in uzun bir bölümünün de bu yolculuğu anlattığını söylemeden geçmek olmaz.

9.Britanya Kaleleri


Rota: Inverness, İskoçya'dan; Gwynedd, Galler'e

Süre: 15 gün

Ege Life | Farklı Bir Tatil İçin En İyi Tren Güzergahları

Bu güzergâhta İngiltere'nin tarihi kalelerini keşfederek, Büyük Britanya Kültür Mirası geçişi ile iki haftalık BritRail geçişini birleştirebilirsiniz. Yerel turlar için yola çıkarken 580 cazibe merkezine giriş yapacaksınız. Tren Urquhart Kalesi'ni gezmek için İskoçya'nın Inverness kenti yakınlarından yola çıkıyor. Gwynedd, Galler'de, Prince Charles'ın yaptırıldığı bir Dünya Mirası alanı olan Caernarfon Kalesi ile de sona eriyor. myguidebritain.com/railway adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hazırlayan ve Çeviren: Damla Kılınç

Kaynak: www.ranker.com

Yorumlar

Yorum Yap

500