“Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || “Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri
1 Haziran 2019

“Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

  • 1 Haziran 2019
  • 610 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Haziran ile birlikte sıcak yaz aylarına “Merhaba” dedik. Bayram tatiliyle beraber uzun zamandır aklımızda olan tatil planları da ufak ufak gerçekleşmeye başladı. “Bu sene benim annemlere gidelim” tarzı çekişmelerinizi duyar gibiyiz. Tabii siz bu tatil planlarını yaparken biz de boş durmadık ve sizler için -aile büyüklerinize gidip gönüllerini aldıktan sonra- gidebileceğiniz, Ege’nin incisi İzmir’in birbirinden güzel, birbirinden şirin tatil beldelerini derledik. Liste bizden, hangisine gideceğinize karar vermesi sizden. :)


Sakin Şehir Seferihisar’ın Şirin Mahallesi: Sığacık

Ege Life | “Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

Sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz, gördüğünüz her dükkâna dalmak isteyeceğiniz bir yer Sığacık. Mis kokulu, rengarenk sokaklarında kendinizden bir parçayı bulacaksınız. Denize açılan dar sokakları ise tam profil fotoğrafı çekmelik cinsten. M.Ö 1000 yıllarına kadar dayanan tarihiyle Sığacık tarihi kalesi, el emeği ürünlerin satıldığı yerel üretici pazarı, kale içindeki şirin ev pansiyonları, leziz deniz ürünlerinin servis edildiği restoranları, masmavi denizi ve plajları ile Ege Bölgesi’nin en güzel kaçış rotalarından. Balıkçı kasabası olan Sığacık’ta kurulan yerel pazarda el yapımı ürünleri alabilir, şehirden kaçmak için gidebileceğiniz en sakin yerler arasına not edebilirsiniz. 

Festivaller Beldesi: Urla 

Ege Life | “Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

Eski adıyla Klazomenai (Urla, İskele) MÖ 6. yüzyılda dünyanın ilk zeytinyağı atölyesinin kurulduğu, İzmir işgalinde Milli Direniş’in başladığı, festivalleriyle önem kazanmış sıcak bir tatil beldesi Urla. İzmir’in diğer ilçeleri gibi güzel ve renkli köylerinin bulunduğu Urla, Türkiye’de ilk köy tiyatrosunun kurulduğu Bademler Köyü’ne ev sahipliği yapıyor. İlçe ve köy insanının birlikte yerel üretim yapıp kendi pazarlarında sattığı Urla’da, insanlar berrak denizin keyfini yaşamak için plajların serinliğine kendilerini bırakıyor. Tabii bir de Sanat Sokağı’na değinmeden olmaz. Urla merkezde bulunan bu sokakta tarihi yapısı kaybetmemiş birbirinden güzel evlerle bezeli sokakta hediyelik eşya dükkanları, küçük tatlı pansiyonlar ve renkli dekorasyonlu kafeleri görebilirsiniz.

Yazlıkçı Havada Bir Tarihi Belde: Foça

Ege Life | “Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

Eski adı Phokaia olan ve uzun bir tarihe sahip Foça’nın geçmişi İyonya’ya kadar uzanıyor. İyonya’nın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Taş evlerle süslü, hiç çıkmak istemeyeceğiniz sokakları, tertemiz koyu ve balıkçı tekneleriyle şehir kalabalığından kaçıp kendinizi atabileceğiniz sakin yerlerden biri Foça. Şehirden günü birlik kaçmak istiyorsanız, İZBAN ile Hatundere durağında inip otobüsle Eski Foça’ya gidebilirsiniz. İZBAN Biçerova durağında inip duraktan kalkan otobüslerle de Yeni Foça’ya geçebilirsiniz. Araba ile şehir içinde ortalama bir saatte Foça’ya gidebilirsiniz. Dar ve uzun, berrak deniziyle bezeli Foça plajları, size çok güzel gün batımı ve perspektif fotoğraflar çekme şansı da tanıyacak. Tabii bunun yanında bol bol güneşlenip dinlenmek de cabası. 

Rüzgârın Merkezi: Alaçatı

Ege Life | “Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

Çeşme ilçe sınırları içerisinde bulunan Alaçatı, tatilciler arasında son yılların en gözde tatil beldeleri içinde üst sıralarda. Akdeniz sıcağından kaçmak isteyenlerin rüzgârına kendini attığı Alaçatı, ot festivali ile adını dünyaya duyurmuş bir konumda. Yaz aylarında gittiğinizde ünlülerle karşılaşmama olağanız yok desek yalan olmaz. Özellikle rüzgâr sörfü tutkunlarının vazgeçilmez yeridir. Arkadaş grubu veya yalnız olarak gidin, hiç fark etmez; Alaçatı’nın renkli gece hayatına hemen adapte olacaksınız ve sizi içine çekecek! Taş sokaklarında çiçek kokularını içinize çekerek yaptığınız yürüyüşle birbirinden güzel butik ve kafeleri keşfetmek çok eğlenceli olacaktır. Bol bol fotoğraf çekerek bu güzellikleri ölümsüzleştirmeyi de unutmayın!

İzmir Kıyılarının Gizli Güzelliği: Gümüldür

Ege Life | “Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

İzmir’e doğru gelenler veya İzmir’de yaşayıp ufak kaçamak yapmak isteyenlere sakin bir güzelliği öneriyoruz: Gümüldür. Menderes İlçesi’ne bağlı bu şirin koylarla çevrili belde, birbirinden güzel tarihi yerlere de ev sahipliği yapıyor. Denizi, kumu, güneşi ve tarihi bir arada yaşayabileceğiniz sayılı yerlerden birisi Gümüldür. Kloros, Kolophon, Notion bu tarihi yerlerden birkaçı. Gümüldür’de Orman Kampı’nda çadırınızı kurup doğa içerisinde kuş sesleriyle tatil yapmanız da mümkün. Bir yanınız tarih, bir yanınız deniz kokan sabahlara uyanmak çok güzel olacaktır.

Kuzeydeki Coğrafi Güzellik: Dikili

Ege Life | “Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

Yaklaşık 40 km sahil hattına sahip olan Dikili, İzmir’in en kuzeyindeki yerleşim yeridir. Coğrafi güzellik olarak birbirinden güzel doğallıklara sahip Dikili’de; kaplıca, volkanik göl, ılıca ve şelale gibi çok çeşitli jeolojik oluşumlar bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük ve en kaliteli granit taş kaynağına da sahip olduğunu hatırlatalım. Dikili’ye gelip Atarneus ve Pitane Antik Kentleri’ni gezmeyi ve Çandarlı Kalesi’nden denizi seyretmeyi unutmayın. Ailecek gezi yapanlar için önerimiz kesinlikle Dikili olacaktır. Orta yaş üzeri bir nüfusa sahip Dikili’de ailenizle keyifli vakit geçirip bolca kafa dinleyebilirsiniz. 

Doğal Kalan Güzellik: Karaburun

Ege Life | “Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

İzmir’e 105 km mesafede bulunan en küçük ilçe konumunda olan Karaburun, doğallığı bozulmamı nadir yerleşim yerlerinden birisidir. 10 bin kişilik nüfusu ile kendi kendine yeten bir yer. Göz kamaştırıcı koyları, sakinliği ve bakir doğasıyla hiç ayrılmak istemeyeceğiniz bir güzellik. Karaburun’a girdiğinizde sizi nergis kokuları karşılayacaktır. Yerel halkın kendi ürettiği ürünlerle kurduğu pazara da mutlaka uğrayın. Adeta akvaryumu andıran İncirliköy Plajı, Türkiye’nin en iyi 10 plajından biri olarak gösterilmektedir. Gidin, keyfini sürün ve kendinizi Karaburun’un doğasına bırakın.


Güneşin En Güzel Doğduğu Belde: Mordoğan

Ege Life | “Ege’nin İncisi”nden Eşsiz Tatil Beldeleri

Mordoğan, adını güneş doğarken oluşan manzaradan alır. Güneş en güzel burada doğar, buradan izlemesi büyük keyiftir. Sahil şeritlerinde boydan boya uzanan balık lokantalarında balıklarınızı yerken berrak denizi izlemek ise bir ayrıcalıktır. Mordoğan’da; sahilden, koylardan, plajlardan ve limandan rahatlıkla denize girebilirsiniz. Limanın çevresinde balıkçı lokantaları ve kafeler dikkat çekiyor. Mahalledeki ünlü plajlar; Ayıbalığı Plajı ve Ardıç Plajı’dır. Ayrıca Çatalkaya ve Ayıbalığı Kayalıkları da ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilir. Kocakum Plajı ise sığ bir denize sahiptir. Burası çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için ideal bir yerdir. Bu alanlarda amatör balıkçılık da yapılabilir. Ayrıca denizin temiz, derinliğinin uygun olması ve fauna- florasıyla birçok balık türü hayat buluyor. Bunların yanında Mordoğan, zeytin yetiştiriciliği ile de ön plana çıkıyor. Yerel halktan kendi yetiştirdiği zeytini ve bundan elde ettiği zeytinyağı ürünlerini alabilirsiniz.

Hazırlayan: Süleyman Gülen
Yorumlar

Yorum Yap

500