Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri
1 Temmuz 2019

Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri

  • 1 Temmuz 2019
  • 720 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Yazın ortasından hepinize merhaba değerli okuyucularımız! Geçtiğimiz ay yayınladığımız sayımızda Ege’nin İncisi İzmir’den sizlere eşsiz tatil beldelerini sunmuştuk. Şimdiyse İzmir’den çok az daha uzaklara gidip Ege’nin diğer değerli mücevherleri olan tatil beldelerini sunuyoruz sizlere. Denizle iç içe olacağınız, kendinizi doğanın iyileştirici kollarına atacağınız yerler yazımızda sizleri bekliyor. Her görenin kendini bırakacağı Ege’nin eşsiz koyları ışıklar saçarak bize gülümsüyor. Bu yazımızla bir nebze olsun bu sıcak yaz günlerinde serinlemeniz dileklerimizle. :) 

1- Endemik bitkilerle süslü cennet: Kelebekler Vadisi

Ege Life | Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri

Türkiye’nin güzelliklerini sayacak olsak tartışmasız ilk başlara yazacağımız bir güzelliktir Kelebekler Vadisi. 1995 yılında doğal sit alanı ilan edilen vadi, ülkemizdeki kamp turizminin en önemli adreslerinden biri konumunda. Fethiye Ölüdeniz’den tekne turlarıyla gidebileceğiniz bu cennet yere yukarı Faralya tarafından da inebilirsiniz ancak tehlikeli olduğu için pek tavsiye etmiyoruz. Vadinin o eşsiz manzarasını arkanıza alıp klasik fotoğrafı çektirmeyi unutmayın :)

2- Doğa ile iç içe: Kabak Koyu

Ege Life | Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri

Fethiye’nin Faralya Köyü içerisinde bulunan 200 metre genişliğinde bir doğa güzelliği: Kabak Koyu. Stresten uzak, kendinizle baş başa kalabileceğiniz huzur köşesi. Kelebekler Vadisi’ne çok yakın olan bu koy, kafa dinlemek isteyenlere en başta önereceğimiz bir yer. Aman ben çok sıcağa dayanamam derseniz baharda veya sonbaharda gidilince daha güzel olduğunu belirtmek isteriz. İnsanların içtenlikle davrandığı bu koyda özünüzden parçalar bulacağınızı garanti ediyoruz. 

3- Her mevsimi güzel olan belde: Marmaris

Ege Life | Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri

Her sene Egelinin mutlaka uğramadan geçmediği belde: Marmaris. Deniziyle, kumsalıyla, insanıyla bir başka memleket gibi. Burada güneş bile farklı ısıtır insanın içini. Son yıllarda fazlasıyla insanın akın ettiği, her gidende güzel hatıralar bırakan canlı coğrafya. Türklerden çok yabancı turistlerin geldiği bu güzide beldemizde her milletten insanla tanışma imkânınız da var. Gidin, görün, yüzün; yabancı dilinizi de geliştirirsiniz :)

4- Hareketlilikten uzak, sakin belde: Datça

Ege Life | Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri

Bir hafta sonu arkadaş grubunuzla ve sevgilinizle gidecek sessiz sakin yer mi arıyorsunuz? Datça tam da size göre. Burada Muğla’nın hareketli yaz aylarından uzak, bol bol huzurun tadını çıkaracağınız zamanlarınız olacak. Karşınızda Yunan adalarına sanki dokunabilecekmişsiniz hissi yaratan Datça, Marmaris’te yakınlığı nedeniyle Marmaris’te eğlenen tatilcilerin kafa dinlemek için uğrak mekânı. Datça sokaklarında Can Yücel’in hatıralarına rastlamanız da büyük olası. Tarihi bir geziye çıkıyormuşsunuz hissi yaratacak sizde. 

5- Tatilin gözdesi: Bodrum

Ege Life | Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri

Şarkılara bile konu olan, her yaz ünlüsünden ünlü olmayana kadar herkesin akın ettiği tatilin gözde beldesi: Bodrum. Geceleriyle, plajıyla, deniziyle her dönem popüler olan bu belde, magazin kanallarının haber kaynaklarını oluşturur. Lüks otel ve lüks restoranları her tarafta görebileceğiniz bu beldede, dolaşırken omzunuzu kime çarpsanız ünlüye denk gelirsiniz desek yanlış olmaz. Arkadaş ortamınızla eğleneceğiniz, Bodrum Kalesi ile tarihi bir yolculuğa çıkabileceğiniz Bodrum’da keseyi de biraz açmanız gerekiyor, bizden uyarması. :) 

6- Aydın’ın İncisi: Kuşadası

Ege Life | Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri

Aydın’a bağlı Kuşadası, yaz turizminin en gözde beldelerinden biri konumunda. Limanına yanaşan devasa turist gemileriyle çok fazla döviz girdisi olan bir belde. En ünlü plajlarının başında Kuştur Plajı geliyor. Osmanlı zamanında sadece kadınların girdiği Kadınlar Plajı da tatilcilerin uğrak yerlerinden birisi. Kuşadası’nda deniz, kum ve güneşin tadını çıkardıktan sonra 19. yy.da Osmanlılar tarafından yaptırılan Güvercin Adası görmeye değer. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı da görmeniz gereken tarihi yerlerden birisidir. 

7- Huzurun beldesi: Akyaka

Ege Life | Ege’nin En Güzel Tatil Beldeleri

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesi, 1988 yılında doğal sit alanı ilan edilerek doğal yapısı korunmuştur. 2011 yılında Cittaslow (sakin şehir) seçilerek ne kadar da huzur dolu bir yer olduğunu kanıtlamıştır. Sazlıkların arasında yapacağınız tekne gezisi, sizi huzurun kalbine götürecektir. Kendinizi doğanın kollarına atacağınız Akyaka’da bakir koylar da sizi bekliyor. Berrak deniz suyuyla Akyaka Plajı ailelerin en çok tercih ettiği plaj konumunda. Akyaka’ya 3 km uzaklıkta bulunan Çınar Plajı ise rengarenk taşlarıyla bezeli kumsalıyla göz kamaştırıyor. Buradan başlayan tekne turlarıyla Sedir Adası, Lacivert Koy gibi eşsiz güzelliklere tanıklık edebileceğiniz gibi, Azmak turlarına katılıp gözlerinizin görebileceği en güzel manzaralardan birini de deneyimleyebilirsiniz. Gidin ve kendinizi huzurun kollarına yavaşça bırakın :)

Hazırlayan: Süleyman GülenYorumlar

Yorum Yap

500