Dünyanın En Güzel 10 Gölü

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || Dünyanın En Güzel 10 Gölü
1 Haziran 2018

Dünyanın En Güzel 10 Gölü

  • 1 Haziran 2018
  • 767 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Doğa, hayranlık uyandıran harikalar ve manzaralarla doludur. Göller, doğanın sade ve aynı zamanda oldukça güzel bir yüzünü yansıtan muazzam su rezervuarlarıdır. Coğrafi açıdan tanımlamak gerekirse, bir göl temel olarak bir havzada bulunan ve nehirler veya suyla doldurulmuş bir alan veya siperlerdir. Göller durgun su stoğu ile toprağın bir parçasıdır ve dolayısıyla okyanusların bir parçası değildir. Bugün size göllerin dünyasını getiriyoruz. İşte dünyanın en güzel 10 doğal gölü!


    1- Melissani Mağara Gölü


Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


Bir numaralı göl, Kefolonia adasında bulunan Melissani Mağarası Gölü’dür ve ormanlar, dağlar ve deniz ile çevrilidir. Gölün rengi gök mavisi ve gölün altında bulunan taşlar kahverengidir. Mağaranın kapısında çeşitli bitki türleri de bulunur. 1951 yılında keşfedilen göl, kuşkusuz dünyanın en güzel doğal gölüdür.


    2- Plitvice Gölleri


Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


Listede sıralananlar, Güneydoğu Avrupa'da Hırvatistan'da bulunan Plitvice Milli Parkı'nda bulunan Plitvice Gölleri olarak adlandırılan bir dizi benzer göldür. 12 gölün üst göl olarak gruplandırıldığı on altı göl içerir ve kalan 4 tanesi ise alt göl olarak gruplanır. Hırvatistan'ın bu en eski ve en büyük milli parkı, mineral içeriği ve güneş ışığına göre farklı renkleri yansıtan bu güzel basamaklı gölleri içerir.


    3- Yucatan Mağara Gölü


Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


Kuzey Meksika'daki Yucatan Yarımadası'nda bulunan Yucatan Mağarası Gölü adı verilen gizemli ve güzel doğal göl ve yaklaşık 2 milyon yaşında! İlginç efsaneler ve hikâyeler ile ünlü olan göl donmuş çeşmeler, kuru nehir yatakları, yeraltı alanları ve daha birçok güzel ve görülmeye değer yerlere sahip ünlü bir turistik mekândır. Mağara kireçtaşından oluşur ve yerel sakinler gölü Maya tanrılarına ait oldukları için yasaklı olarak görürler.


    4- Matheson Gölü

Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


Bir sonraki güzel doğal göl olan Matheson, bir başka buzul gölüdür. Yeni Zelanda'da yer alan tesis, Tasman Dağı ve Cook Dağı ile çevrilidir. Yaklaşık 14 bin yıl önce oluşanww buzul gölü, yılanbalığı ve su kuşları da dahil olmak üzere çok çeşitli bir flora ve faunaya ev sahipliği yapmaktadır. Beyaz ve Kırmızı Çam ağaçları ile çevrili olan bu göl, şüphesiz en çok aranan turistik yerlerden biridir.


    5- Peyto Gölü

Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


Yaz mevsimi boyunca parlak yeşil rengin her tonuna şahitlik edilebilen, kendine has özellikleri olan Peyto Gölü’nü görülmeye değer kılan ve dolayısıyla gezi ve fotoğraf çekimi için ünlü bir turistik yer olmasını sağlayan bu eşsiz manzaradır. Bu gölün yer aldığı Banff Ulusal Parkı'nda bir rehber olan Bill Peyto'nun adını taşıyan göl buzul bir göldür ve en iyi buz pisti olarak görülmektedir.


    6- Bled Gölü

Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


Slovenya'yı ziyaret ederseniz, Julian Alpleri'nde bulunan ve Bled Gölü olarak adlandırılan bu güzel doğal gölü ziyaret etmeyi asla unutmamalısınız. Bled Gölü yemyeşil ormanlarla çevrilidir. Slovenya'nın en eski kalesi olarak kabul edilen gölün Bled Kalesi de gölün üzerinde bulunmaktadır. Göl ayrıca kürek sporu ile ünlüdür ve ayrıca Dünya Kürek Şampiyonaları’na ev sahipliği yapmıştır.


    7- Shangrila Gölü


Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


Aşağı Kachura Gölü olarak da adlandırılan gölün, bir zamanlar gölün içine düşen bir uçağa inşa edilen olağanüstü bir restoranı vardır ve bu nedenle güzel göl hiç şüphesiz en çok tercih edilen turistik yerlerden biridir. Bu göle aynı zamanda “Dünyadaki Cennet” de denilir. Düşen bir uçağın hayatta kalan yolcularına Budist rahipler tarafından yardım edilmiş, çeşitli çiçek ve meyveler içeren bir yere götürülmüşler ve böylece cennete geldiklerini hissetmişlerdir, bu yüzden bu isim göle takılı kalmıştır.


    8- Dal Gölü


Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


Dal Gölü, Hindistan'ın sahip olduğu ve aynı zamanda Keşmir'in Tahtındaki Mücevher olarak adlandırılan gösteriş unsurlarından biridir. Göl, güzelliğini çevrelediği doğal manzaradan alıyor. Gölün etrafındaki güzel bahçeler ve parklar, Mughals tarafından inşa edildi. Gölün etrafında dolaşmak için kullanılan teknelere Shikaras denir. Birkaç adaya sahip Hindistan'ın ünlü ve güzel Dal Gölü'nde dört çınar ağacının ayakta durduğu bir ada vardır ve bu yüzden adaya Çınar Çarı adı verilmiştir.


    9- Reed Flüt Mağara Gölü

Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


MS 792'de keşfedildiğine inanılan dünyanın en eski doğal göllerinden biridir. Çin'deki Reed flüt mağara gölü, Guilin'in gözde turistik yerlerinden biridir. 180 milyon yıllık olduğu tahmin edilen gölün rengarenk ışıkları, çok katlı kıvrımlarını artıran yapay renkli ışıklarla donatılmasından kaynaklanıyor. Mağaranın dışında, flüt yapmak için kullanılan özel bir sazlık türü yetiştirilmekte ve bu nedenle gölün adı Reed Flüt Mağara Gölü'dür.


    10- Beş Çiçek Gölü


Ege Life | Dünyanın En Güzel 10 Gölü


Listemizdeki 10. muhteşem göl, güneybatı Çin'de Jiuzhaigou Vadisi'nde bulunan Beş Çiçek Gölü’dür. Wuhuha Gölü olarak da adlandırılan bu göl vadideki birçok gölden biridir. Vadi, rengarenk, koyu yeşil ve açık renkli yapraklı rengarenk çayırlara sahiptir ve bu çayırlıklar bir vitrin gibi gölün ön tarafında toplanmıştır. Bu göl, kendisine atfedilen mitolojik bir efsaneye sahip kutsal bir göl olarak kabul edilir.


Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç
Kaynak: www.top-10-lists.org 
Yorumlar

Yorum Yap

500