Dünyadaki En Çevre Dostu Şehirler: Eko-Şehirler

3 Ocak 2017

Dünyadaki En Çevre Dostu Şehirler: Eko-Şehirler

  • 3 Ocak 2017
  • 787 Görüntülenme
  • 0 YORUM
Sağlıklı ve iddialı bir hayat yaşamak için para gereklidir, temiz ve yeşil bir çevre de öyle. Mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız, çevrenin en iyi durumda korunması zorunludur. İdeal bir eko-sistem için bu sistemin sakinleri bilinçli ve her türlü eylemlerinin sonuçlarının farkında olmalıdır. Tıp-kı artan nüfusun, enerji tüketimine ve diğer kaynaklara artan talepler getirmesi gibi. 

Bu nedenle, ulusların doğal kaynakları istismar etmeyen ve çevreyi kirletmeyen uygulamaları ön planda tutması çok önemlidir. Sizlerle dünyadaki, çevre dostu eko-şehirlerden bazılarını paylaşıyo-ruz. Bu şehirler artan gereklilikleri ile çevresel sürdürülebilirliği iyi dengelebiliyor. 

     Barselona

Barselona, dünyadaki çevre dostu kentler arasında yüksek bir dereceye sahip olan ve dönüştürülmüş gotik yapıları, güneş enerjisi üretimi ile hidrojen otobüsü pilot programı sayesinde son derece göz alıcı bir şehirdir. Barcelona'nın dünyadaki sanat anlayışı, Forum Esplanade'deki 113.000 metrekarelik güneş panelinde ortaya çıkıyor. Güneş panelleri muhteşem bir tasarıma sahip ve yıllık karbon emisyonlarını azaltmak için halka yeterli miktarda güneş enerjisi üretiyorlar. Bu şekilde, Barselona, güzelleşmenin keyfini çıkarıyor ve güzelleşirken çevreyi de el üstünde tutuyor. 

     Sidney

Sidney, uzun bir yol kat etti ve kendisini yeşil bir şehir olarak yapılandırdı. Hala, çevre dostu derecelendirmenin daha üst düzeylerine ulaşmak için çok çalışıyor. Sidney tarafından alınan gıda atığı yönetimi girişimi, birçok ülkeye bu yarışa katılmaya ilham kaynağı oldu. Sidney'deki diğer yeşil girişimler: enerji açısından verimli aydınlatma, nötr karbon ve daha fazlasını içerir. "Sürdürülebilir Sidney 2030" başlığı, Sidney'in küresel ısınma ve petrol fiyatlarının düşürülmesine yönelik bir itici güç-tür. 

     San Francisco 

İnsanlar San Francisco'yu dünyanın en şık kenti olarak görüyorlar. Bununla birlikte, çok az insan zarif olmanın yanı sıra dünyanın en çevre dostu şehirlerinden biri olduğunu bilir. Şehir çok yenilikçi ve yeşil teknolojilerin hevesli bir kullanıcısı. San Francisco, eşsiz organik mağazalar, ulusal parklar, ulaşım olanakları ve geri dönüştürülmüş ürünler için atölyeler sunmaktadır. 2020'ye kadar atıksız bir şehir statüsü elde etmek amaçlanıyor. 

     Portland

Bugün, Portland, ABD'deki çevre dostu şehirlerden biri haline geldi. Kent, geri dönüşüm, yenilene-bilir enerji kullanımı, organik gıda üretimi ve kullanımı gibi çeşitli yeşil programlara sahiptir. Nakliye için bisiklet kullanan sakinlerin yüzdesi kentte en yüksek seviyededir. Yemyeşil parklar metropol alanlarını kuşatmaktadır. Portland, karbon emisyonlarını sınırda tutan bir liderdir. 

Kaynak: http://www.ecofriend.com
Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç


Yorumlar

Yorum Yap

500