Denizli Gezi Rehberi

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || Denizli Gezi Rehberi
1 Ağustos 2019

Denizli Gezi Rehberi

  • 1 Ağustos 2019
  • 800 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Ege’nin sıcak, ılımlı, sakin ve huzurlu bir köşesinden merhaba! Bu ay rehberimizdeki güzel ilimiz Denizli. Sizlere Denizli’nin sıcak ve sevimli atmosferini, lezzetli yemeklerini ve geçirilecek keyifli vakitlerin küçük bir listesini yaptık. İşte karşınızda sevimli bir kent Denizli!

Nereye Gidilir?

Pamukkale Travertenleri

Hiç kuşkusuz ilk gezilecek yer Pamukkale Travertenleridir. Sadece Denizli’nin değil, Türkiye’nin de sembollerinden olan travertenler, Menderes Nehri Vadisi’nde bulunur. 1988 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindedir ve kalsiyum hidrokarbonat açısından zengin termal suyunun oksijenle temas etmesi sonucu oluşmaktadır. Bölgede 35 dereceden 100 dereceye kadar 17 tane su kaynağı bulunurken, birçok hastalığa da şifa olduğu söyleniyor.

Akhan Kervansarayı

Anadolu Selçuklularından kalma kervansaray, simetrik bir plan yapısına sahip olup 1253 yılında inşa edilmiştir. 1100 kilometrekarelik han devasa bir haşmete sahiptir. Bu devasa haline rağmen sadelikten ödün vermemiş, gösterişten uzak oldukça yalın bir dilde inşa edilmiştir. Kervansarayın içinde görmeniz ve tatmanız gereken pek çok şey mevcuttur. Beyaz kesme taştan yapılmış hanın tadını doyasıya çıkarın!

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli’de sıkça rastlanan termal sularının çıktığı yerlerden biri olan Karahayıt Denizli’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir şifa merkezi. Pamukkale’ye göre daha az karbondioksit içerir ve suyu çok daha sıcaktır. Kırmızı termal suları ile bilinen bu kaplıcanın suyu hem içilebiliyor hem de banyo yapmak için kullanılabiliyor.

Hierapolis Antik Kenti

Kutsal kent olarak anılan Helenistik yapı örneği olan kent bir Bergama kralı tarafından yaptırılmıştır. Çeşitli depremlerle zarar gören kent yeniden yaptırılmış, ancak her yenilemeden sonra ilk görkemli görünümünü kaybetmiştir. Yazın saat 21:00’a kadar bu güzel kenti gezmeniz mümkün!

Ağlayan Kaya

30 metre yükseklikteki kayalardan aşağı dökülen sular şelalenin Ağlayan Kaya olarak anılmasına sebep olmuştur. Burada su ve yeşilin müthiş buluşmasına şahit olabilir, mesire alanında gönlünüzce piknik yapabilirsiniz. Şelalenin döküldüğü yerde alabalık yetiştirilir ve burada yemesi de oldukça keyiflidir.

 


Yorumlar

Yorum Yap

500