Çanakkale Gezi Rehberi

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || Çanakkale Gezi Rehberi
1 Mayıs 2019

Çanakkale Gezi Rehberi

  • 1 Mayıs 2019
  • 697 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Bu ay bir destanın yazıldığı yerdeyiz; Çanakkale’de... Tarihi dokusuyla, yaşanmışlıkların etkisiyle kendinizi bambaşka bir atmosferde bulacağınız bu kentte yapılacakları sizler için derledik. Her köşesinden tarih fışkıran Çanakkale tatil rotanızın nadide parçalarından biri olacak!


Nereye Gidilir?

  Tarihi Milli Park

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Gelibolu yarımadasının güney ucunda bulunan Milli Park, 33 bin hektarlık bir alanda konumlanır. Birleşmiş Milletler tarafından tanınan bir koruma alanı olan parkta tarihi geçmişin tüm izlerinden bir şeyler bulmanız mümkün. Park içerisinde rastlayacağınız savaş mezarları milli duygularınızı kabartacak, muharebe alanları ve gemilerle o günleri en içten duygularla hissedeceksiniz. Conkbayırı adıyla anılan Atatürk Zafer Anıtı’nı da içinde bulunduran parkın, Conk Tepesi adı verilen kısmı ise sizi tarihin geçmiş sayfalarına götürecek. 

Troya Antik Kenti

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Kaz Dağı eteklerinde bulunan Troya Antik Kenti, Truva Savaşı’nın meydana geldiği yerdir. Truva hikâyesinin tüm izlerini bulacağınız bu yerde, dünya çapında ün salmış tarihi eserlerle karşılaşacaksınız. 9 katmanlı bu kent 3000 yıllık bir tarihin izlerini barındırıyor. 

Kaz Dağları 

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Kaz Dağı eteklerinde ve tepesi civarında birçok yeni mekânla karşılaşabilir, burada aile boyu çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Muhteşem bir temiz hava ve tarihi doku vaat eden Kaz Dağları konaklama açısından da çok çeşitli seçenekler sunuyor. Alplerden sonra dünyada en fazla oksijen üreten bölge olma özelliğini elinde bulunduran bu ormanlık alan, Zeus Sunağı’nı da içerisinde bulundurur. 

Assos

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Ayvacık ilçesinin Behramkale Köyü’ne bağlı bulunan antik kent, volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarına kurulmuştur. İnanılmaz bir mimariye sahip liman kenti, döneminin tek limanı olması ile de büyük öneme sahipti. Burada yapacağınız gezi, muazzam havası ile sizlere çok iyi gelecek! 

Adalar – Gökçeada & Bozcaada 

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Türkiye’nin en büyük adaları olan Gökçeada ve Bozcada, karaya 6 km uzaklıktadır. Yunanlar tarafından savaş sırasında üs olarak kullanılan Bozcaada, tarihi dokusu ile göz doldururken 91 kilometrelik kıyı şeridi ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Gökçeada’yı da selamlar. Cittaslow şehirlerden biri olan Gökçeada’da tatil yapanlar burada yaşamanın hayali ile evlerine dönüyorlar. 

Kilitbahir Kalesi

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale Boğazı’nın en dar yerine karşılıklı iki kale yaptıran Fatih Sultan Mehmet, benzer amaca hizmet etmesi için Rumeli Hisarı’nı da yaptırmıştı. Avrupa tarafında bulunan kale Kilitbahir kalesi olup, boğazdan düşman geçişini imkânsız hâle getiriyordu. Kalenin adı tam da bu sebepten denizin kilidi anlamına gelen Kilid-ül Bahir konulmuştu. Kaleyi gezerken tarihi dokuya hayran kalacağınıza emin olabilirsiniz! 

Aynalı Çarşı 

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Adına türküler yazılmış Aynalı Çarşı, dilden dile dolaşmış herkesin aklında yer edinmiş Çanakkale’nin kapalı çarşısıdır. Çanakkale’ye gidip görmeden geçmemeniz gereken bu çarşıya girer girmez, kendinizi türküsünü mırıldanırken bulacaksınız! Zamanında ayna olarak adlandırılan at gözlüklerinin ve koşum takımlarının satıldığı çarşının adı Aynalı Çarşı olarak kalmıştır. Günümüzde ise geleneksel ürünlerin yanı sıra tüm evladiyelik ürünlerin bulunduğu çarşıdan eli boş çıkmanız mümkün değil! 

Ne Yenir?


Ovmaç Çorbası 

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale’ye has bir yemek olan çorba, soğan ve un ile yapılır. Az malzeme ile yoğun lezzet veren bu çorbayı, mümkün ise mutlaka bir Çanakkalelinin evinde denemelisiniz. İçerisine eklenen sarımsak ve sirke ile lezzetine lezzet katılır ve damaklarda inanılmaz bir tat bırakır.

Tumbi

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi


Patlıcan, domates ve maydanoz gibi sebzelerle hazırlanan, fırında pişirilen ve yalnızca zeytinyağı ile tatlandırılan tumbi, yörenin sağlıklı lezzetlerinden biridir. Şehrin mutfağında önemli yere sahip olan bu yemek, pek çok noktada servis edilmektedir. Damaklarınızda Ege Mutfağı'ndan güzel hatıralar yaratacak olan tumbi tavsiyelerimiz arasında! 

Melki 

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Mantardan yapılan melki yemeği tüm Çanakkale’de büyük ün salmış yemeklerden biridir. Sebze yetiştiriciliği ve iklim şartları vesilesiyle en güzel sebzeleri bulabileceğiniz Çanakkale’nin çok meşhur sebze yemeklerinden biri olan Melki, salçalı sos ile servis edilir. Mantar ve salça birleşimini merak edenler için oldukça lezzetli bir seçim. 

Çırpma

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Pek çok evde farklı versiyonlarda yapılan çırpma, lezzeti ile dillere destan olmuştur. Çırpmayı bir de Çanakkale Mutfağı'nda denemelisiniz! Ispanak, soğan ve unun karışımı ile elde edilen çırpma, yağda kızartılarak servis edilir. 

Börülce Köftesi 

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Ege Mutfağı'nı en güzel yansıtan bölgelerden biri olan Çanakkale’de elbette en güzel sebzelerin köfteleri de mevcut. Şehre giden herkesin yemesini şiddetle tavsiye ettiğimiz köfte, baharat, domates, soğan ve un ile börülcenin enfes birleşimi ile elde edilir. 

Peynir Helvası

Ege Life | Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale’nin meşhur ilçesi Ezine’nin kendine has bir peynirinden yapılan peynir helvası, yörenin en meşhur yiyeceklerinden olup, 30 yıl öncesine kadar yalnızca köy halkı tarafından biliniyordu. Zamanla dilden dile dolaşan peynir helvası tüm Türkiye’de ün kazandı. Tarifinin ustasında gizli olduğu peynir helvası fırınlanmış ya da fırınlanmamış olmak üzere iki şekilde satılır. Hangisi daha güzel derseniz, biz buna bir yanıt bulamadık. Bu meşhur lezzeti mutlaka denemelisiniz. Afiyet olsun!

Hazırlayan: Damla Kılınç

Yorumlar

Yorum Yap

500