Antalya Gezi Rehberi

GEZİ & KÜLTÜR SANAT | GEZİ || Antalya Gezi Rehberi
1 Şubat 2019

Antalya Gezi Rehberi

  • 1 Şubat 2019
  • 717 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Antalya Gezi Rehberi


Şubat ayının soğuk mu soğuk günlerine inat bu ay hepimize muazzam kumsalları, yazın sımsıcak günlerini hatırlatan Antalya’dayız! Yazın oldukça sıcak olan Antalya’da kışlar da pek kış gibi geçmiyor. Sıcak iklim insanı olan Antalyalılar da bir o kadar sıcakkanlı insanlar. Turist yoğunluğuna çok alışık olan bölge yabancı turist kadar yerli turistleri de kucaklamayı oldukça seviyor. Gelin hep birlikte Antalya’da ne yeni nereye gidilir birlikte bakalım.

Nereye Gidilir?

Düden Şelalesi

Ege Life | Antalya Gezi Rehberi

Düden şelâlesi, Antalya'yı simgeleyen tabiat güzelliklerindendir. 20 metre yükseklikten dökülür. Ana kaynağı Kırkgöz mevkiidir. Bu eşsiz güzelliği seyrederken, yeşillikler içinden akan suların etrafında yeme-içme alanları ve çeşitli alışveriş dükkânları bulmanız da mümkün. Sıcak bir zamanda gidecekseniz, Düden serinlemek isteyen herkesin doğru tercihi olacak. 

Kaleiçi

Ege Life | Antalya Gezi Rehberi

Antalya’da her an turist akını altında olan tarihi evlerin olduğu yer olan Kaleiçi’nin hemen hemen her sokağının denize çıktığını biliyor muydunuz? Tarihi Osmanlı evlerinin tüm görkeminin gözler önüne serildiği bu bölgede tüm evler aslına uygun olarak restore edilmiştir. Kaleiçi’nde bulunan Yivli Minare bölgenin en çok rağbet gören yapısı olup, Selçuklu zamanından günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Bu tarihi dokuyu Antalya’ya gidenlerin mutlaka içine çekmesi gerekiyor!

Aspendos

Ege Life | Antalya Gezi Rehberi


Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos, M.S. 2.yy’da Romalılar tarafından yapılmıştır. Oldukça ilginç bir hikayesi olan tiyatronun akustiği, bir fısıltının bile en üst sıralardan duyulabilmesine olanak vermektedir. Hikâyesini özetlemek gerekirse; Aspendos kralının kızıyla evlenmek isteyen ikiz kardeşlerden biri su kemerlerini yaparken diğeri bu tiyatroyu inşa etmiştir. Kralın kızını kardeşine vereceğini duyan tiyatronun mimarı Zenon krala bir oyun oynar ve tiyatrosunun akustiği ile kralı etkilemeyi başarır. Bunun sonunda kral kızını kılıçla ortadan ikiye bölerek kardeşlere verir. 

Köprülü Kanyon

Ege Life | Antalya Gezi Rehberi

Isparta’dan doğup Antalya’dan denize dökülen Köprüçay’ın aktığı vadide, rafting oldukça popülerdir. Milli park olarak ilan edilmiş olan bu kanyon, 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğine sahiptir. Antalya’ya gittiğinizde Köprülü Kanyon’da rafting yapmadan dönmeyin!

Olympos Antik Kent

Ege Life | Antalya Gezi Rehberi

Tanrılar kenti olarak bilinen Olympos, Yunancada ulu dağ anlamına gelmektedir. Hâlâ yaşayan bir tarihi kent olduğunu söylemenin mümkün olduğu bu tarih kokulu şehir 15. yy’da Osmanlı topraklarına dahil oldu. O günden bugüne doğası hiç bozulmadı. Bu müthiş atmosferi mutlaka yerinde görmeli, geçmiş dönemlerin kokusunu içinize çekmelisiniz!

Ne Yenir?

Taratorlu Piyaz

Ege Life | Antalya Gezi Rehberi


Özellikle şiş köftenin yanında tadına doyamayacağınız taratorlu piyaz Antalya’nın en meşhur yemeklerinden biridir. Çandır fasulyesinden yapılan piyaza normalinden farklı olarak tarator sosu eklenir ve afiyetle yenir.

Zerde

Ege Life | Antalya Gezi Rehberi

Antalya’da adeta bir gelenek haline gelmiş olan zerde, tüm düğünlerde mutlaka ikram edilirmiş. Zerdesiz düğüne düğün bile denmezmiş. Gerçek safran ile yapılan şeker yerine hakiki bal kullanılan, pirinç ve kuş üzümü içeren bu muazzam tatlıyı mutlaka Antalya’da yemelisiniz. 

Tandır Kebabı

Ege Life | Antalya Gezi Rehberi

Çoğunlukla kuyu tandırcıların bulunduğu sokaklarda, hangi dükkâna girerseniz girin efsanevi bir kuyu tandırı yiyeceğinize emin olabilirisiniz. Hepimizin bildiği tandır kebabını bir de Antalyalıların elinden denemelisiniz.

Hülüklü Çorba

Ege Life | Antalya Gezi Rehberi


Ne bir çorba ne bir ana yemek, ancak düğünlerde pişirilen Hülüklü çorba protein yönünden oldukça zengin. Antalya’nın meşhur yemeği olan hülüklü çorbada bulunan hülükler yuvarlanmış köfteler anlamına geliyor. Bu zengin yemeği Antalyalı bir ailenin elinden denemenizde fayda var!

Hazırlayan: Damla Kılınç

Yorumlar

Yorum Yap

500