Dünyanın En Temiz Ülkeleri

GEZİ & KÜLTÜR SANAT |  || Dünyanın En Temiz Ülkeleri
1 Mart 2018

Dünyanın En Temiz Ülkeleri

  • 1 Mart 2018
  • 678 Görüntülenme
  • 0 YORUM
Dünyadaki en temiz ülkeler, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dünyanın en güzel ülkeleri arasında yer almaktadır. Büyük şehirlerin bulunduğu herhangi bir ülkeyi temiz tutmak küçük bir görev değil; ancak dünyanın en temiz ülkeleri, nüfus ve sağlık arasındaki denge üzerinde düşünüyor ve en temiz ve en verimli ülkeler olmak için yorulmadan çalışıyor. Singapur gibi bazı ülkelerde, bu, sokakları temiz tutmak için katı yasaların uygulanması anlamına geliyor. Diğerleri, düzenli olma eğiliminde olan ve toplumsal baskı ve beklentilerle temizliğin uygulanmasını sağlayan ulusal bir kültüre sahip denilebilir.

Bu temiz ülkeler, yeryüzünde en iyi hava kalitesi, en iyi açık alanlara sahip ülkeler ve en temiz şehirleri olan ülkelerdir. Kanada'nın karla kaplı dağlarından Kosta Rika'nın pırıl pırıl sularına kadar, gezegendeki en lekesiz ülkeleri ziyaret ederken görülecek güzelliklere inanamazsınız.Sizce dünyanın en temiz ülkesi hangisidir? Cevap dosyamızda!İsviçre

Refah ülkesi İsviçre en temiz ülkeler listesinin de en üstünde yer almayı başarıyor. En zengin ve eğitim oranı en yüksek ülkelerden biri olması sebebiyle dünyaya hak ettiği değeri veriyor diyebiliriz.

Norveç

Krallıkla yönetilen Norveç halkının da krallar gibi yaşamasını sağlıyor. Dünyanın en temiz havası sayesinde kuzey ışıklarının eşsiz güzelliğine sahip olunabiliyor. Ormanlara verilecek zararlar da ülkede yasalarla engelleniyor.

İsveç


İsveç, geri dönüşüm konusunda bir dünya markası diyebiliriz. Ülkedeki 250 binden fazla evin ısınma ve elektrik giderleri çöplerden karşılanıyor. Çok daha ilginç bir bilgi ise şu ki, komşusu Norveç'ten çöplerini istiyor çünkü ülkede çöp yok!

KanadaAmerika'nın kuzeyinde bulunan Kanada, havası ve tertemiz sokaklarıyla görenleri büyülüyor. Dünyanın en iyi biralarından birine de sahip olan Kanada temizlikte dünya üçüncüsü.Avustralya

Ülkelerine giren her bir hayvanı kayıt altına alan Avustralya doğaya ve biyolojik çeşitliliğe sonsuz önem veriyor. Doğanın korunması bu kadar önemli iken kirli bir havaya sahip olmak ne mümkün! Karbon emisyonunun en düşük olduğu ülkelerden biri tabii ki Avustralya.Yeni Zelanda
Yalnızca 5 milyon insanın yaşadığı Yeni Zelanda'nın temizlik konusunda üst sıralarda yer almasının sebeplerinden biri düşük nüfusu olabilir. Temizliğinin yanı sıra muhteşem doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak!

İzlanda
Bildiğiniz gibi İzlandalılar ülke dışına çıkarken birtakım aşılar oluyorlar. Bağışıklık sistemleri bizimkilere göre biraz güçsüz. Ülkenin düşük bağışıklığa sahip olmasında çok temizliğin de etkisi vardır diyebilir miyiz? :)Estonya


Okuma yazma oranında dünya birincisi olan Estonya, teknoloji seviyesiyle de göz dolduruyor. Bu ışık dolu ülkenin havası ve sokakları da eğitim seviyesiyle orantılı olarak tertemiz!

Belçika
Doğal güzellikleriyle ön planda olan Belçika doğasını korumayı elbette başarıyor. Doğayı korumada birtakım sözlü yasalar olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Lüksemburg


Avrupa'nın en zengin ülkesi dünyanın en temiz 10 ülkesi arasına tabii ki giriyor. Paranın bu konuda etkisi vardır diyebiliriz belki de.


Kaynak : www.ranker.com


Yorumlar

Yorum Yap

500