Gelinliğe Yeni Bir Soluk: Dantelli Maskeli Gelinlik

 |  || Gelinliğe Yeni Bir Soluk: Dantelli Maskeli Gelinlik
01 Ağustos 2020

Gelinliğe Yeni Bir Soluk: Dantelli Maskeli Gelinlik

  • 01 Ağustos 2020
  • 233 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen

Pandemi süreci ile birlikte birçok alışkanlığımızı değiştirmek zorunda kaldık. Bunlardan biri de düğünler. Sosyal mesafeli, maskeli ve tedbirli gerçekleşen düğünlere yeni bir soluk daha eklendi: Maskeli gelinlikler. İzmirli tasarımcı Jeyan Gedik, modaya yeni bir bakış açısı getirerek cerrahi maskeleri şık ve kullanımı rahat, dantelli maskelere çevirdi. Deneyenlerin çok memnun kaldığını ifade eden Gedik “Bu sıkıntılı süreç ile birlikte artık insan sağlığı ve doğa önceliğimiz hâline geldi. Maskeler de hayatımızın ayrılmaz parçaları oldu. Gelinliklere hem sağlıklı hem de şık bir şekilde gelinliğin aksesuarları arasına dâhil ettik.” dedi.

“NATURA BENİM FELSEFEM”

 

Tamamen doğal ürünler kullanarak tasarladığı gelinlik koleksiyonuna “Natura” ismini veren Jeyan Gedik bu uygulamayı yıllar önce başlatan ilk kişi. “Natura’nın geçmişi 6 yıl öncesine dayanıyor. Dünya, artık minimal düzene doğru gidiyor. Bu koleksiyonunda başlangıç noktası bu düşünceydi. Pandemi sürecinde yaşadıklarımız, insanları artık her şeyden arınmış olarak minimal yaşamaya yöneltti. Bundan sonra neyi yeniden yapılandırırsak kalbine doğa ve insanı koyarak yapmalıyız. Her ne yaparsak ve yapacaksak. Hem yaşam tarzı, fikir ve düşünce olarak hem de kullandığımız, giydiğimiz, yediğimiz, her şey açısından.”

 

Ege Life | Gelinliğe Yeni Bir Soluk: Dantelli Maskeli Gelinlik

 

“ÇEVREYE ZARAR VEREN İKİNCİ SEKTÖR”

 

Özellikle tekstil, dünyada çevreye zarar veren ikinci sektör. Ben de bu sektör içerisindeyim ve bundan sorumlu olduğumu düşündüm. Yaptığım koleksiyonda, kullandığım kumaş ve malzemelerin doğal olmasına dikkat ettim. Böylece doğaya verdiğim zarar minimuma inmiş oldu. Gelin adayları da giyecekleri gelinliklerde, içleri rahat olarak daha sağlıklı kumaşları tercih etmiş oldular. Yaptığım gelinliklerin astarına kadar doğal. Gelinlik terletmiyor, teniniz nefes alabiliyor. Genel anlamda baktığımızda, gelinliklerde kullanılan malzemelerin tamamına yakını doğal olmayan malzemelerden yapılıyor. Gelinliklerimin işlemelerinde gerçek deniz kabukları, incileri ve mercanları kullandım. Her yıl Natura’ya yeni ürünler ekliyorum. Ayrıca günün modasına uygun trend gelinliklerimizin bulunduğu ayrı bir koleksiyonum da bulunuyor. Natura benim için bir felsefe. Bir tasarımcı olarak tüm ticari kaygılardan uzak, sadece Natura’yı daha da geliştirip, daha çok sayıda, yeni ve eşi benzeri olmayan bir koleksiyon yapmak son yıllardaki en büyük hayalim.

 

Ege Life | Gelinliğe Yeni Bir Soluk: Dantelli Maskeli Gelinlik

 

“ÖNCE İNSANLARA ANLATIYORUM”

 

Doğal kumaş ve malzemelerle gelinlik tasarım ve üretimini ilk yapan kişi olduğumdan dolayı, bu en özel kıyafetin tasarım ve dikimi için beni tercih eden gelin adaylarına öncelikle Naturayı anlatıyor ve bilgi veriyorum. Neden böyle bir koleksiyon yaptığımı açıklıyorum. Bana gelenler gelin adayları, doğal gelinlik var mı diye gelmiyor. Bunu anlatmam gerekiyor. Pandemi sürecinde insanların doğaya ve doğal olana ilgisi arttı. Natura’da çok malzeme çeşitliliğimiz yok. Dantel ya da kumaş seçeneğimiz yüzlerce olmamasına karşın çok ilgi çekiyor ve talep görüyor. Belli kumaşlar üzerinden gidiyoruz. Gelinler Natura koleksiyonundan bir gelinlik giydiği zaman sanki üstlerinde bir şey yokmuş gibi hafif ve rahat hissediyorlar. Maliyet açısından ise, diğer gelinliklere göre biraz daha yüksek tutarda oluyor.

 

Ege Life | Gelinliğe Yeni Bir Soluk: Dantelli Maskeli Gelinlik

 

“MASKE DAHA SEVİMLİ HÂLE GELDİ”

 

Gelinliklerine uygun maskeleri, gelinlerin severek taktığını ifade eden Gedik “Maske için tescilli, onaylı cerrahi maskeleri kullanıyoruz. Normal kumaşlardan yapsam virüsü ne kadar engelleyeceğinden emin olamam. Bundan yola çıkarak cerrahi maskelerin üzerine gelinlikte kullanılan süslemeleri uyguluyoruz. Elinizle işliyorsunuz, maskelere dokunuyorsunuz diye düşünebilirler. Fakat maskeler işlendikten sonra dezenfekte edilip, paketleme yapılıyor.” dedi.

 

Ege Life | Gelinliğe Yeni Bir Soluk: Dantelli Maskeli Gelinlik

 

DÜĞÜN ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ

 

Bu dönem hepimizin yaşayarak gördüğü ve deneyimlediği bir süreç. İnsanların öncelikleri değişti ve değişmeye devam edecek. Önceliğimiz, insan sağlığı ve doğanın korunması olmalı. Düğünler artık, maskeli, mesafeli ve daha az kişinin katılımıyla gerçekleşiyor. Bazıları çiftler sadece nikâh tercih ediyorlar. Gelinliklerde ise, daha hafif, uçuşan ve içinde kendinizi rahat hissettiğiniz modeller tercih edilecek. Yaşadığımız dünyanın değerini bilerek, sağlıklı ve mutlu günlerde görüşmek üzere.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500