Geleceğin Kadınları Buluştu Serter: “Kadın Görünür Kılınmalı”

 |  || Geleceğin Kadınları Buluştu  Serter: “Kadın Görünür Kılınmalı”
1 Şubat 2019

Geleceğin Kadınları Buluştu Serter: “Kadın Görünür Kılınmalı”

  • 1 Şubat 2019
  • 604 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Geleceğin Kadınları Buluştu Serter: “Kadın Görünür Kılınmalı”İZİKAD’ın “Gelecek İçin Kadınlar” buluşmasına yoğun ilgi gösteren kadınlar, salonları doldurdu. Yoğun katılım nedeniyle ayakta kalan kadınlar hem “kadın”ı konuştu hem de kadınların önündeki engelleri kaldırma yolunda atılacak adımları tartıştı. İzmir İş Kadınları Derneği'nin (İZİKAD) Ege Bölgesi'ndeki İş Kadınları Derneklerinde Kapasite Geliştirme ve İş Dünyasında Kadın Hakları ve Liderlik Gelişimi eğitimlerini kapsayan Gelecek İçin Kadın projesinin kapanış toplantısı İzmir Ticaret Odası'nda büyük ilgi gördü.

Ege Life | Geleceğin Kadınları Buluştu  Serter: “Kadın Görünür Kılınmalı”


Bu proje ile Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nin açtığı Small Grant Programı'na başvurarak destek almaya hak kazandıklarını ifade eden İZİKAD Başkanı Huriye Serter, fizikte, kültür ve sanatta, tıpta, kadınlarla ilgili sosyal sorumluluk projelerinde başarılar elde ederek gelecek vaat eden genç kadın girişimcilerle bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Türkiye'deki ilk kadın hareketinin 1828 yılında İzmir'de gerçekleştiğini anlatan Serter, İzmirli kadınların ekmeğe yapılan zammı protesto ederek üçüncü günün sonunda geri aldırmayı başardığını hatırlattı. Güçlü sivil toplum kuruluşları içindeki güçlü kadınlar olarak, tüm kadınlar için, eşitlikçi politikalar üretilmesi ve uygulanması adına İzmir'den seslerini duyurmayı amaçladıklarını söyleyen Serter, “Kadınların pozitif ayrımcılıktan ziyade, erkeklerle eşit fırsatlardan yararlanmaya ihtiyacı var. Bunun için yasalarımız mevcut. Fakat maalesef uygulamada sorunlar yaşıyoruz. Dünyada bir ülkenin gerçekten demokratik olup olmadığının en temel göstergelerinden bir tanesi, iş dünyasında, meclislerde, yerel yönetimlerde, karar mekanizmalarındaki kadınların oranıdır.” dedi. İZİKAD olarak daha iyi, daha eşitlikçi bir dünya için BM'nin Global Compact üyesi olduklarını ifade eden Başkan Serter, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek politikalar oluşturmasına yönelik yedi ilkeden oluşan kadının güçlenmesi prensiplerini imzalayarak bunların savunucusu olacaklarını sözlerine ekledi.


Ege Life | Geleceğin Kadınları Buluştu  Serter: “Kadın Görünür Kılınmalı”


Dünyadaki İşlerin Yükü Kadınlarda

Toplantıda bir konuşma yapan Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şubesi Başkanı Engin Demir ise dünyadaki işlerin yüzde 66'sının kadınlar tarafından yapıldığını söyleyerek; mal varlığının ise ancak yüzde birinin kadınların elinde olduğunu anlattı. Aile içi şiddetin yüzde 90'ının kadınlara karşı olduğuna dikkat çeken Demir, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi; Tanrı insanları iki cins olarak yaratmıştır. Bu iki cins birbirlerinin tamamlayıcısıdır. Dünyada gördüğünüz her şey kadının eseridir. Biz bu çağdaş elbiselerimizle bu proje için beraber çalışabiliyorsak bunu Atatürk'e borçluyuz.” diye konuştu.

Ege Life | Geleceğin Kadınları Buluştu  Serter: “Kadın Görünür Kılınmalı”


DEÜ İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi Meltem Kolday’ın moderatörlüğünü yaptığı ilk oturumda Berna Akdeniz ve Leyla Almasoud Kanserde Erken Teşhis, Pelin Kaya ve Zeynep Özkundakçı İnsan Sağlığına Zararlı UV Işınlarının Ölçümü, Kız Başına Proje Ekibi, Yönetmen ve Video Tasarımcı Ece Kınacı’nın sunumları gerçekleştirildi.

Haber ve Fotoğraf: Süleyman Gülen
Yorumlar

Yorum Yap

500