Gaziantep Gezi Rehberi

 |  || Gaziantep Gezi Rehberi
1 Kasım 2018

Gaziantep Gezi Rehberi

  • 1 Kasım 2018
  • 506 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Gaziantep Gezi Rehberi


I. Dünya Savaşı sırasında Fransızlara karşı büyük direnç gösteren halkı sayesinde “Gazi” unvanı almış şanlı topraklara misafir olacağız bu ay. 1987 yılında büyükşehir olan Gaziantep, iki milyonu aşkın nüfusu ile ülkemizin 8. büyük şehri. Zengin tarihi dokusu, muazzam mutfağı ve eşi görülmemiş yerel sanatlarıyla göz kamaştıran bu şehre siz de bayılacaksınız! Tarihi ipek yolunun üzerinde bulunması sebebiyle ekonomik olarak her zaman rahat etmiş olan kent, ayrıca ülkemizin antepfıstığı, makarna ve pamuk ipliği ihracatlarında da oldukça önemli bir yere sahip. Tarihe, yemeğe, manzaraya ve sanata doyacağınız bir geziye var mısınız?
Nereye Gitmeli?

Zeugma Antik Kent Müzesi

Gaziantep dendiğinde aklınıza ilk (yemeklerden sonra tabii :) ) Zeugma geliyordur hiç şüphesiz. Gaziantep’in tarihi geçmişi, kültürel, sosyopolitik ve etnografik özelliklerinin tanıtıldığı bu müze Gaziantep’in Nizip ilinde yer alıyor. Latince köprü anlamına gelen Zeugma, dünyaca ünlü Çingene Kız mozaiği ile tanınıyor.
Hasan Süzer Etnografya Müzesi


Antep’in en eski tarihini hatırlatan sokaklarından birinde yer alan müze, 1900’lü yıllarda inşa edilmiş bir konağın içinde bulunuyor. Yerel halkın ev yaşantısı, geleneksel kıyafetleri, mutfağı ve kültürü sergileniyor. 
Zincirli Bedesten

Gaziantep’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken önemli yerlerden biri olan bedesten, 1718 yılında inşa edildi. Baharatçılar, turistik kültürel hediyelikler ve yerel dükkanlarla dolu çarşıyı gezerken tüm Antep ruhunu içinize çekebileceksiniz. Gaziantep Kalesi

Kentin bir numaralı simgesi olan Gaziantep Kalesi, Roma döneminde bir gözetleme kulesi idi. Şehre gittiğinizde en mutlaka gezmeniz gereken bir yer olan kalede, Antep’in tarihini koklamak mümkün!
Bakırcılar Çarşısı

Şehrin en eski alışveriş bölgesi olan Çarşı, yörenin kültürünü ve yüzlerce yıllık geçmişe sahip el sanatlarından biri olan bakır işçiliğini sunmada adeta ayna görevi üstleniyor. Çarşıda çeşitli kumaşlar, baharatlar ve şehre özgü baş örtüleri bulmak da mümkün.
Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Türkiye’de ziyarete açılmış ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş mutfak müzesi, dünyada nam salmış Gaziantep mutfağını ve yemek kültürünü gözler önüne seriyor. Yemek yaparken kullanılan araç, gereç ve ekipmanı tanıtan bu ilginç müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz!
Rumkale 

Üç yanı baraj gölü ile çevrili olan bu kaleye ulaşım teknelerle sağlanıyor. Oldukça ilginç bir deneyim sunan kale, geçmiş zamanlarda Şanlıurfa ile Gaziantep arasında sınır görevi görüyordu. Şimdilerde ise turistlerin uğrak mekânı olmuş durumda!

Ne Yemeli?

Büyük bir gastronomi cenneti olan Gaziantep’te asla aç kalmayacağınız kesin. Ülkenin bu kesiminde mutfak adeta bir sanat! 

Çorbalar, dolmalar, hamur işleri, pilavlar neredeyse hepsinin etle yapıldığı, etsiz yapılan yemek bulmanın neredeyse imkânsız olduğu Antep, mutfak zenginliği açısından Türkiye’de birinci sırada yer alıyor. Şehrin çok meşhur kebaplarından biri olan yeni dünya kebabı, Frenk kebabı, simit kebabı ve ayvalı kebap gibi çok çeşitli kebap türleriyle karşılaşmanız mümkün. Yağları ve baharatları ile nefis tatlar elde edilen kebapları mutlaka denemelisiniz. 

Böyle güzel yemeklerin üzerine midenizi bir tatlı ile şenlendirmeniz gerekeceği kesin. Antep fıstığının yöresinde, has Antep fıstığı ile yapılan baklavanın tadına doyamayacaksınız! Muhteşem tereyağı ve şerbeti ile baklava severlerin midesi bayram edecek! Aynı zamanda yöreye has, fıstıklı sarma, bülbül yuvası, zerde ve kadayıf gibi tatlıları da denemeyi ihmal etmeyin.
 

Yorumlar

Yorum Yap

500