Feng Shui Hakkında 10 İpucu

 |  || Feng Shui Hakkında 10 İpucu
1 Temmuz 2017

Feng Shui Hakkında 10 İpucu

  • 1 Temmuz 2017
  • 532 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Feng Shui felsefesine göre ruhun yanında qi (çi) vardır. Yaşam enerjisi anlamına gelen qi'nin yoğunlaşması ile yaşam ortaya çıkar. Yani inanışa göre tek başına ruh ile değil, qi ile yaşam oluşur ve insan onu sürekli besler. Feng Shui de qi'yi beslemenin hareketlendirmenin yolları üzerinde yoğunlaşır.


Feng Shui felsefesine göre dekorasyon sıkça karşılaştığımız, mental olarak iyi enerjileri hareketlendirdiğine inanılan bir tarz. Bu felsefe ile evini dekore etmek isteyen okurlarımız için 10 ipucu hazırladık, siz de küçük değişikliklerle evinizde daha iyi enerjilere kucak açabilirsiniz!


İpucu 1: Evin içerisinde bitkileriniz olsun, iyi Feng Shui doğayı evin içine getirmektir. Ev bitkileri, evinizdeki qi'yi yükseltir ve köşelerde sıkışan enerjiyi dışarı çıkarır. Üstelik oturma ve yemek odalarında çakraları uyararak, huzur ve sükûnet sağlayacaktır.


İpucu 2: Bir odada herhangi bir şekle takılıp, her yerde aynı şekli kullanmayın. Mesela kahve sehpasında, dergilerde, kitaplarda, tablo ve mobilyalarda kare kullanmak aşırı olacaktır. Feng Shui'ye göre kare, dünya elementini temsil eder. Oval ya da yuvarlak parçalar metali, çiçek desenleri ahşabı, kıvrımlı parçalar suyu temsil ederken, sivri köşeli parçalar ise ateşi temsil ediyor. Feng Shui daima dengeden yana olmanızı tavsiye ediyor. Tüm bu şekillerin bir dengesini kurmanız enerjiye doğru etkide bulunacaktır.


İpucu 3: Evinizdeki mekânları olduğunca sık kullanıp harekete geçirmek gerekiyor. Evin en önemli odaları olan, yatak odası, çalışma odası ve mutfak; enerji düzeyi yüksek tutulması gereken mekânlardır. Mutfakta sosyalleşebilmek, kullanımı arttırabilmek için mutlaka oturma grubu eklemelisiniz. Her zaman taze meyve ve çiçekler ile süslemelisiniz. (Çiçekler para çeker!) Çin'de mutfak, sağlık ve zenginlik ile en çok ilişkilendirilen alandır.İpucu 4: Aynalar Feng Shui'de çok güçlüdür. Yerleştirdiğiniz yerlere oldukça dikkat etmelisiniz. Hepimizin bildiği Yin ve Yang enerjisi, alçalan ve yükselen iki zıt kutbu ifade eder. Yin alçalan, negatif ve siyah iken Yang ise yükselen, pozitif ve beyazdır. Örneğin aynaları bir yatak odasına koymayın çünkü çok fazla Yang enerjisi getirir ve bütün gece uyanık kalmanızı sağlar. Yatak odası yani Yin sakin olmalıdır. Manevi akışı sakinleştirmek için geceleri aynaları kapatabilirsiniz. Aynalar hiçbir zaman karşılıklı asılmamalıdır. Çünkü bunlar sürekli olarak enerjiyi ileri geri atacak ve sakin bir enerji akışı göstermeyeceklerdir.


İpucu 5: Evde hatıralarla dolu, aileyi onurlandıran bir bölüm belirleyin. Sıkıştığınız her zaman size yardımcı olacak yer orası olacaktır. Fotoğraflar ve anılar iyi enerjiler getirecektir. Oturma odası ve mutfak gibi yerlere fotoğraflarınızı mutlaka asın. Ayrıca koridora asacağınız büyük bir fotoğraf sıkışmış qi'yi hareketlendirecektir.


İpucu 6: Bir kapının tamamen açılmasını engelleyecek hiçbir şey olmasın. Özellikle giriş kapınızda buna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu kapı tüm imkânlarınıza ve enerjilerinize açılan kapıdır. Giriş kapınız tamamen opak olmalıdır, cam kapılar mutlaka bir perde ile örtülmelidir.


İpucu 7: Holünüze mutlaka sevimli karşılayıcı aksesuarlar koyun. Qi bir dakika takılmak ve dolaşmak zorunda kalacaktır. Bir holünüz yoksa mutlaka bir tane yaratın. Tıpkı hayatta olduğu gibi, enerjinin nereye gittiğini yönlendirmelisiniz ve hol bunun için bir başlangıç noktasıdır. Bu alanda taze çiçekler, bir Buda heykeli ve yeşillikler olmalıdır.


İpucu 8: Mobilya alırken ahşap gibi geçirimsiz malzemeler arayın. Cam masa veya sehpalar Feng Shui'de tavsiye edilmez. Çünkü mümkün olduğunca destekleyici olup, parçalanma ihtimaline karşı dayanıklı olmalıdır. Ayrıca mobilyaların köşeleri de yuvarlatılmış olmalıdır. Feng Shui'de keskin kenarlara zehir okları denir.


İpucu 9: Yatak odası iki amaç ile kullanılır; uyku ve romantizm. Çift kişilik yataklarda başucu masalarınızı mutlaka süslemeli, rose kuvars taşı bulundurmalı böylece kalp çakralarınınızın hareket etmesine olanak sağlamalısınız. Yatağınızı asla camın altına koymayın! Yatağınızın altına hiçbir şey koymayın ki qi her yerde gezip dolaşabilsin, yatağın altından da geçsin ki rüyalarınız ferahlasın. Yatak başlığınızı ahşap seçmelisiniz. Metal bir yatak başlığı sinir sisteminizi harekete geçirir. Kırmızı yatak örtüsünden kaçının ve kitapları yatak odasında tutmayın. Kitaplar enerjik olarak çok aktiftir. Ayrıca iyileşmeyi simgeleyen yatak odasında zararlı ışınlar yayan cihazları da bulundurmamalısınız.


İpucu 10: Dış bahçe girişiniz varsa burayı karışık hale getirmeyin. Sadece bir paspas, iki güzel bitki ve bir sandalye yeterli olacaktır. Fırsatların, imkânların ve misafirlerin kolayca kapınızı bulabilmesi için kapınız kolayca görünmelidir. Girişinizi ferah tutarsanız temiz qi sizi mutlaka bulur!


Kaynak: http://www.refinery29.com/feng-shui-decorating#slide-2

Yorumlar

Yorum Yap

500