Fado’ya Yepyeni Kapılar Açan Bir Ses: CRISTINA BRANCO

 |  || Fado’ya Yepyeni Kapılar Açan Bir Ses:  CRISTINA BRANCO
1 Ekim 2019

Fado’ya Yepyeni Kapılar Açan Bir Ses: CRISTINA BRANCO

  • 1 Ekim 2019
  • 820 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Fado ile yaşayan, Fado ile nefes alan Portekizli sanatçı Cristina Branco, 20 Ekim’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda İstanbullu hayranlarıyla buluşacak. Ünlü Hollandalı şair Slauerhoff'un ve Shakespeare'in birçok şiirini Fado ile  bir araya getiren Branco, Fado'dan çoğunlukla beklenen acı, hasret ve çaresizlik şarkıları yerine hayattan keyif alan şarkılara imza atıyor.

Son yıllarda Portekiz müziğinde daha çağdaş tınılara yönelen Cristina Branco, 2016 yılında Menina, 2018 yılında Branco albümlerini müzikseverlerle buluşturdu.

Yakın zamandaki en büyük heyecanlarından biri de yazmak olan Cristina Branco, alkali beslenme üzerine “RoadCook” isimli bir de kitap yayımladı.

Sanatçıyla İstanbul’da vereceği konser öncesinde söyleşi yapma imkânı bulduk.

 

Ege Life | Fado’ya Yepyeni Kapılar Açan Bir Ses:  CRISTINA BRANCO

 

Sizi bir kere daha Türkiye’de ağırlayacağımız için çok mutluyuz. Türkiye ve Türk dinleyicileriyle ilgili en sevdiğiniz şeyler neler?

İstanbul’a çok güçlü bir tutku duyuyorum. Birçok kültürün kesişim noktası olması dolayısıyla çok zengin ve etkileyici. Boğaz ve kıyısı boyunca önüne serilen tüm şehir, sema dansının ve tasavvuf şiirinin gizemli ve yüce hâli beni çok etkiliyor.

 

Aklınızda kalan bir anınız var mı? Gittiğiniz şehirlerde nasıl zaman geçirmekten hoşlanıyorsunuz?

İstanbul’da Ara Güler’in kafesinde çok keyifli zaman geçirdiğimi anımsıyorum. Deniz kenarında yemek yemiştim, Kapalıçarşı’da, Mısır Çarşısı’nın keskin baharat kokusunda ve renklerinde kaybolmuştum. Herhangi bir yere oturup insanları günlük telaşları içinde izlemekten çok zevk alıyorum. Kültürünüzden doğan muazzam bir enerji var ve etkisi bugün dahi sürüyor ve bu beni çok etkiliyor.

 

Ege Life | Fado’ya Yepyeni Kapılar Açan Bir Ses:  CRISTINA BRANCO

 

Müzikle ilgili ilk anılarınız nelerdi?

Var olduğumun farkına varmadan önce müziğin hayatımda olduğuna inanıyorum. Her zaman şarkı söylerdim, en eski anılarım da yine o anlara dair. Büyükbabamların evindeki bahçe avlusunu sahne gibi kullanırdım. Saplı bir süpürgeyi mikrofon yapardım ve kendi uydurduğum dillerde saatlerce “performans” sergilerdim.

 

Peki, Fado’ya nasıl âşık oldunuz?

Büyükbabam Amalia Rodrigues’in “Rara e Inédita” LP’sini aldığında! O albümde Rodrigues, Fado ya da o gelenekten şarkılar söylemiyordu ama sesi ve sesinin gücü benim merakımı çok cezbetmişti. Öyle ki takıntı haline getirip onun tüm albümlerini almıştım. Böylece de Fado ile tanışmış oldum. O gün bugündür bana en çok ilham veren Amalia’dır. Onun ardından yeni şeyler öğrenmek için zaman zaman eski sanatçılara dönüp bakmışımdır ama Amalia benzersizdir!

 

Ege Life | Fado’ya Yepyeni Kapılar Açan Bir Ses:  CRISTINA BRANCO

 

Amália Rodrigues’in mirasçısı olarak gösterilmek size nasıl hissettiriyor?

Bu bir klişe aslına bakarsanız… İnsanlar boşlukları doldurma ihtiyacı hissediyor, ama Amalia’nın yeri daima ona ait olacak. Ben yalnızca benim.

 

Biraz da son albümleriniz Menina ve Branco’dan konuşalım. Bu iki albümün tarzını ve sound’unu nasıl anlatırsınız?

Bu iki albüm için benim şimdiye kadar yaptığım işlerin 4.0 sürümü diyebiliriz! Ve elbette daha yapacak çok şey var. Bu iki albümle beraber farklı, daha genç yazarlar keşfettim, bu da müziğe daha farklı yaklaşmamı sağladı. Daha rahat, gerçekliğe daha yakın, daha normal bir yaklaşım… Hatta yeni bir “normal” keşfettim. Her ne kadar onlar hâlihazırda orada olsalar da benim için her şey yeniydi. Meğer keşfetmemişim. Bu insanlar benim gözlerimi ve kulaklarımı açtılar. Orijinalliğe, yeni ve taze şeylere duyduğum merak ve ilgi bu iki albümle maksimuma ulaştı!

 

Ege Life | Fado’ya Yepyeni Kapılar Açan Bir Ses:  CRISTINA BRANCO

 

Müzik dışında nelerle ilgileniyorsunuz?

Aşçılıkla ve mutfakla... Alkali besinlerle ilgili bir kitap yazdım, yolculuktayken nasıl beslenilebileceğine dair… İsmi RoadCook. Ve elbette edebiyatla ilgileniyorum.

İstanbul konserinize dair ipuçları paylaşır mısınız?

Kendimizle, insanlarla ilgili hikâyeler anlatıp güzel vakit geçireceğiz. Bu bizden biri de olabilir siz de olabilirsiniz. Ben aslında birbirimizden çok da farklı olmadığımızı anlamamızı istiyorum. Temelde içgüdülerimiz çok benzer... Duygularınızı harekete geçirecek birkaç beklenmedik sürpriz yapabilmek için enstrümanlar kullanıyoruz. Konserin genelinde Menina ve Branco albümümden şarkılar olacak.


Röportaj : Işıl Gerek

 


Yorumlar

Yorum Yap

500