ERHAN YAZICIOĞLU: "İzmir Benim Medar-I İftiharım"

 |  || ERHAN YAZICIOĞLU:
01 Ekim 2021

ERHAN YAZICIOĞLU: "İzmir Benim Medar-I İftiharım"

  • 01 Ekim 2021
  • 201 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

Fotoğraf:Süleyman Gülen-Cansu Ekmekçioğlu

 

Oyunculuk, seslendirme sanatçılığı, sunuculuk gibi farklı alanlarda kendini kanıtlamış; usta oyunculuğu, kalemi ve yönetmenliği ile ön plana çıkmış çok önemli bir değer: Erhan Yazıcıoğlu. Gencecik yaşta İstanbul'da tanıştığı oyunculukla birlikte kendisine farklı alanlarda güzel kapılar açtı ve halk tarafından çok sevildi. Seç Bakalım isimli program ile bizlere çok keyifli zamanlar yaşattı. İzmir'e farklı zamanlarda farklı etkinlikler için muhakkak gelen sanatçı "İzmir benim medar-ı iftiharım" diyerek İzmir'e olan hayranlığını dile getirdi.


Ege Life | ERHAN YAZICIOĞLU:

"SON 2 YILDIR İZMİR'DE SANATA DAİR HİÇBİR ŞEY GÖREMEDİM"

İzmir Torbalı'da tiyatro festivaline katıldınız. Biz de size öncelikle İzmir'i sorarak başlamak istiyoruz.

Evet, İzmir benim medarı iftiharım. Her sene muhakkak uğramaya ve bu şehrin havasını solumaya çalışırım. Burada yapılan sanat bana her zaman başka türlü gelmiştir. İnsanlarının hayata bakışının enerjisi size de geçiyor. Çok güzel ve dinamik bir şehir.

Ancak diğer yandan sanat yönünden iyi yönetilmediğini düşünüyorum. Eskiden İzmir'e geldiğimizde salonlar bizlere ücretsiz verilirdi, şimdilerde dünyanın parasını istiyorlar. Son 2 yıldır İzmir'de bu kadar sanata uzak olan bir başkan görüyorum. Sanata dair hiçbir şey göremedim. Eğer sanat bu ülkede tekrar değere binecekse sanata değer veren bir hükümet gelmeli.

Ege Life | ERHAN YAZICIOĞLU:

Tiyatro festivallerinin bir kente kattıkları hakkında neler söylersiniz?

Tiyatro festivalleri çok değerli. Halkın bunlara katılması gerek. Çünkü o kadar sanatçı başka şehirlerden kalkıp ayağınıza kadar geliyor ve onlarla tanışma fırsatı yakalıyorsunuz. Oyuncuların da insan olduğunu fark ediyorlar. Siz de fark etmişsinizdir, insanlar benim televizyon projelerim hakkında konuşurken ben onları sürekli tiyatroya çekmeye çalıştım. Tiyatronun güzelliği tekrardan kentin içine nüfuz ediyor. Sanat yönünden, kültür yönünden, sosyalleşme yönünden bu tip festivalleri çok önemli buluyorum. Düzenli olarak gerçekleştirilmesi tiyatro için de çok güzel olur.

Ege Life | ERHAN YAZICIOĞLU:
 

"TİYATROYA SAYGIM SONSUZ"

Birçok farklı alanda yer aldınız. Oyunculuk, sunuculuk, seslendirme, sinema, dizi… Bunlar arasında, yer almaktan en keyif aldığınız alan hangisiydi?

Kuşkusuz tiyatro. Tiyatroya saygım sonsuz. Çünkü ben tiyatro sayesinde bu saydığınız diğer alanları kendime açma ve orada yer alma fırsatı buldum. Tiyatroda kendimi buldum. 17 yaşında figüran genç bir çocuk olarak girdiğimden beri tüm hücrelerimle kendimi tiyatroya verdim. Şanslıydım ki kendimi diğer değerli olan alanların içerisinde bulabildim.

Ege Life | ERHAN YAZICIOĞLU:
 

Tiyatronun diğer bir ayağı olan radyo tiyatrosunu sorsak size Günümüzde gördüğü değer hakkında neler düşünüyorsunuz?

Radyo tiyatrosu çok değerli benim için. 30'dan fazla oyun yazıp yönettim. Çok da keyiflidir. O enerjiyi ve ambiyansı dinleyiciye vermek büyük özveri gerektirir. Bir reklam filminden 3 bin lira alacağıma gider radyo tiyatrosu yapar 30 lira alırım daha iyi. Nostalji olsa da gerçek oyunculuğunu orada gösteriyorsun.
 

"ÖNEMLİ OLAN EMEK VERMEK"

Ege Life | ERHAN YAZICIOĞLU:
 

Neredeyse her yerde oyunculuk eğitimi için kurs ve okullar açılıyor. Siz burada eğitim alan genç oyuncular hakkında neler söylemek istersiniz?

Herkes istediği yerde eğitim alabilir. Sonuçta oralara da emek, para ve zaman ayırıyor insanlar. O şekilde mutlu oluyorlarsa bence devam ettirmeli. Bunu oyunculuğun gelişimi konusunda bir sıkıntı olarak görmüyorum. Bir yerlere gelmek istiyorlarsa bunu devam ettirmeliler. Önemli olan emek vermek, emek olmadan hiçbir şey olmaz.

Ege Life | ERHAN YAZICIOĞLU:
 

Erhan Yazıcıoğlu

Babasının karşı çıkmasına rağmen 17 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları’na figüran olarak girdi. Daha sonra, İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan emekli oluncaya dek, pek çok oyunda önemli roller üstlendi. Oldukça genç bir yaşta emekli olduğu için, yıllarca çalıştığı kuruma, daha sonra konuk oyuncu statüsü ile geri dönmüştür. Ayrıca, tiyatro hayatı boyunca, Tiyatro İstanbul, Sadri Alışık Tiyatrosu gibi tiyatrolarda konuk oyuncu ve konuk yönetmen olarak çalışmalar yapmıştır. Televizyondaki "Seç Bakalım" adlı programıyla adından uzun süre sözettiren Yazıcıoğlu, tiyatronun yanı sıra uzun yıllar seslendirme ve seslendirme yönetmenliği yapmıştır.

Erhan Yazıcıoğlu, 18 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirildi. Şehir tiyatrolarının 100. yılına özel olarak ise repertuvara Çürük Temel, Lillian, Kerbela, Cibali Karakolu, On İki Öfkeli Adam oyunlarını eklemiştir.

Ege Life | ERHAN YAZICIOĞLU:

       Filmografisi

(Kaynak: Vikipedi)

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500