Enstantane nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

 |  || Enstantane nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?
1 Nisan 2019

Enstantane nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

  • 1 Nisan 2019
  • 740 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Fotoğraf çekerken adınız gibi iyi bilmeniz gereken üç faktör vardır. Enstantane, diyafram ve ISO değerleri. Bunların doğru şekilde ayarlandığı fotoğraflar iyi pozlanmış fotoğraflardır. Bu yazımda sizlere bu üç faktörden biri olan enstantaneden bahsedeceğim. 

Ege Life | Enstantane nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Enstantane Fransızca kökenli bir kelimedir ve “bir anlık, ansızın” anlamlarına gelmektedir. Fotoğrafçılıkta ise objektiften geçen ışığın ne kadar sürede sensörde kalacağını belirleyen perdenin açılıp kapanma hızıdır. Enstantane ile sensörümüze ne kadar süre ışığın yansıyacağını belirleriz. Bu süre en fazla otuz saniye ile en az 1/8000 saniye aralığında değişkenlik gösterir. 

Fotoğraf makinenizi sol tarafında bulunan seçeneklerden S moduna alarak sağ taraftaki tekerleği çevirerek enstantaneyi ayarlayabilirsiniz. Enstantaneyi sayısal olarak ne kadar arttırırsanız sensöre giren ışık miktarı o kadar azalacak ve perde kapanma hızı artacaktır. Enstantanenin artmasıyla perde hızının artması doğru orantılıdır. 

Ege Life | Enstantane nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Çekeceğiniz konuya göre enstantane değerleri değişiklik gösterir. Örneğin mimari bir yapıyı çekeceksiniz. Bunun için enstantaneyi çok arttırmanıza gerek yok çünkü yapı bir yere kaçmıyor. Işık durumuna göre ortalama 60-125 arası enstantane ile çekebilirsiniz. Ancak hareketli nesneleri çekecekseniz enstantaneyi arttırmanız gerekir. Örneğin bir futbol maçındasınız. Oyundaki oyuncular sürekli hareket halindedir. Bunun için görüntüyü net yakalamanız gerekiyor. Enstantane değeri oyuncunun durumuna göre 500-1000 arası değerleri uygundur. Hareketli nesneleri çekerken önemli bir püf nokta daha var. Örneğin makinenizle pozisyonunuzu alıp kadrajınızı ayarladınız ve hareketli bir nesne çekeceksiniz. Nesne kadrajınıza doğru karşıdan gelen bir hareketteyse enstantaneyi çok arttırmanıza gerek yok. Çünkü nesne kadrajınız içerisinde kalacağı için anı daha kolay yakalayabilirsiniz. Kadraj pozisyonunuzu çok değiştirmenize gerek olmadığı için hareketi daha kolay hapsedebilirsiniz. Diğer bir durumda nesne kadrajınıza paralel hareket halinde ise yani yanınızdan gelip geçecekse o zaman enstantaneyi çok yüksek tutmanız gerekiyor. Çünkü nesnenin kadrajınızda kalma zamanı diğer duruma göre daha azdır ve bu yüzden enstantaneyi yükseltip anı net yakalamanız gerekiyor. 

Ege Life | Enstantane nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Enstantane fotoğrafta sadece hareketleri net yakalamak için değil, hareket izi oluşturmak için de kullanılır. Bunun adı ise blur’dur. Düşük enstantane değerleri ile fotoğrafınızı çekip (tabii elinizi titretmemek kaydıyla) hareket izi oluşturabilirsiniz. Şöyle anlatayım; akşam vakti makinenizi tripodun üzerine koyduğunuz ve enstantaneyi otuz saniyeye kadar düşürdünüz. Kadrajınızda da elinde ışık kaynağı tutan biri var. Siz deklanşöre bastıktan sonra elinde ışık kaynağı tutan kişi onu hareket ettirmeye başlıyor. Fotoğraf tamamlandığında ise ortaya çok hoş ışık huzmeleriyle bir görüntü oluşacaktır. 


Siyah beyaz çektiğim bu fotoğrafta ise enstantaneyi düşük tutarak önden geçen bisikletli ile blur görüntü oluşturdum ve arkada telefonla konuşan kişi net çıktı ve sonucunda da bana ödül getirdi. :) Sizin de enstantaneyi kullanarak bu tip fotoğraflar çekeceğinize ve birçok ödül alacağınıza inanıyorum.

Bol okuma ve fotoğrafla kalın…Süleyman Gülen

Yorumlar

Yorum Yap

500