Enginar’ın Başkenti Urla kapılarını 5. Kez Açtı

 |  || Enginar’ın Başkenti Urla kapılarını 5. Kez Açtı
1 Haziran 2019

Enginar’ın Başkenti Urla kapılarını 5. Kez Açtı

  • 1 Haziran 2019
  • 605 Görüntülenme
  • 0 YORUM


İzmir Urla’da 5. Uluslararası Enginar Festivali kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Birbirinden ilginç enginarlı yemek tariflerinin olduğu festivale vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Ege Life | Enginar’ın Başkenti Urla kapılarını 5. Kez Açtı

Uluslararası 5. Urla Enginar Festivali, görkemli bir törenle kapılarını tüm İzmirlilere ve misafirlere açtı. 26-28 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenen festivalde birbirinden ilginç yemekler ve değişik tatlar keşfedildi. Festivalin ilk gününde Urla Jandarma Kavşağından Urla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılan kortej yürüyüşünde renkli görüntüler ortaya çıktı. Urla Cumhuriyet Meydanında sona eren kortej yürüyüşünün ardından açılış törenine geçildi. 

Ege Life | Enginar’ın Başkenti Urla kapılarını 5. Kez Açtı

Törene ev sahibi Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz’un yanı sıra çok sayıda isim katıldı. CHP

İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Murat Bakan, Sevda Erdan Kılıç, Bedri Serter, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Urla Kaymakamı Önder Can çok sayıda davetli ve vatandaşlar açılış törenine büyük ilgi gösterdi. 

Ege Life | Enginar’ın Başkenti Urla kapılarını 5. Kez Açtı

Üreticilerimizle Aralıksız Buluşacağız

Açılışta Urlalılara seslenen Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, konuşmasına Urla-Uzunada’da eğitim sırasında hayatını kaybeden asker için taziye dileklerini iletti. Başkan Oğuz, Urla Enginar Festivali’nde Urla’nın hikâyesini yazmak için toplandıklarını belirterek şunları söyledi: “Bu festival bir Urla hikâyesidir. Bu hikâyenin içinde bayram misali misafirleri bekleyen esnaflar da var. Ben de zamanında çiftçilik ve esnaflık yapan biri olarak hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Festivallerimizde üreticilerimiz ile aralıksız olarak buluşacağız. Kurulan stantlarda 80 tane enginar ve 55 tane meyve sebze üreticisi sizlere 3 gün boyunca hizmet edecekler.” 

Ege Life | Enginar’ın Başkenti Urla kapılarını 5. Kez Açtı

Festivallerin Sayısını Artıracağız

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu ise festivallerin yapıldığı bölgenin turizm faaliyetlerini artırdığının altını çizerek şunları kaydetti: “Ünü İzmir dışına çıkan Urla Enginar Festivali buna bir örnektir. Her yıl on binlerce kişi bu festival için Urla’ya geliyor. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak önümüzdeki süreçte mevcut festivallerin sayısını artırmak için uğraşacağız. Büyükşehir olarak tarıma ve üreticiye büyük önem veriyoruz. Başkanımız Tunç Soyer, daha iyi bir tarım mümkün belgesi ile Seferihisar’da tarım için yola çıkmıştı. Başkanımız Soyer, Seferihisar’da önceki dönem yaptıklarıyla tarımda nasıl bir değişim olabileceğini gösterdi. Urla’da enginarla birlikte artık çilekte büyük önem kazandı. Büyükşehir olarak kuşkonmaz ve çileğe de desteklerimizi artırarak devam edeceğiz. Kooperatifler ile el ele vererek ürün çeşidini artıracağız.”Yorumlar

Yorum Yap

500