En İyi Bitkisel Protein Kaynakları

 |  || En İyi Bitkisel Protein Kaynakları
01 Ekim 2019

En İyi Bitkisel Protein Kaynakları

  • 01 Ekim 2019
  • 915 Görüntülenme
  • YORUM

Protein kavramı günümüzde et ile neredeyse eş anlamlı hâle gelmiş durumda. Hâl böyle olsa da sebze bazlı bir diyet yapan biri de yeteri kadar protein tüketebilir. Et ve diğer hayvansal ürünler protein bakımından çok zengin olsa da aynı miktarda kalori bakımından da oldukça yüksek değerlere sahiptir. Küçük bir tavuk parçası 3 gram protein içerirken tam olarak 60 kaloriye denk gelir. Ancak bir parça Brüksel lahanası yine 3 gram protein içerirken yalnızca 38 kaloridir. Biz de sizler için, sebze bazlı diyetlerde kullanabileceğiniz bazı sebzelerin porsiyon başına içerdikleri protein miktarlarını derledik.

 

Nohut

Haşlanmış bir bardak nohut tam tamına 39 gram protein içerir. Evinizde kolayca yapabileceğiniz nohut salataları protein açısından oldukça zengindir.

 

Mercimek

Bir bardak mercimekte yaklaşık 18 gram protein bulunur. Diyetlerde kullanılması oldukça faydalı olan mercimeğin lifli yapısını da göz ardı etmemek gerekir.

 

Yulaf Ezmesi

Biraz kuru bir tadı olsa da yulaf ezmesinin bir bardağı yaklaşık 6 gram protein içeriyor. Yulaf ezmesinin sindirim sisteminde oluşturduğu faydayı düşündüğünüzde, bir taşla iki kuş vurmak gibi bir şey!

 

Kinoa

Son zamanlarda sağlıklı beslenme arasının en büyük favorilerinden olan kinoa, bir bardağında yaklaşık 8 gram protein içeriyor. Salatalara ve yemeklere ilave etmenizde fayda var!

 

Bezelye

Bir bardak bezelyenin içerdiği protein miktarı yaklaşık olarak 8 grama tekâmül ediyor. Bugün bezelye salatası denemek için harika bir gün değil mi?

 

Kabak Çekirdeği

Sindirim ve bağışıklığa faydası olduğu söylenen kabak çekirdeği protein miktarı açısından da yüzleri güldürüyor. Bir bardak kabak çekirdeği 12 gram protein içeriyor.

 

Ay Çekirdeği

İzmirlilerin çiğdeminden bir bardak tükettiğinizde vücudunuza tam olarak 29 gram protein almış oluyorsunuz. Bu miktar gerçekten denemeye değer. Ancak içerdiği yağ miktarını gözden kaçırmamakta fayda var!

 

Börülce

Bir bardak kuru börülce yemeğinin yağını ve tuzunu oranlı kullandığınızda vücudunuza 16 gram protein girmiş oluyor. Çiğ çiğ tüketmek de bir çözüm.

 

Enginar

Ege’nin müthiş enginar yemeğini bilmeyeniniz yoktur. Bir adet enginar kalbinde tam 8 gram protein mevcut. Hem hafif hem sağlıklı olan enginarı baş tacı etmemek mümkün değil.

 

Chia Tohumu

Pudinglerde, salatalarda ve hatta artık yemeklerde kullanılan chia tohumu, protein açısından cömert. 30 gram chia tohumu yaklaşık 5 gram protein içeriyor. Oldukça iyi bir oran.

 

Tahin

Bir tatlı kaşığı tahinin yaklaşık 3 gram protein içerdiğini biliyor muydunuz? Gün içinde ihtiyacınız olan proteini almak için oldukça faydalı bir kaşık!

 

Haşhaş

30 gram haşhaş 10 gram protein içeriyor. Yani yediğiniz haşhaşın 3’te 1’i protein. Bu sizin için faydalı bir oran olarak görülebilir. Ancak içine kullanacağınız ürünün diyetinize uygun olmasına dikkat edin.

 

Çeviren ve Derleyen: Damla Kılınç

Kaynak: www.ranker.com

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500