Eğitimde Sistem Değişti, Ders Sayıları Azaltıldı Merih Eyüp Demir: “Çok Çalışmamız Gerekiyor”

 |  || Eğitimde Sistem Değişti, Ders Sayıları Azaltıldı Merih Eyüp Demir: “Çok Çalışmamız Gerekiyor”
1 Haziran 2019

Eğitimde Sistem Değişti, Ders Sayıları Azaltıldı Merih Eyüp Demir: “Çok Çalışmamız Gerekiyor”

  • 1 Haziran 2019
  • 770 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Eğitimde Sistem Değişti, Ders Sayıları Azaltıldı
Merih Eyüp Demir: “Çok Çalışmamız Gerekiyor”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk liselerde yeni eğitim sistemini açıkladı. Yeni sistemde liselerde ders sayıları azaltıldı. Öğrencilere seçmeli ders imkânı sağlandı. Bakan Selçuk, yeni sistemde öğretimden çok eğitmenin ön planda olduğunu, öğrenciler için kariyer ofisleri kurarak öğretmenleri de sonucunda sertifika verecekleri Akademi Gelişim Programı’na (AGEP)  dahil edeceklerini söyledi. Yeni sistem beraberinde pek çok tartışmayı da getirdi. Yeni sisteme 2019-2020 eğitim öğretim yılında geçiş yapılacak. Yeni öğretim yılı yeni sistem için bir geçiş yılı olarak görünüyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Türk EğitimSen 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyüp Demir, herkesin yeni sistem için çok çalışması gerektiğini söyledi. 

“HERKESE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Ege Life | Eğitimde Sistem Değişti, Ders Sayıları Azaltıldı Merih Eyüp Demir: “Çok Çalışmamız Gerekiyor”

Açıklanan yeni eğitim sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye kamuoyunun da fikir birliğine vardığı eğitimde ileriye gitmemiz gerekirken geriye gittiğimiz gerçeği var. Bakan bey de göreve geldiği zaman söylemişti eğitim sabahtan akşama değişmez diye. Eğitimde toplumun da büyük beklentiler içerisinde olduğu da yadsınamaz bir gerçekliktir. Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde böyle bir değişiklikle insanlara ön bilgi vermiş oldu ve kamuoyunda bazı tartışmalar yaşandı. Bakanlık tekrar bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Bu değişikliğin sadece liselerde değil, ortaokul ve ilkokul seviyelerine kadar gideceğinin ipuçlarını görebiliyoruz. Bunu Bakanlığın açıklamış olduğu hedeflerindeki şu ifadeden görüyoruz: “Ortaöğretimde öğrencilere, ortaokulda netleştirilen yönelim ve tercihlerine göre alanlar arası yatay geçiş imkânı sağlanacaktır.” ibaresi önemli bir ibare. Bu demek oluyor ki ortaokulda liseler için bir tercih sistemi geliştirilecek. Yine başka bir paragrafta ise “Ortaöğretimde çocukların ilgi ve yetenek ve mizaçlarına göre seçmeli ders yapısı oluşturulacaktır” yazıyor. Ziya Bey’in eğitim modeli budur. Çoklu zekâ kuramını savunuyor. Milli Eğitim Bakanlığının bize sunmuş olduğu bu verilerden bir şeyler çıkarmak mümkün müdür? Belli bir yere kadar mümkündür. Çünkü uygulamaya geçmesi lazım. 2019-2020 eğitim yılında bu sistem hayata geçecek ve bu ilk yıl sisteme geçiş yılı olacak. Herkese büyük görevler düşüyor bu ilk yılda. Sendikacılar ve eğitimcilerle bir araya gelip bu sisteme son düzeltmelerin yapılması gerekiyor. Sisteme geçiş sürecinin olacağı bu ilk yılda baştan sona tüm ders kitapları ve materyalleri yeniden basılacak. Yeni sistem için öğretmen eğitimleri verilecek. Çok çalışmamız gereken zamanlar bizi bekliyor. 

Ege Life | Eğitimde Sistem Değişti, Ders Sayıları Azaltıldı Merih Eyüp Demir: “Çok Çalışmamız Gerekiyor”

Sizce bu yeni eğitim sistemine öğrenciler ve eğitimciler hazır mı?

Bu sisteme hazır mıyız, değil miyiz diye ilk geçiş yılında bunu görmüş olacağız. Kademeli geçiş süreci bizi bekliyor. Akademik Gelişim Programı (AGEP) çerçevesinde öğretmenlere eğitimler verilecek.  Eğitimler sonunda öğretmenlere sertifikaları verilecek ve 2020-2021 öğretim yılında 9. sınıflar sisteme giriş yapacak. Ders saat sayıları azalacak ve burada şöyle bir soru ortaya çıkıyor: Bazı branş öğretmenleri ne olacak? Biz daha önce 4+4+4 sistemine geçerken de bazı sınıf ve branş öğretmenlerinde eksik ve fazlalıklar yaşadık. Halen daha onun eksikliklerini çekiyoruz.

Ege Life | Eğitimde Sistem Değişti, Ders Sayıları Azaltıldı Merih Eyüp Demir: “Çok Çalışmamız Gerekiyor”

“HERKES MATEMATİK GÖRECEK” 

Yeni sistem neler getirecek?

İlk başta ders sayıları azaltıldı. 9. sınıfta 15-16 ders gören öğrenciler artık 8, aynı şekilde 10. sınıfta 15-16 ders gören öğrenciler 8, 11. sınıfta 12-15 ders gören öğrenciler 10 ve 12. sınıfta da 12-15 ders gören öğrenciler artık 7 ders görecek.  Sistem; zorunlu ortak dersler, zorunlu tercih grupları, disiplinler arası kariyer dersleri adı altında bölümlendiriliyor. Şimdi 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda zorunlu ortak dersler Türk Dili ve Edebiyatı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri. 10. sınıfta bu zorunlu derslere bir tane daha ekliyoruz: Bilgi Kuram ve Uygulamaları. 11. sınıfta bu dersin ikinci etabı verilecek. 12. sınıfta ise zorunlu derslere Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi ekleniyor. Basında çıkan bazı haberlerde matematik seçmeli deniliyor. Bakanlık bununla ilgili açıklama yaptı, herkes matematik görecek. Zorunlu ders kapsamında öğrencilere matematik dersleri verilecek. Öğrencilere sayısal, sosyal ve fen gruplarından ders seçmeleri istenecek. Öğrencilerin hayattaki becerilerini yükseltmek için Hayal, Etkinlik ve Yaşam (HEY) adı altında dersler verilecek ve öğrencilerin beceri potansiyellerini yükseltmek hedeflenecek.  


Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen


Yorumlar

Yorum Yap

500