Egede Kurulmuş Arkadaşlıklar ve TARZLAR MOZAİĞİ: NARKOZ

 |  || Egede Kurulmuş Arkadaşlıklar ve  TARZLAR MOZAİĞİ: NARKOZ
01 Ocak 2022

Egede Kurulmuş Arkadaşlıklar ve TARZLAR MOZAİĞİ: NARKOZ

  • 01 Ocak 2022
  • 266 Görüntülenme
  • YORUM

Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen

Egenin sıcak havasında samimi arkadaşlıklar sonucunda doğan, narkoz almışçasına sahnede eğlenen ve eğlendiren bir grup: Narkoz. Kurulduğu tarihten bu yana dostlukla ve yüksek enerjiyle çalan Buca çıkışlı grubun hedefleri de yüksek. Pandemi döneminde çatı konserleri ile ulusal çapta adını duyuran Narkoz, Ocak ayında çıkaracağı üçüncü şarkısı ile dinleyicileri ile buluşmaya devam edecek.

 

Narkoz'un kurulma sürecini anlatabilir misiniz?

Emre: 26 Eylül 2016'da kuruldu. Güzel bir bahar günüydü (gülüyorlar) Aslında Narkoz ismini aldığımız tarih. Vizyon ve daha yukarılara tırmanmak için farklı bir kafa yapısına girdik. Samet, Onur ve ben zaten bir projede çalışıyorduk. İnsanlarda narkoz alınca oluşan eğlenceli hallerden ilham aldık. Repertuvarımızı da hareketliye çevirmeye başladık. Sahnede de o tarz insanlar olduğumuz için tam bize uygun bir grup adı oldu. Narkoz almış gibiyiz, insanları da o hâle getirmeye çalışıyoruz.

Onur: Soner'i gruba transfer etmek için çok uğraştık ve bir seneyi sürdü. En sonunda bize katıldı ve güzel bir ekip olup çalmaya devam ettik.

Soner: Bonservisim kendi elimdeydi ondan. (gülüyor) Başka biriyle çalıştığım için gelemedim, sonra geldim yani. Alışma sürecim çok uzun sürmedi değil mi?

Emre: Aynen aynen bir ay sürdü ya da dört hafta falan.

"TARTIŞMALARIMIZ SADECE İŞ İÇİN"

 

Bazı gruplar zamanla fikir ayrılıklarına girdiği için dağılıyor. Sizi bir arada tutan şey nedir?

Samet: Sadece fikir ayrılığı olarak bakarsan zaten hepimiz en başta farklı tarz müzik dinliyoruz. Biz dışarıda da sürekli birlikteyiz. Bir yere gidip takılabiliyoruz. Arkadaşlığımız olduğu için uzun sürüyor. Maddi manevi her zaman birbirimize destek çıkıyoruz. Grup olayında bütün düşündüğün zaman ilerleyebiliyorsun. Para konusunda bile şimdiye kadar kimse ağzını açıp haksızlık konusundan asla dem vurmamıştır. Grupta herkesin bir görevi vardır onu yerine getirir.

Emre: Ben şuna inanıyorum: tartışmayı sadece iş içerisinde bırakıp orası ile sınırlandıracaksın. Kendi aramızda çok tartışan bir grubuz ancak bizim tartışmalarımız sadece iş için. Bazı konularda çok ciddi fikir ayrılıklarımız var. Arkadaşlık olarak hiçbir sorunumuz yok, hatta her geçen gün üzerine koyuyoruz. İş ve arkadaşlığı birbirine karıştırmayan gruplar uzun ömürlü oluyor.

Onur: 5 dakika önce iş için ciddi bir tartışma yaşadığımızda 5 dakika sonra arkadaşlık ilişkisi içerisinde kahkaha atabiliyoruz. Bunun dengesini iyi kurduk.

Pandemide kapanma sürecinde grup olarak nasıl günler geçirdiniz?

Onur: 2020 Kasım ayında başlayan 8 aylık bir kapanma yaşadık. Tabii bu kapanma döneminde biz beraber olmaya ve çalmaya devam ettik. Online konserler yaptık.

 

"TARZLAR MOZAİĞİ"

 

Ne tarz müzikler çalıyorsunuz?

Onur: Şimdi şöyle bir durum oldu: aslında ilk rock müzik mantığı ile başladık. Hepimiz dönem dönem para kazanmak için farklı işlerde bulunduğumuzdan (türkü barda çalan, düğünlerde çalan, Yunan müziği yapan) tarzlarımız genişlemeye başladı. İnsanlar da bunu istiyordu. Bir dönem gittik metal barda çaldık. Gittik bir sezon düğün çaldık. Yola çıkarken sahnede eğleneceğiz mantığı ile çıktık. Ben buna aslında biraz da tarzlar mozaiği diyorum.

Vedat: Bundan sonra sloganımız olsun: (kollarını iki yana açarak) Tarzlar mozaiği!

Samet: Repertuvarda en büyük artı bu. Normalde herkes başka müzik dinliyor anlaşamıyoruz ancak bu durum çaldığımız müzik çeşitliliğine baya katkı sağladı. Bir anda düğün şarkıları çalıp bir anda aşırı metale dönebiliyoruz.

Emre: Slow çalmayı beceremiyoruz zaten.

Grubun gelecek planı nedir?

Samet: Pandemi sürecinde evlerde olduğumuz için beste yapmaya başladık. Önceden de böyle bir fikrimiz vardı ancak çok çalıştığımız için çok vakit ayıramamıştık. 5-6 parça yaptık. Albüm olarak değil ancak tekli olarak çıkartmaya başladık. Olmaz ve Gel parçalarımız çıktı. Artık proje odaklı çalışmaya başladık. Sahneler hâlâ bizim için önemli ama önemimiz bir tık daha fazla projeye kaydı. Her grup kendi bestesini yapıp onların söylenmesini daha çok ister. Bu da bir süreç, hemen çıkarttım şimdi oldu demekle olmuyor. Her ay bir tane çıkartmayı düşünüyoruz, hedefimiz bu. Vokal olarak ben değil diğer arkadaşlarım da söylüyor. Grup olarak çeşitli seslere sahibiz.

 

"Olmaz" isimli şarkı klibinizi İzmir'de çektiniz. Nasıl bir deneyim oldu?

Samet: Onda aslında biraz aksatlıklar yaşadık. Emre anlatsın.

Emre: Ben klibin çekileceği hafta görme kaybı yaşadım, hastaneye yattım ve 2 hafta hastanede kaldım. Sahte rakıdan falan değil herkes aynısını soruyor. Nedenini hâlâ teşhis edemediler. O dönem tabii benim ve arkadaşlarımın modu düştü. O işe istediğimiz gibi sarılamadık. Tarihi ertelentikçe ertelendi.

Samet: Normalde 1 Eylül’de çıkacaktı. İlk önce Emre'nin ayağı kırıldı. Sonra eylülde sargı çıkacak klipte biz oynayacaktık. Klip yazıldı, çizildi. Hepimiz oynayacaktık, alçı çıksın öyle yapalım dedik. Alçı çıktı bu sefer gözlerde sıkıntı oldu.

Emre: Alçının çıktığı hafta gözlerimi kaybettim.

Samet: O yüzden dedik hemen klip için oyuncu bulalım. Çünkü 1 Ekime tarihi vermiştik. Öyle geçirdik, güzeldi aslında.

Emre: Artık yeni klip öncesi bir aylık karantinaya gireceğim (gülüyorlar)

 

"BEKLEDİĞİMİZDEN İYİ"

 

Şarkılarınıza gelen geri dönüşler nasıl oldu?

Samet: Dijital ortamı keşfetmeye çalışıyoruz. Ben de bakıyorum şimdi her konuştuğum kişi ilk parçalarımıza göre çok iyi olduğunu söylüyor. Spotify'da 30 bin dinlenmeyi geçtik. İlk parçamız "Gel" YouTube'da 130 binden fazla dinlendi. Benim beklediğimden daha iyi ilerliyor süreç.

Vedat: Talihsiz bir süreç yaşadık, Instagram hesabımız çalındı. Tam da klip ve şarkıları çıkardığımız zamanlarda oldu. Onun dezavantajını yaşadık.

Emre: Klibi çektiğimiz akşam ya! Sayfamızı da daha yeni geri alabildik.

Onur: 5 yıldır düzenli kullandığımız ve baya emeklerimizin olduğu bir sayfa. Bir anda başka hesap açtık. Bir şeyler atıyoruz hiç etkileşim alamıyorduk.

Samet: Onur hep diyordu üçüncü çıkaracağımız şarkıyı çok beğendim o olsun ilk diye. Artık beddua mı etti ne oldu 2 şarkıda sıkıntılar yaşadık.

Vedat: Her şeyi sen mi planladın yoksa! (gülüyorlar)

İZMİR BAZLI DÜŞÜNMEDİK

 

Ulusal çapta bir şeyler düşünüyor musunuz?

Vedat: Küresel düşünüyoruz.

Emre: Hiçbir zaman İzmir yerelinde kalamadık biz. Grubu kurduktan iki hafta sonra Uşak'a gitmeye başladık. Sonra Muğla'ya gitmeye başladık. Onu Balıkesir takip etti. İstanbul, Eskişehir, Bursa. Burada kurulduk baya yayıldık. Balıkesir'de bir belediye konserinde menajerlik yapan bir Alman çift ile tanıştık bizi Almanya'ya davet ettiler. Oraya gidip turne yaptık. Hiçbir zaman İzmir bazlı düşünmedik.

Samet: Buca çıkışlı bir grup olduğumuz için orada her hafta muhakkak bir gün çalıyoruz. Orası bizim kalemiz.

Onur: Pandemi döneminde baya Türkiye gündemine oturmuşluğumuz var. Çatı konserleri yapmıştık.

Samet: İlk biz yapmıştık. Belgesel bile çekmişlerdi.

 

Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Narkoz: Büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öperiz. Dergiyi okumaya ve bizi dinlemeye devam edin!

 

Narkoz Grup Üyeleri:

Samet Türkyılmaz – Solist

Onur Tevfik Yümlü – Gitar, vokal

Soner Uslu – Klavye, vokal

Vedat Ataş – Bas Gitar

Emre Elmas – Bateri


Yorumlar

Yorum Yap

500