Dünyanın En Görkemli 5 Anıt Heykelinden Hikâyeler

DOSYA | || Dünyanın En Görkemli 5 Anıt Heykelinden Hikâyeler
01 Kasım 2021

Dünyanın En Görkemli 5 Anıt Heykelinden Hikâyeler

 • 01 Kasım 2021
 • 64 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Heykeller tarihteki önemli anları ölümsüzleştirir, merkezi bir inancı temsil eder veya büyük bir başarıyı kutlar. Pek çok antik zaman heykeli geçmişten günümüze gelmeyi başardı ve bu heykellerle ilgili oldukça ilginç hikayeler mevcut. Bu tarihi heykellerin her biri, bu listede daha yakın zamanda inşa edilmiş olanlar gibi, anlatacak kendi benzersiz hikâyelerine sahiptir. Biz de tarih ve mimarlık tutkunları için bu muhteşem hikâyeleri derledik. Tarihte heyecanlı bir yolculuğa var mısınız?

 

Cristo Rei (Kurtarıcı İsa) – Portekiz

Ege Life | Dünyanın En Görkemli 5 Anıt Heykelinden Hikâyeler

İngilizler, İkinci Dünya Savaşı sırasında Portekiz'den yardım istemediler, bu da Portekiz'in savaş süresince tarafsız kalabileceği anlamına geliyordu. Ülke, ABD'nin Santa Maria'da bir askeri üs kurduğu 1944 yılına kadar tarafsız kaldı. Mayıs 1959'da 360 metrelik Cristo Rei heykeli açıldı ve o zamandan beri Lizbon şehrine oldukça yüksek bir noktadan baktı. Lizbon Kardinal Patriği Brezilya'daki Kurtarıcı İsa heykelini yıllar önce ziyaret etmişti ve onun bu deneyimi Portekiz heykeline ilham kaynağı oldu. Portekiz, İkinci Dünya Savaşı'nın dehşetinden kurtulduğunda, bunu kutlamak için son derece minnet dolu bir heykel inşa etmeye karar verdi. Anıtın elle yontulmuş İsa heykelini destekleyen kemerleri, dört ana yönün her birine bakar ve geceleri aydınlatılır.

 

Sendai Daikannon – Japonya

Ege Life | Dünyanın En Görkemli 5 Anıt Heykelinden Hikâyeler

Sendai Daikannon, Japonya'nın Sendai kentinde bulunan dünyanın en büyük altıncı heykelidir. Bir zamanlar dünyanın en uzun heykeliydi, ancak bugün altıncı sırada yer alıyor. 100 metrelik heykel, bir elinde dilek taşı, diğer elinde su matarası tutan bir merhamet tanrıçasını temsil ediyor. Zemin kattaki girişte, her biri tanrıçanın dönüştürebileceği farklı formları temsil eden 33 heykel bulunuyor. Bunların karşısında daha fazla heykel var, ancak her biri Çin astrolojisinde bir ayı temsil eden şeytani yaratıkları betimliyorlar. Ziyaretçiler heykelin tepesine asansörle çıkabiliyor ve bir merdiven kullanarak aşağı inebiliyor. İnerken, duyguları ve arzuları temsil eden 108 Budist heykelinin yanından geçilen heykelde, herhangi bir olumsuz duygudan kurtulmak isteyen bir ziyaretçi, uygun heykeli bulmalı, dilek tutmalı ve bağış bırakmalıdır. Hem ürkütücü, hem mistik!

 

The Motherland Calls (Anavatan Çağırıyor) – Rusya

Ege Life | Dünyanın En Görkemli 5 Anıt Heykelinden Hikâyeler

Anavatan'ın asla teslim olmama ve tüm düşmanlar yok edilene kadar toprağı savunmaya devam etme çağrısını sembolize eden anıt heykeli, 1958 yılında Stalingard Savaşı anısına yaptırıldı. 85 metrelik ana gövde boyu ile Avrupa'nın en uzun heykeli unvanını elinde tutuyor. Savaşta ölen 2 milyondan fazla askerin anısının yad edildiği heykelin ağırlığı yaklaşık 8000 tondur. Heykel, kılıcı sağ elinde dünyanın en büyük kılıcını tutarken, sol kolunu uzatan cesur bir kadının tasviridir.

 

Konfüçyüs – Çin

Ege Life | Dünyanın En Görkemli 5 Anıt Heykelinden Hikâyeler

Konfüçyüs, Çin'in en etkili filozoflarından biri olarak kabul edilir. Konfüçyüsçülüğün kurucusu olarak bilinir. Öğretileri de günümüz kitaplarında bile geçmektedir. Konfüçyüslüğe göre kişi etik davranışları ön planda tutmalı ve çevresine örnek olmalıdır. Geleneksel olarak Konfüçyüs'ün, Çin'in Shandong Eyaletindeki bir tepe olan Ni Dağı'ndaki bir mağarada doğduğuna inanılır. Mitolojiye göre Konfüçyüs'ün annesi onu bir süreliğine terk etmiş ve ona bir kaplan ve bir kartal tarafından bakılmıştı. Bu mitolojinin gerçekleştiğine inanılan Ni Dağında 71 metrelik dev bir Konfüçyüs heykeli inşa edilerek, anıtın geleneksel Çin kültürünü tanıtmaya yardımcı olması planlanmıştır.

 

Afrika Rönesans Anıtı – Senegal

Ege Life | Dünyanın En Görkemli 5 Anıt Heykelinden Hikâyeler

2010 yılında Senegal'in o zamanki başkanı Abdoulaye Wade, Afrika'nın en yüksek heykelini açtı: Afrika Rönesans Anıtı. Yaklaşık 50 metrelik bronz heykelin, Afrika'nın kurtuluşunun gururlu bir sembolü olması ve turistleri ülkeye gelmeye teşvik etmesi hedeflendi. Resmi olarak Senegal'in Fransa'dan bağımsızlığının 50. yıldönümünü kutlamak için yapılmış olsa da temel sebebin ülkeye turist çekmek olduğu gizlenemedi. Heykel, bir kolunda küçük, çıplak bir çocuğu tutan güçlü bir adamı, diğer kolu ise bir kadına sarılı olarak tasvir ediyor. Ancak ülke nüfusunun neredeyse yarısının yoksulluk sınırının altında yaşadığı ve sadece heykel için 27 milyon dolar harcandığı gerçeği ne yazık ki halk tarafından büyük bir öfke doğurdu. Tam da bu sebepten, inşaat devam ederken, heykelin üzerinde durduğu tepenin dibinde çöp yığınları oluşturuldu.

 

Çeviren ve Derleyen: Damla Maramuroğlu

Kaynaklar:

https://listverse.com/2021/09/27/10-intriguing-stories-surrounding-the-worlds-tallest-statues/

https://www.atlasobscura.com/places/sendai-daikannon

https://www.scmp.com/news/china/society/article/2165226/worlds-largest-confucius-statue-gets-final-polish-east-china

http://www.alluringworld.com/african-renaissance-monument/

 • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500