10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

DOSYA | || 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap
1 Kasım 2019

10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

 • 1 Kasım 2019
 • 623 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının üzerinden bugün tam 81 yıl geçti. Cumhuriyetimizin ve milletimizin kurucusu, dilimizden haklarımıza kadar tüm özgürlüğü avuçlarımıza bırakıp 10 Kasım 1938 sabahı ebediyete göç etti. Değerli başöğretmenimizi saygıyla anıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken bu günlerde, Atatürk’ü anlamak için mutlaka okumanız gereken 10 kitap önerisini sizler için derledik!

 

Güneşi Özledik / Ruşen Eşref Ünaydın

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

Yayınevi: Ka Kitap

Her şeye rağmen muhakkak bir nura doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletim hakkındaki muhabbetim değil; bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık saçmaya ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdendir.”

Mustafa Kemal’e ait yukarıdaki satırlarda övgüyle söz edilen gençliğin ve Türk milletinin 1938 senesinden bu yana ne büyük kayıplar verdiğini, Mustafa Kemal’in cumhurbaşkanlığı döneminde genel sekreterliğini yapmış, en yakınındaki isimlerden biri olan Ruşen Eşref Ünaydın’ın birinci el tanıklıkları, gözlemleri ve hatıralarını anlattığı, bazılarını ilk defa işiteceğiniz Milli Mücadele ve Atatürk’e dair bu eserin her satırını ibretle okuyacaksınız.

 

Atatürk ve Türk Devrimi / Metin Aydoğan

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

Yayınevi: İnkılap Kitabevi

“Uçurumun kenarında yıkık bir ülke. Her çeşit düşmanla kanlı boğuşmalar. Yıllarca süren savaş. Ondan sonra içerde ve dışarda saygı ile tanınan yeni bir vatan, yeni toplum, yeni devlet ve bunları başarmak için sürekli devrimler…”

Savaş kazanılmış, vatan toprağı düşman işgalinden kurtarılmıştı. Ancak asıl savaş şimdi başlıyordu. Mustafa Kemal Atatürk uzun yıllardır planladığı devrimleri bir bir hayata geçirecekti. Ancak bu zorlu süreçte yoksulluk kadar karşıtlarının yıkıcı eylemleriyle de mücadele etmek gerekecekti. Metin Aydoğan, Atatürk ve Türk Devrimi’nde tüm dünyanın saygıyla izlediği devrimlerin hayata geçiş sürecini ve o devrimlerin önderini az bilinen yönleri ile ele alıyor.

 

Çanakkale Geçilmez / Turgut Özakman

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Bilgi Yayınevi'nden Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında Turgut Özakman'ın anısına okurlarımıza armağan. Bu kitapçık, ortaöğretim öğrencileri ile Çanakkale Savaşı'nı kısaca ve doğru öğrenmek isteyenlere, ev hanımlarına, esnaflara, zanaatkârlara ve Mehmetçiklere yardımcı olmak için Diriliş-Çanakkale 1915 adlı kitabın kısaltılmış biçimidir. Ve yakın tarihimizin dürüst, gerçek, doğru bir kılavuzu niteliğindedir. Sizi yalan yanlış, hastalıklı, zehirli iddialardan koruyacak, başınızı dik tutmanızı, atalarınızın ve ninelerinizin yiğitlikleri ve yurtseverlikleri ile gurur duymanızı, geleceğe güvenle bakmanızı sağlayacaktır.

 

57 Yıl / Kolektif

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Ahmet Özgür Türen'in editörlüğü ile çıkan bu kitapta birbirinden değerli tarihçiler yer almakta. (Ali Güler, Barış Atagün, Emre Atan, Ferdi Çakmak, Hakkı Uyar, İrem Özsel Çavdar, İsmail Pehlivan, Kemal Arı, Kaan Karaduman, Orhan Çekiç, Salim Cöhce, Sevgi Bayat) M. Kemal Atatürk'ü en geniş şekilde ele alan eserlerden biri. 1881-1938 yılları arasında dünyaya damga vurmuş bir 57 yıl. Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının iftiralarının tarihe gömüldüğü bu eserde; Atatürk'ün doğum tarihi, kökeni, ailesi, milliyetçilik anlayışı, icraatları, dinle tarihle ve müzikle olan ilişkisi, ölümü, cenazesi ve vasiyeti gibi günümüzde tartışılmaya açılmak istenen önemli konulara cevaplar getirilmiştir.

 

Zübeyde Hanım ve Oğlu / Tuna Serim

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

Yayınevi: Destek Yayınları

Mustafa Kemal ve annesi için yazılmış ilk roman. Ona Meclis tarafından verilen soyadıyla adı Atatürk olan bu yakışıklı genç annesine benzerdi. Mavi gözleri, sarı saçları, okumaya olan merakı ve bitmeyen sevgisiyle. Zübeyde Hanım için acılarla başlayan yaşam oğlunu kucağına aldığı gün güzelleşti, o “Mustafa”sının çılgınıydı. Zaten ona bakan, onu tanıyan bir kadının sevgiden çılgına dönmemesi mümkün değildi. Zor günlerdi. Hasret herkesi, her yüreği yakıyordu. Mustafa Kemal annesine hasretti, Zübeyde Hanım oğluna... Ya Fikriye ve Latife? İkisi de yalnız onu sevdi, ama kavuşmaları zordu, hatta olanaksız, çünkü Mustafa Kemal için aşkın adı vatandı ve vatan bekleyemezdi. Çok sevdiği, hiç kırmadığı üç kadın yaşamları boyunca onu beklediler. Zübeyde Hanım İzmir’in kurtuluşuna kadar dayanabildi, Fikriye onu kaybettiğini anladığında intihar etti, Latife yaptığı küçük hataların bedelini bir daha insan içine çıkmamakla ödedi. Üçünün de rakibi vatandı ve Mustafa Kemal için söz konusu vatansa, gerisi teferruat sayılıyordu…

 

Atatürk / Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Atatürk'ün manevi şahsiyetine dair bu küçük tahlil tecrübesinde ne Kurtuluş Mücadelemizin ne de Büyük Türk İnkılabının tarihini veya ideolojik tefsirini yapmak iddiası vardır. Böyle bir mevzu, ancak, muhtelif cinsten bir yığın vesikaya istinat edeceği gibi mahiyeti itibariyle de Atatürk'le beraber kendisine yardım etmiş olan arkadaşlarının, kendisini hazırlamış olan siyasi ve içtimai hadiselerin, hulasa, bütün bir devrin tetkik ve tahlilini lüzumlu kılacaktır. Burada ise, Büyük Adam, daha plastik gösterilmek için tek başına ve yalın şahsiyet halinde alınmıştır; her portrede ve her monografyada yapıldığı gibi…

 

Tek Adam (3 Cilt) / Şevket Süreyya Aydemir

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Şevket Süreyya Aydemir Tek Adam'da değişen bir dünyada çöken bir dinsel- geleneksel imparatorluktan ve Sevr'i imzalanmış bir kalıntıdan, yepyeni bir ulusun, yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor. Tek Adam sadece Türk Devrimi’ni değil aynı zamanda, Mustafa Kemal Atatürk'ün kişiliğinde, bir devrimciyi de çok iyi çözümleyen ve okuyucuya aktaran bir başyapıt... (Emre Kongar)

 

Atatürk- Modern Türkiye’nin Kurucusu Dahi Generalden Liderlik Üzerine Dersler / Austin Bay

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Albay Austin Bay'ın yazdığı bu sürükleyici biyografide Atatürk'ün askerlik kariyeri ele alınırken 20. yüzyılın en etkileyici liderlerinden biri karanlıktan gün ışığına çıkarılıyor. Atatürk'ün genç bir askerî öğrenci olarak kendini askerlik tarihi ve stratejiyi iyice öğrenmeye verdiği günlerle öyküsüne başlayan Bay, ardından okuyucuyu Libya, Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşı'nın Türk-Rus cephelerine götürüyor. Bu yolculuk Atatürk'ün gerçekten yetenekli ve gözü pek komutanlığını, keskin zekâsını, savaş meydanlarındaki derin içgüdüsünü, örgütleme ve planlama konusundaki dehasını göz önüne seriyor. Onun askerî başarı, stratejik vizyon ve siyasi modernleşme konusunda bıraktığı miras 21. yüzyılda insanlara esin kaynağı olmaya devam ediyor.

 

Mustafa Kemal / Yılmaz Özdil

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınları

Yılmaz Özdil yeni kitabında, Mustafa Kemal’in Osmanlı ordusunda görevli bir askerken -bilhassa 1.Dünya Savaşı’nda görev aldığı Çanakkale cephesinde- çeşitli cephelerde ve daha sonra Türk Kurtuluş Savaşı’nda emperyalist güçlere karşı kazandığı başarıları, kurduğu yeni cumhuriyetle gerçekleştirdiği “çağdaş” demokratik cumhuriyet idealini, kadın hakları başta olmak üzere sosyal hayatta gerçekleştirdiği reformları, eğitim-kültür-sanat-ekonomi-tarım-sanayi-gündelik yaşam ve diğer başka alanda hayata geçirdiği, dönemi için emsalsiz denebilecek başarıları kaleme alırken, gündelik hayatından da kesitler sunuyor. 

 

Nutuk / Mustafa Kemal Atatürk

Ege Life | 10 Kasım Özel İçeriği Atatürk’ü Anlatan 10 Kitap

“Uyuyan milletler ya ölür ya da köle olarak uyanır.”

“Muhterem Efendiler, sizi günlerce meşgul eden, uzun ve ayrıntılı konuşmam, en nihayet, geçmişe karışmış bir devrin hikâyesidir. Bunda, ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek, bazı noktaları belirtebildiysem, kendimi mutlu sayacağım. Efendiler, bu konuşmamla, ulusal varlığı sona ermiş sanılan büyük bir milletin bağımsızlığını nasıl kazandığını ve bilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan, ulusal ve çağdaş bir devleti, nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım. Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen ulusal yıkımların yarattığı uyanıklığın ve bu aziz vatanın, her köşesini sulayan kanların bedelidir.”

 

Kaynak: Basın Bültenleri

 • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500