Köpeklerde Patella Luksasyonu (Diz Kapağı Çıkığı)

1 January 2019
Ş. Tuğrul KUNT

1982 Eskişehir doğumlu olan Uzman Veteriner Hekim Ş. Tuğrul Kunt, 2007 yılında Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Veteriner Cerrahi Uzmanı unvanını aldı. Daha sonra Edinburgh, Münih ve Cambridge'de cerrahi ve ortopedi üzerine eğitim gördü. Halen Ege Üniversitesi'nde doktora eğitimini sürdüren Kunt, aynı zamanda kendi kliniğinde kurucu hekim ve Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme & Farmakokinetik Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

Köpeklerde Patella Luksasyonu (Diz Kapağı Çıkığı)

  • 1 January 2019
  • 4251 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Köpeklerde Patella Luksasyonu (Diz Kapağı Çıkığı)


Merhabalar,

Bu sayımızda sizlere köpeklerde görülen ve topallama ya da aksamaya sebep olabilen önemli bir hastalık olan Patella Luksasyonu’ndan kısaca bahsedeceğim.

Ege Life | Köpeklerde Patella Luksasyonu (Diz Kapağı Çıkığı)


Daha fazla küçük ırk köpeklerde görülen Patella Luksasyonu doğumsal ya da travmaya bağlı olarak şekillenebilir. Genetik olarak yatkın olan bazı köpeklerde çok sık rastlanan bu problem öte yandan her ırktan köpekte travma sonucu gelişebilir. Bu hastalıkta Femur’un alt kısmı üzerinde kayma özelliğine sahip olan Patella’nın tam ya da yarı çıkıkları sonucunda diz ekleminin biyomekanik özelliği bozulur ve köpeğimiz topallamaya ya da hiç basamamaya başlar. Esasında bir kırık gibi ağrı yapmıyor olsa da Patella Luksasyonu köpeklere ciddi rahatsızlık hissi veren bir durumdur. Öte yandan ilerleyen olgularda dizin biyomekanik özelliği ve denge kurucu yapısının bozulması sonucu diz bağlarında hasar meydana gelebilmekte, vaka daha da komplike bir hâl alabilmektedir.

Ege Life | Köpeklerde Patella Luksasyonu (Diz Kapağı Çıkığı)

Patella luksasyonu genellikle diz kapağının diz eklemine düzgün şekilde oturmasını sağlayan ön ve yan bağlardaki hasar ya da dejeneratif bozukluklar ve gevşeklikler sonucu oluşur. Bu bağların doğuştan veya travma sonucu bozulması Patella’nın konumunu değiştireceğinden, eklemin hareketiyle birlikte çıkık meydana geliyor.  Öte yandan uyluk kemiğinin pozisyonunun bozulması sonucu, uyluk kemiğine bağlı ön bağın da yön değiştirmesi kaçınılmaz olduğundan bu durum da Patella Luksasyonu’na sebebiyet verebiliyor. 

Ege Life | Köpeklerde Patella Luksasyonu (Diz Kapağı Çıkığı)

Sebebi her ne olursa olsun bu hastalığın teşhisi ve tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır. Teşhiste röntgenden faydalansak da ilk olarak yaptığımız fiziksel muayene hastalığın varlığı hakkında bize belirgin ip uçları veriyor. Tecrübeli bir veteriner hekim röntgene ihtiyaç duymaksızın diz kapağı çıkıklarını rahatlıkla teşhis edebilir. Fakat dizdeki arthritis, kırık ya da bağ kopuklarının da varlığının saptanması için röntgen yardımcı bir yöntem olarak önem taşımaktadır. İlk belirti olan topallık ve sabit durumdayken ayağın üzerine yük vermek istememe durumları ise hasta sahibinin gözden kaçırmaması gereken belirtilerin başında geliyor.

Ege Life | Köpeklerde Patella Luksasyonu (Diz Kapağı Çıkığı)

Tedavide izlenecek yol ise birkaç farklı yöntemden birinin ya da ikisinin aynı anda seçilmesi ile belirleniyor. Çıkığın derecesini, ön çapraz bağın durumunu ya da eklemin yapısal durumunu göz önüne alan konunun uzmanı veteriner hekiminiz size, bağların ve eklem kapsülünün gerginliğinin artırılması, TTT veya Sulkoplasti gibi cerrahi yöntemlerden biri hakkında öneride bulunarak tedaviyi gerçekleştirecektir. 

Sağlıklı günler dilerim.Ş. Tuğrul Kunt

01.01.2019


Yorumlar

Yorum Yap

500